HYDEPARK NAUTILUS
http://forum.nautilus.org.pl/

Piramidy w Bośni
http://forum.nautilus.org.pl/viewtopic.php?f=14&t=877
Strona 1 z 1

Autor:  Robin [ sobota, 3 lip 2010, 23:19 ]
Tytuł:  Piramidy w Bośni

Witam.
Znalazłem ciekawą stronę o piramidach w Bośni:
http://www.piramidasunca.ba/en/
Jest co nieco po polsku:
http://www.piramidasunca.ba/en/index.ph ... GUAGE.html

Pozdrawiam,
Robin

Autor:  Wedrowiec [ niedziela, 4 lip 2010, 00:08 ]
Tytuł:  Re: Piramidy w Bośni

Odgrzewany kotlet z kiepskiej jakości mięsa mielonego, z dodatkiem mączki sojowej i paru innych E-cośtam.
Sprawa dość dawno się "rypła", omawiana była na forum Nautilusa już dawno i dość konkretnie.

Z szacunkiem
Wędrowiec
Ps. I niech nikt nie wmawia nikomu, że to "spisek naukowców", którzy ze względów koniunkturalnych negują całą sprawę. Bośnia to biedny, mały kraj - i gdyby faktycznie coś takiego tam było, to władze bez oglądania się na cokolwiek i kogokolwiek dbałyby o prowadzenie badań, rozwijanie tematu et cetera. Bo byłaby to sensacja nie tylko naukowa, ale i turystyczna przede wszystkim. Bośnia by niebywała kasę na tym zarobiła. Ale nie zarobi, bo nie ma na czym. Ściema, niestety.

Autor:  Majestic [ niedziela, 4 lip 2010, 09:11 ]
Tytuł:  Re: Piramidy w Bośni

Wiele wskazuje że jest to twór natury ,ale nie zamykałbym do końca tematu jest nie wykluczonym że wykorzystano te naturalne cechy górotworu stad te sceptyczne nastawienie ,co do oficjalnego spisku naukowców to jestem w 100 procentach przekonany ,nie koniecznie do tych piramid ale fakt jest faktem .

Autor:  walerus [ poniedziałek, 5 lip 2010, 21:21 ]
Tytuł:  Re: Piramidy w Bośni

Twór natury? - przecież to normalne zbudowane piramidy są.... i jest ich wiele więcej na świecie... 8-)

Autor:  zaciekawiony [ wtorek, 6 lip 2010, 13:56 ]
Tytuł:  Re: Piramidy w Bośni


Autor:  Archeozoolog [ czwartek, 8 lip 2010, 22:46 ]
Tytuł:  Re: Piramidy w Bośni


Autor:  chanell [ czwartek, 19 sie 2010, 21:14 ]
Tytuł:  Re: Piramidy w Bośni

Piramidy w Bośni

Do niedawna jedynymi znanymi piramidami były budowle usytuowane w Egipcie. W ostatnich 50 latach starożytne budowle w kształcie piramid zaczęto odkrywać w Ameryce Środkowej, Meksyku i Chinach. Jednak dopiero w ubiegłym roku pojawiły się pierwsze doniesienia o europejskich piramidach, na które natrafiono w Bośni. Starosumeryjskie teksty, zawarte na glinianych tabliczkach, mówią, że pierwsze budowle w kształcie piramid (zikkuraty), powstały na terenie dzisiejszego Iraku, na długo zanim pojawiła się pierwsza ludzka cywilizacja.

Były to budowle wzniesione przed dziesiątkami, może setkami tysięcy lat, przez Anunnaki przybyłych z Nibiru, 10 planety Układu Słonecznego. Doskonale znane nam piramidy, a przede wszystkim piramidy na Płaskowyżu Giza w Egipcie, według oficjalnej nauki zostały zbudowane przed około 5 tysiącami lat. Nie zgadza się z tym poglądem wielu niezależnych badaczy, którzy datują powstanie tych piramid raczej na ok. 10 tysięcy lat p.n.e. Jedno jest pewne budowle w kształcie piramid były bardziej rozpowszechnione na naszej planecie, niż nam się jeszcze do niedawna wydawało. Czy są one pozostałością jakiejś nieznanej nam, zapomnianej cywilizacji? Dużo na to wskazuje, gdyż wszystkie tego typu budowle, mimo iż położone na różnych kontynentach, są do siebie bardzo podobne i wykazują wspólne cechy.

Może się okazać, że badacze piramid będą zmuszeni do zrewidowania niektórych swoich poglądów, mówiących, że takie budowle nigdy nie powstały na terenie Europy. Bowiem w ubiegłym roku z Bośni nadeszła sensacyjna wiadomość o odkryciu tam zespołu piramid. Bośniacki archeolog - Semir Osmanagic, na stałe mieszkający i pracujący w Huston w USA od 15 lat specjalizuje się w badaniu piramid położonych w Ameryce Łacińskiej. Do perfekcji opanował sposoby odnajdowania zasypanych ziemią lub pokrytych gęstą dżunglą starożytnych budowli. W kwietniu ubiegłego roku Osmanagic pojawił się w rodzinnej Bośni, aby szukać śladów piramid powstałych na Bałkanach. Na ślad takowych naprowadził go Senad Hodovic, dyrektor lokalnego muzeum w miejscowości Visoko (30 km od Sarajewa), gdzie znajduje się pokaźny zbiór znalezisk z Epoki Brązu i Średniowiecza. Miejscowy archeolog twierdził, że coś niezwykłego kryje pewne wzgórze w okolicy, wzgórze o kształcie piramidy. Kiedy obaj badacze weszli na szczyt wzgórza, wprawne oko naukowca z Houston zauważyło drugie, mniejsze wzgórze w kształcie piramidy, co bardzo przypominało pary piramid, które widział w Ameryce Środkowej, piramid, które tworzyły wejście do doliny. Po uzyskaniu zezwolenia na rozpoczęcie badań (a było ono konieczne, bo wzgórza leżą na terenie parku narodowego), pierwsze próbki, zostały pobrane z 6 miejsc latem 2005 r. Nadja Nukic, geolog biorący udział w badaniach, stwierdziła, że znalazła 15 anomalii sugerujących, iż niektóre warstwy położone poniżej nie są dziełem natury i najprawdopodobniej zostały ułożone przez człowieka.

- Natrafiliśmy na warstwy, które nazwaliśmy fałszywym betonem, bez wątpienia nienaturalną mieszankę żwiru, z którego zostały uformowane bloki pokrywające to wzgórze. W tym miejscu wzgórze powstało w sposób naturalny. Jakaś starożytna cywilizacja tylko specyficznie ukształtowała je i pokryła tym prymitywnym betonem. I tak powstała piramida - stwierdził Osmanagic.

Dalsze badania, jednak na niezbyt dużą skalę, były kontynuowane pod koniec ubiegłego roku, później zaś nastała zima, którą przerwała wykopaliska. Osmanagic, na podstawie dotychczasowych badań, stworzył teorię mówiącą, iż piramidę zbudowali Illyrianie, lud zamieszkujący Bałkany, zanim nastali tam Słowianie, a więc przed 600 rokiem n.e. O Illyrianach niewiele dzisiaj wiadomo, jednak badacz twierdzi, iż posiadali o wiele bardziej rozwiniętą kulturę niż dzisiaj nam się wydaje. Nukic, która dokładnie zbadała zbocza góry, zauważyła symetryczne platformy utworzone na zboczach, podobne to tych w meksykańskich piramidach. Miejscowy biznesmen, który kupił spory grunt u stóp wzniesienia, od prac wyrównawczych rozpoczął tam budowę domu. Buldożery kopiące fundamenty odkryły obrobione płyty z piaskowca, o których archeologowie sądzą, że tworzyły bruk pokrywający przebiegającą tamtędy drogę. Antropolodzy od dawna twierdzą, że w dolinie Visoko istniały zorganizowane ludzkie osiedla, datowane na 5000 rok p.n.e. Zresztą miasto Visoko było w średniowieczu stolicą Bośni, zaś niemieccy archeologowie aktualnie badający dolinę, znaleźli zaledwie metr pod ziemią szereg artefaktów pochodzących z Neolitu, sprzed prawie 25 000 lat. Osmanegic wzbrania się jednak przed zbyt szybkimi konkluzjami związanymi z jego odkryciem:

- To nie o to chodzi, że wzbraniam się przez nazywaniem tego miejsca Piramidą. Ono od wieków tak było nazywane przez miejscowych. Jednak najpierw trzeba w stu procentach udowodnić, że kształt wzgórza nie jest pochodzenia naturalnego. Natura jest w stanie stwarzać wiele rzeczy, jednak tak perfekcyjnie ukształtowane wzgórze, o czterech identycznych zboczach, nachylonych pod tym samym kątem, i w dodatku zorientowanych dokładnie według stron świata, raczej może być wyłącznie dziełem człowieka.

Mieszkańcy doliny opowiadają o tunelach wiodących w głąb Piramidy Słońca, do których wejścia zostały zapieczętowane na początku lat 60-tych. Istnieją dowody, że tunele łączą wszystkie piramidy, podobnie jak to ma miejsce w Egipcie czy Meksyku. Jeden ze starszych mieszkańców Visocicy opowiedział badaczom, że w czasie II Wojny Światowej był świadkiem dziwnego fenomenu związanego z Piramidą. Kiedy w pobliżu wzniesienia spadły bomby lotnicze, odgłos eksplozji był słyszany jakby z wnętrza ziemi.

- Miało się wrażenie, że huk wędrował poprzez górę, poprzez mieszczące się tam tunele - dodał świadek. Z Górą Visocica związana jest też pewna legenda, której zapis znajduje się we wspomnianym muzeum w Visoko. Mówi ona o czasach, kiedy w XIV wieku Bośnię najechali Turcy. Najeźdźcy u podnóża góry ponoć spotkali starą kobietę, która opowiedziała im o starej przepowiedni. Mówiła ona, iż nikomu nie wolno zamieszkać w starożytnym mieście położonym na wzgórzu, dopóki nie będzie przygotowany, aby strzec jego tajemnicy, ukrytej pod miastem. Stare miasto było wówczas bazą bośniackiego króla Tvrtki z Kotromanii (1338-1391). Stara kobieta powiedziała, że miasto skrywa tajemnicę, która ma dwie warstwy. Pierwsza warstwa została naniesiona i jest powoli zmywane przez deszcz (warstwa ziemna), druga warstwa to - skorupa jajka, która jest cienka i delikatna. Jeżeli ta skorupa zostanie zniszczona, a jej zawartość zostanie wypłukana przez wodę - powódź, to wówczas nastaną dla mieszkańców doliny złe czasy. Legenda mówi, że Turcy tak przestraszyli się przypowieści, że nigdy nie zdecydowali się na zdobycie górnego miasta, nawet, mimo że wówczas było stolicą Bośni. Prace wykopaliskowe w Piramidzie Słońca zostały wznowione wiosną tego roku, a do Semira Osmanegica dołączyło kilku innych archeologów, m.in. z USA i Australii.

Tekst: Przemysław Mroczk
http://www.eksplorer.eu/Archeologia/pir ... bosni.html
Jeszcze filmiki :)
http://www.youtube.com/watch?v=yyGyQBIh ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=fsbP9Az5 ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=cmEB5Cfz ... ature=fvwp
pozdrawiam chanell :)

Autor:  Wedrowiec [ piątek, 20 sie 2010, 10:07 ]
Tytuł:  Re: Piramidy w Bośni

Wiesz, nauczanie że życie powstało dzięki "jakiejś" inteligentnej energii pachnie skeczem w stylu Monty Python's Flying Circus.
Osobliwie podoba mi się precyzyjne określenie - "jakaś". A skąd się wzięła? Ano pewnie "skądś" ;-)

W ogóle, może uczmy tak dzieci w szkołach.
"Czemu świeci Słońce? Czemuś - dzięki jakiejś energii".
"Czemu pada deszcz? No... Dzięki czemuś".
Niesamowita oszczędność na opracowywaniu programów edukacyjnych i wydawaniu podręczników. Niech wszystko będzie po prostu jakieś.

Śmiać się, czy płakać?

Z szacunkiem
Wędrowiec

Autor:  Wedrowiec [ piątek, 20 sie 2010, 13:09 ]
Tytuł:  Re: Piramidy w Bośni

Ścigany, a powiedz mi...
Potrafisz tak od ręki, w skrócie ale sensownie wyłożyć podstawowe założenia darwinizmu i wejść w podbudowaną czymkolwiek więcej niż filmiki z youtube i "Zakazaną archeologią" polemikę z pewnymi faktami/dowodami?

Potrafisz wyłożyć mi główne tezy tej "jakiejś" energii i podeprzeć jakoś sensownie? ;-)


Z szacunkiem
Wędrowiec

Autor:  zaciekawiony [ piątek, 20 sie 2010, 13:21 ]
Tytuł:  Re: Piramidy w Bośni

Śmiać się. Wyobrażasz sobie jak miało by wyglądać postulowane przez niektórych przedstawianie kilku równoległych teorii?
"12.09
Biologia
Na dzisiejszych zajęciach dowiemy się o teorii ewolucji, mówiącej że człowiek pochodzi od małpy.
Geografia
Na dzisiejszych zajęciach dowiemy się o historii Ziemi i o epokach geologicznych. Ziemia ma 4,5 mld lat...
21.09
Biologia
Na dzisiejszych zajęciach dowiemy się o teorii inteligentnego planu. Człowiek został stworzony przez...
Geografia
Na dzisiejszych zajęciach dowiemy się o teorii Kreacji. Ziemia ma 7 tysięcy lat, i została stworzona wraz z warstwami geologicznymi przez...."
toż można dostać pomieszania zmysłów!

A wracając do meritum, interesujący artykuł na temat geologii okolic Visoko:
http://irna.lautre.net/Geology-of-the-B ... amids.html
autorzy objaśniają zgodną z geologią budowę wzgórz, zwracają uwagę na obecność uskoków tektonicznych wpoprzek warstw i skamieniałości, oraz zauważają, że regularne bloki kamienne mogą występować w przyrodzie. Najciekawsze jest chyba zdjęcie ripplemarkow na powierzchni kamiennych płyt - ripplemarki powstają na ławicach piasku odkładanego w wolno płynącej wodzie i jakoś nie widzę celu dla którego odlewający płyty mieli by je naśladować.

Autor:  chanell [ wtorek, 24 sie 2010, 22:50 ]
Tytuł:  Re: Piramidy w Bośni


Autor:  lufa [ środa, 25 sie 2010, 10:17 ]
Tytuł:  Re: Piramidy w Bośni

daj spokój, taka duża a w takie bajki wierzy :roll:

Autor:  jkk [ środa, 25 sie 2010, 10:43 ]
Tytuł:  Re: Piramidy w Bośni

Darwin miał rację co do ewolucji. Natomiast w kwestii pochodzenia człowieka od małpy "nagiął" fakty.

Nauka nie wie jak powstało życie. Dlatego teoria, że życie pochodzi od "jakiejś" energii jest tak samo dobra jak inne. A może nawet lepsza? ;)

Autor:  lufa [ środa, 25 sie 2010, 10:49 ]
Tytuł:  Re: Piramidy w Bośni

no pewnie, że od jakiejś energii. życie nie może powstać bez ingerencji jakiejś energii.

Autor:  Archeozoolog [ środa, 25 sie 2010, 11:13 ]
Tytuł:  Re: Piramidy w Bośni

Ja mam koleżankę, która ma narzeczonego z Bośni i jeśli się tam przeprowadza po ślubie to zamierzam ich odwiedzić i sama zobaczyć owe piramidy :) Rzucę "fachowym" okiem.

Autor:  Nieistotne [ czwartek, 17 lut 2011, 21:04 ]
Tytuł:  Re: Piramidy w Bośni


Autor:  Archeozoolog [ piątek, 18 lut 2011, 10:08 ]
Tytuł:  Re: Piramidy w Bośni


Autor:  Nieistotne [ sobota, 19 lut 2011, 02:10 ]
Tytuł:  Re: Piramidy w Bośni


Autor:  Archeozoolog [ sobota, 19 lut 2011, 14:06 ]
Tytuł:  Re: Piramidy w Bośni


Autor:  zaciekawiony [ sobota, 19 lut 2011, 17:13 ]
Tytuł:  Re: Piramidy w Bośni

Wielkość mózgu nie decyduje o inteligencji tak wprost jak to się wydaje. Znaczenie ma tu raczej sposób jego wykorzystywania. Na wielkość mózgu czy pojemność czaszki spory wpływ ma klimat w której żyją lokalne, rdzenne grupy ludzkie - najmniejsze mózgi mają mieszkańcy tropików, a największe mieszkańcy okolic podbiegunowych. Wynika to z reguły Bergmanna. Jednak mieszkańcy Patagonii, gdy obserwował ich Darwin, byli bardziej prymitywni niż plemiona afrykańskie. Anatol France miał nieprzeciętnie małą głowę, a pisał świetne książki, za które zresztą dostał Nobla.

Autor:  aleksandra137 [ czwartek, 7 kwi 2016, 10:42 ]
Tytuł:  Re: Piramidy w Bośni


Autor:  sirAzgar [ czwartek, 7 kwi 2016, 14:02 ]
Tytuł:  Re: Piramidy w Bośni

ciekawy ten kamień

Autor:  Archeozoolog [ czwartek, 7 kwi 2016, 18:56 ]
Tytuł:  Re: Piramidy w Bośni


Autor:  aleksandra137 [ piątek, 8 kwi 2016, 16:08 ]
Tytuł:  Re: Piramidy w Bośni

A tak na poważnie, to jest ten sam człowiek, który odkrył bośniackie piramidy. Kula nie wygląda na naturalny "wybryk natury". :idea:

Autor:  zaciekawiony [ piątek, 8 kwi 2016, 17:33 ]
Tytuł:  Re: Piramidy w Bośni

To konkrecje kuliste. Bardzo podobne występują w Nowej Zelandii (głazy moeraki):

Autor:  aleksandra137 [ piątek, 8 kwi 2016, 19:08 ]
Tytuł:  Re: Piramidy w Bośni

Znam to, ale mamy tutaj kule w lesie. Dość nietypowa sytuacja. Nie możemy tłumaczyć kulistości tych głazów oddziaływaniem na nich fal morskich, jak to się tłumaczy w przypadku głazów z Nowej Zelandii.

Autor:  sirAzgar [ piątek, 8 kwi 2016, 19:15 ]
Tytuł:  Re: Piramidy w Bośni

Może tam kiedyś było morze

Autor:  aleksandra137 [ sobota, 9 kwi 2016, 20:00 ]
Tytuł:  Re: Piramidy w Bośni

Starożytne tajemnice bywają jak nieszczęścia – czasem pojawiają się w parach. Toteż wkrótce po tym, jak w Bośni odkryto domniemaną Dolinę Piramid, znaleziono także inne miejsce, w którym znajdowały się enigmatyczne kamienne kule. Choć uwaga większości skupiła się na budowlach z Visoko, kule nie są wcale mniej interesujące.

Należy na początku zauważyć jednak, że kule występują nie tylko na Bałkanach. Pierwsza „tajemnicza” kolekcja kamiennych kul odkryta została w delcie rzeki Diquis w Kostaryce w latach 30-tych XX wieku. Największe z obiektów mierzyły do 2.5 m. średnicy. Choć odnaleziono ich od tego czasu setki, nikt nie był niestety w stanie wyjaśnić jak powstały, ani jakie mogły mieć znaczenie.

W Bośni największa koncentracja kamiennych kul występuje niedaleko miasta Zavidovici, leżącego na północny-zachód od Doliny Piramid (Visoko) i około 100 km od stolicy kraju – Sarajewa. Jedna z kul została przeniesiona na plac jednego z miast w regionie, gdzie zrobiono z niej fontannę.

Najwięcej kul znajduje się w Grabie, leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Zavidovici. W niegłębokiej dolinie na obrzeżach wioski znajdują się dziesiątki z nich. Część jest uszkodzona.

Jak na razie odnaleziono tam 15 nietkniętych i 20 rozpołowionych kul. Ich wymiary różnią się od 5 cm do 2 metrów. Każda jest wypolerowana i choć uważa się, że są naturalnego pochodzenia, wyglądają na wycięte, obrobione i wypolerowane. Znajdujące się w ich pobliżu kamienie tego samego typu, choć oczywiście nie ruszane ręką człowieka wykazują właściwości bardzo korzystne do ich obróbki, w tym homogeniczne wnętrze, co oznacza, że każda osoba zabierająca się za obróbkę takiego kamienia nie spotka na swej drodze niemiłych przeciwności.
https://bialczynski.wordpress.com/slowi ... ko-bosnia/

Autor:  zaciekawiony [ sobota, 9 kwi 2016, 21:45 ]
Tytuł:  Re: Piramidy w Bośni

Głazy Moeraki wyłoniły się ze skały. Wiemy to stąd, że skała jest ciągle podcinana przez morze przez co z klifu wyłaniają się nowe kule:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... rs_NZ2.jpg
http://www.visit-newzealand.co.nz/oamar ... ulder2.jpg

https://en.wikipedia.org/wiki/Concretion

Autor:  conradhoyan [ sobota, 13 paź 2018, 13:05 ]
Tytuł:  Re: Piramidy w Bośni

Czy ktoś z Was zna jakieś źródła, albo strony, gdzie będzie opisane jak zwiedzać piramidy? Jest bardzo dużo stron o samych piramidach, ale niewiele jest informacji jak dotrzeć do Visoko, jak się tam poruszać i jak obejrzeć tamtejsze tunele i kamienne kule. Będę wdzięczny za jakiekolwiek informacje.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/