Schowaj/Wysuń odtwarzacz Youtube
zamknij okno i wyłącz film     odtwórz dowolny film z YT
Na forum są teraz:
Google [Bot]
9d567c0ea5ae0668eac0cfca3f6c5605
9d567c0ea5ae0668eac0cfca3f6c5605
Strona 2 z 2 [ Posty: 47 ]

*< 1 2

Pokaż pierwszy nieprzeczytany post

Drukuj
Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość
Re: Aurora - czy istnieje ? Napisane: niedziela, 31 lip 2016, 13:45
WeteranPL

reputacja neutralna
Podróżnik
Ostatnio widziany(a):
-

0
Też słyszałem o tym samolocie bodajże niemieckiej telewizji pokazywali ten samolot. Ten samolot to następca Blackbird prawdopodobnie.

https://www.youtube.com/watch?v=9L5QB1XVyC8

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Re: Aurora - czy istnieje ? Napisane: niedziela, 31 lip 2016, 22:24
szczyglis
reputacja mistrzowska
OFICER TECHNICZNY
Ostatnio widziany(a):
sobota, 22 wrz 2018, 19:21

0
Dżasper napisał(a):
Zazwyczaj tajne i wyjątkowe projekty są ujawniane dopiero wtedy, gdy zaawansowane prace trwają już nad czymś nowszym, a ujawniana konstrukcja staje się przeżytkiem.

Tak, ale i pewnego rodzaju projekty są po prostu bez sensu pod względem opłacalności. Jedynym plusem jest to, że wyglądają fajnie. Weźmy np. pomysł stworzenia bojowego Terminatora - który miałby zastąpić żołnierza na polu bitwy. Fajny bajer, nie? Otóż nie. Nikt na to nie pójdzie, bo to nieopłacalne. Zwyczajnie taniej jest stracić w boju 10 trepów - potocznie zwanych mięsem armatnim, niż 1 maszynę za miliony baksów. I takich przykładów można mnożyć. Z takiego muła np., który miał nosić za żołnierzami cięższy sprzęt przestał Pentagon finansować. Powód: to się nijak nie kalkulowało, a wręcz spowalniało żołnierzy. Nie wszystko co jest fajne w filmach s-f jest przydatne w wojsku. Moim zdaniem prace w pocie czoła to teraz idą nad bronią laserową, bo to będzie kolejna rewolucja, porównywalna do wynalezienia prochu. Póki co ta technologia raczkuje jeszcze. Gdy rozwinie się dobrze broń laserowa, to na znaczeniu stracą superszybkie sprzęty (bo prędkości światła i tak nie pobiją, a takową ma wiązka laserowa).

„Bądź dobrej myśli, bo po co być złej.“ Stanisław Lem
Re: Aurora - czy istnieje ? Napisane: poniedziałek, 1 sie 2016, 07:04
Jasper
reputacja bardzo dobra
Zwiedza Czerwoną Planetę
Ostatnio widziany(a):
piątek, 29 gru 2017, 22:49

0
Masz rację Szczyglis, ale jak sądzę taka Aurora jest konstruowana jako nosiciel broni masowego rażenia. Technologia radarowa, a wraz z nią broń przeciwlotnicza są stale rozwijane, z kolei pociski międzykontynentalne nie są wstanie dotrzeć do każdego zakątka świata. Dlatego takiemu supermocarstwu zawsze będzie potrzebny nosiciel, który nie wykryty przez wroga zrobi swoje dosłownie wszędzie.
Re: Aurora - czy istnieje ? Napisane: poniedziałek, 1 sie 2016, 09:59
szczyglis
reputacja mistrzowska
OFICER TECHNICZNY
Ostatnio widziany(a):

0
Dżasper napisał(a):
Masz rację Szczyglis, ale jak sądzę taka Aurora jest konstruowana jako nosiciel broni masowego rażenia. Technologia radarowa, a wraz z nią broń przeciwlotnicza są stale rozwijane, z kolei pociski międzykontynentalne nie są wstanie dotrzeć do każdego zakątka świata. Dlatego takiemu supermocarstwu zawsze będzie potrzebny nosiciel, który nie wykryty przez wroga zrobi swoje dosłownie wszędzie.

A wyobrażasz sobie zrzucanie bomby atomowej przy prędkości kilku Mach?
Bo ja bym się bał nawet luku bombowego otworzyć ;)

W bombowce strategiczne nikt już wielkiej kasy nie inwestuje, bo to tak jakby w dobie smartfonów inwestować w coraz to lepsze budki telefoniczne. Inwestuje się bardziej w coraz szybsze i wymyślne ICBM-y i systemy do obrony przed nimi. Ciekawy jest na tym polu wyścig pomiędzy USA i Rosją. Jakie oni cuda wymyślają, żeby zmylić drugiego, to fajnie to obserwować. Typu: amerykański Aegis jest szybki i dokładny, no to Ruskie stworzyły ICMB-y, które się rozpadają na kilka mniejszych i każda leci w innym, nieprzewidywanym kierunku. Amerykańskie Minutemany są szybkie i trudne do trafienia, to Ruskie zrobiły system obrony, gdzie rakieta przechwytująca nie uderza kinetycznie (bo nie zdąży), w zamian za to wybucha w pobliżu przybliżonej trajektorii balistyka. Czarują się nawzajem. Jeden to - to drugi tamto i vice versa.

Chociaż taki nosiciel, na wypadek już ostatniego, krytycznego uderzenia masz rację - w garażu potrzebny jest. Jako taka broń już ostatniej szansy.

Re: Aurora - czy istnieje ? Napisane: poniedziałek, 1 sie 2016, 10:43
Jasper
reputacja bardzo dobra
Zwiedza Czerwoną Planetę
Ostatnio widziany(a):

0
szczyglis napisał(a):
Chociaż taki nosiciel, na wypadek już ostatniego, krytycznego uderzenia masz rację - w garażu potrzebny jest. Jako taka broń już ostatniej szansy.

I właśnie o to mi chodzi. Nie jest to pewnie produkcja na masową skalę, nie poleci to na standardowe działania wojenne. To będzie na wszelki wypadek. Choćby nie wiem ile mieli ICBMów, w garażu musi stać chociaż kilka takich cacuszek, bo zawsze istnieje groźba, że strona przeciwna również pracuje nad tajnym samolotem, a trzeba przecież zachować równowagę).

szczyglis napisał(a):
A wyobrażasz sobie zrzucanie bomby atomowej przy prędkości kilku Mach?
Bo ja bym się bał nawet luku bombowego otworzyć

Nie musi zrzucać z taką prędkością. Kiedy znajdzie się nad celem, może zwolnić. Oczywiście wtedy wróg go najprawdopodobniej wychwyci, ale będzie już i tak za późno, bo zanim zareaguje, taka Aurora zrzuci już do 18 kg głowic...

I tu wychodzi ciekawa kwestia. Jak wiadomo największym ograniczeniem w lotnictwie wojskowym jest człowiek, który ze względu na duże przeciążenia nie jest w stanie lecieć tak szybko jakby tego chciało wojsko. Dlatego powoli zaczynają na niebie królować bezzałogowce. Może to jest właśnie odpowiedź czemu świat dotychczas nie ujrzał Aurory. Może, dostosowują ją do lotów bezzałogowych, dzięki czemu będzie jeszcze skuteczniejsza?
Re: Aurora - czy istnieje ? Napisane: poniedziałek, 1 sie 2016, 10:47
szczyglis
reputacja mistrzowska
OFICER TECHNICZNY
Ostatnio widziany(a):

0
Dżasper napisał(a):
Oczywiście wtedy wróg go najprawdopodobniej wychwyci, ale będzie już i tak za późno, bo zanim zareaguje, taka Aurora zrzuci już do 18 kg głowic...

...gdzie wróg zestrzeli te spadające z prędkością spadku swobodnego kilka ton żelastwa, uranu i plutonu w 5 sekund :) Chyba, że nie będą to bomby, a bomby kierowane z silnikami/pociski wyposażone w głowice.

Co do pilotażu bezzałogowego - tu pełna zgoda i myślę, że jest to mocno rozwijana technologia (jako przyszłościowa przede wszystkim).

Re: Aurora - czy istnieje ? Napisane: poniedziałek, 1 sie 2016, 11:01
Jasper
reputacja bardzo dobra
Zwiedza Czerwoną Planetę
Ostatnio widziany(a):

0
szczyglis napisał(a):
...gdzie wróg zestrzeli te spadające z prędkością spadku swobodnego kilka ton żelastwa, uranu i plutonu w 5 sekund

Nie chodziło mi o wykrycie samego zrzutu, tylko manewru samolotu (zmiana prędkości i toru lotu). Ale tak jak mówiłem, wykrycie nic nie da, bo zanim zdążą zareagować, łupnie im już nad głowami atom.

Cytuj:
Co do pilotażu bezzałogowego - tu pełna zgoda i myślę, że jest to mocno rozwijana technologia.

Skoro Europa pracuje nad "Neuronem":

Obrazek

to myślę, że bezzałogowa Aurora, albo coś podobnego też powstaje w USA. Swoją drogą, jakoś podobnie brzmiące nazwy :)
Re: Aurora - czy istnieje ? Napisane: środa, 3 sie 2016, 16:50
czeslaw_warszawa

reputacja neutralna
Odkrywca
Ostatnio widziany(a):
-

0
Ale się temat rozwinął...
Tak się zastanawiałem przez kilka ostatnich dni nad współczesną używalnością Aurory i wydaje mi się, że i we współczesnym świecie, taki samolot miałby wiele zastosowań:
A) zwiad, możliwość bardzo szybkiego dotarcia w dowolne miejsce na ziemi (zakładając tankowanie w powietrzu) i wykonanie zdjęć, filmów, pomiarów promieniowania, testowanie obrony przeciwlotniczej przeciwnika.
B) nosiciel broni elektromagnetycznej/laserowej, służącej do niszczenia kluczowych elementów obrony przeciwnika - chociażby stacji radiolokacyjnych, stanowisk broni przeciwlotniczej. Chociaż to wymagało by chyba, by Aurora była strasznie wielka, bo trzeba by pomieścić sporo akumulatorów, turbinę energetyczną albo i mały reaktor atomowy.
C) "statek matka" dla roju dronów, zajmujący się sterowaniem i nawigowaniem mniejszych maszyn latających. Nie chodzi mi tu przenoszenie dronów i zrzucanie ich, ale tylko o pełnienie roli swoistego centrum kontroli, będącego bliżej teatru działań, wszak sterowanie z drugiego końca świata nie zawsze jest najlepszym pomysłem.
D) samolot reprezentacyjny dla głowy państwa, może brzmi to trochę śmiesznie, ale pomyślcie sami: przylatujesz czymś takim na taki szczyt NATO, otwierają się drzwi, wychodzisz na zewnątrz, spoglądasz na resztę, która przyleciała normalnymi samolotami i już wiadomo kto tu jest kim :-) A no i jeszcze Rosjanie, Putin widząc coś takiego, pewnie przeznaczył by z 1% PKB swojego pięknego kraju, że on też chce mieć coś takiego...

Odpada tak jak pisaliście raczej zastosowanie bojowe, bo była by to skóra za wyprawkę. Do przenoszenia broni - konwencjonalnej czy nie - są chyba lepsze sposoby (tańsze i prostsze)

"A teraz tylko gonitwa za szmalem
I nieprzespane noce w obawie o jutro
Ile jesteś wart od życia dostaniesz
Niepotrzebny bagaż zmartwień oraz smutków"
Re: Aurora - czy istnieje ? Napisane: środa, 3 sie 2016, 16:55
szczyglis
reputacja mistrzowska
OFICER TECHNICZNY
Ostatnio widziany(a):

0
O ile A i B mi trochę nie pasują, to C i D to całkiem ciekawa opcja :). Napiszę dłużej później, bo teraz idę spać na godzinkę (nie spałem od 3 dni).

Re: Aurora - czy istnieje ? Napisane: czwartek, 4 sie 2016, 19:03
czeslaw_warszawa

reputacja neutralna
Odkrywca
Ostatnio widziany(a):
-

0
Oj, 3 dni bez spania, nie ładnie, chyba się ta godzinka trochę przeciągnęła...

Re: Aurora - czy istnieje ? Napisane: piątek, 5 sie 2016, 07:18
szczyglis
reputacja mistrzowska
OFICER TECHNICZNY
Ostatnio widziany(a):

0
czeslaw_warszawa napisał(a):
Oj, 3 dni bez spania, nie ładnie, chyba się ta godzinka trochę przeciągnęła...

Już piszę.

Obrazek

Apropos punktu D - powyżej zlot oficjeli z tego roku. Te małe samolociki należą do Merkel i Hollande'a. Ten większy to samolot Iron Maiden, a pilotem jest sam wokalista Ironów (mieli koncert obok i akurat tutaj "zaparkowali"). To jest dopiero rozmach. A jak widać elita nawet lata mniejszymi, więc wątpię, aby elicie zależało na pojawianiu się oficjalnie w samolotach z kosmosu :)

Za sterami:

Przypnij w rogu ekranu     https://www.youtube.com/watch?v=8a8aeHb-Qco

Na scenie:

Przypnij w rogu ekranu     https://www.youtube.com/watch?v=b708rEG7spI

Nie bardzo więc widzę sens latania statkami jak z kosmosu, gdy nawet Iron Maiden jest w stanie pobić "elitę" wizerunkowo, jeśli chodzi o samolot.

Re: Aurora - czy istnieje ? Napisane: sobota, 6 sie 2016, 21:10
czeslaw_warszawa

reputacja neutralna
Odkrywca
Ostatnio widziany(a):
-

0
He he, dobre. Fajnie to wygląda, rządowe business jety na tle 747 Iron Maiden:-) Ciekawe, czy Iron kupił samolot czy tylko czarterują na tour. Wiesz może gdzie to zdjęcie zrobione jest?
Mi ten punkt D tak trochę żartobliwie się w głowie urodził, ale myślę że tacy bardzie autorytarni przywódcy - Rosja, Chiny, Turcja - nie pogardzili by. Osobliwie obstawał by bym za A, B lub C, lub wszystkimi na raz.

Re: Aurora - czy istnieje ? Napisane: niedziela, 7 sie 2016, 06:12
szczyglis
reputacja mistrzowska
OFICER TECHNICZNY
Ostatnio widziany(a):

0
czeslaw_warszawa napisał(a):
Wiesz może gdzie to zdjęcie zrobione jest?

Tak. W Zurychu, w Szwajcarii, w czerwcu. Merkel i Hollande przylecieli na otwarcie tunelu, a Ironi mieli obok koncert, no i komuś się udało zrobić taką fotkę. Samolot jest ich, na własność.

Re: Aurora - czy istnieje ? Napisane: środa, 10 sie 2016, 07:03
Jasper
reputacja bardzo dobra
Zwiedza Czerwoną Planetę
Ostatnio widziany(a):

0
Ja nadal się upieram, że taka Aurora może być (i pewnie jest) super nosicielem. Na Onecie podali własnie ciekawą informację. Zacytuję tylko fragmenty:

Cytuj:
B61-12 - Amerykanie modernizują bomby termojądrowe

Amerykanie zatwierdzili produkcję ulepszonej bomby termojądrowej B61-12. Będzie to pierwsza nowa tego typu konstrukcja od czasów zakończenia zimnej wojny. Stany Zjednoczone zamierzają zmodernizować swój arsenał nuklearny i wydłużyć żywotność swoich bomb. Nowe modele powinny być dostępne w 2020 roku.

Jest to spowodowane szeregiem zmian konstrukcyjnych. Zmieniono skorupę konstrukcji, dodano też nowy system naprowadzania, który ma wyraźnie zwiększyć celność broni. Lot bomby ma być korygowany za pomocą umieszczonych w jej ogonie lotek oraz systemu GPS. Zastosowano tutaj rozwiązanie autorstwa firmy Boeing. W samej bombie znajdziemy ładunek termojądrowy, na który składają się materiały wybuchowe, uran, tryt, pluton oraz kilka innych elementów.

Maksymalna moc wybuchu tej konstrukcji to 100 kiloton, ale Amerykanie postanowili ograniczyć ją do 20 kiloton. To mniej więcej tyle samo, co w przypadku głowicy zrzuconej na Nagasaki podczas II wojny światowej. Warto dodać, że bomby B61 są częścią wspólnego arsenału jądrowego NATO i znajdują się w takich państwach jak Turcja, Niemcy czy Holandia. Są to też jedyne takie konstrukcje z ładunkiem jądrowym wykorzystywane przez Stany Zjednoczone, które mogą być przenoszone przez mniejsze samoloty.

Więcej na: http://technowinki.onet.pl/militaria/b61-12-amerykanie-modernizuja-bomby-termojadrowe/bm64fe

To tak gdyby ktoś dalej twierdził, że dziś liczą się tylko pociski balistyczne. Otóż nie. Pocisk balistyczny to już ostateczność. Czasem trzeba uderzyć w mniejszy, bardziej precyzyjny cel. I dopóki będą takie pociski, dopóty będzie zapotrzebowanie na ich nosiciela. I tu Aurora wpasowuje się idealnie, bo nie wierzę, że USA przenosi wciąż swoje pociski takimi przeżytkami jak np. B2 Spirit.
Re: Aurora - czy istnieje ? Napisane: niedziela, 28 sie 2016, 19:08
Archeozoolog
reputacja mistrzowska
Załoga FN
Ostatnio widziany(a):
piątek, 28 wrz 2018, 18:58

0
Czy ta aurora to nie jest czasem ten wiszacy na orbicie ziemskiej, rzekomo od 13 000 lat, satelita Black Night? ksztalty podobne...a moze to byl lot testowy i pilot utknal na orbicie?
Re: Aurora - czy istnieje ? Napisane: niedziela, 28 sie 2016, 19:14
szczyglis
reputacja mistrzowska
OFICER TECHNICZNY
Ostatnio widziany(a):

0
Ten cały Black Knight to śmieć kosmiczny, bajka podobna do tego, że nie było lądowania na Księżycu :)

Re: Aurora - czy istnieje ? Napisane: czwartek, 20 wrz 2018, 17:46
czeslaw_warszawa

reputacja neutralna
Odkrywca
Ostatnio widziany(a):
-

0
Cześć wszystkim po długiej przerwie. Loguję się i wszystko działa, super!
Przeglądając parę dni temu stronę Fundacji natknąłem się na artykuł, nawiązujący w pewien sposób do tematu "Aurory" (https://www.nautilus.org.pl/news24,369, ... -baza.html) Ktoś nakręcił film na którym lata coś dziwnego. I tak sobie przypomniałem o Aurorze, którą kiedyś się strasznie interesowałem (teraz też się interesuję ale bardziej biernie) Poświęciłem więc trochę czasu, poszukałem w sieci i znalazłem... praktycznie to samo co w 2017, 2016... generalnie od 2008 roku - przez 10 lat nic nowego się nie pojawiło. Chociaż nie, jednego jest więcej - wizualizacji. Zdjęć czy też rozmów z kimś kto Aurorę widział, albo też przy niej pracował nie widać... Albo też słabo szukałem. Jak ktoś z forum znalazł coś w tym temacie co warto przeczytać albo zobaczyć to dajcie proszę znać.

Na dziś dzień mam taką konkluzję: Pierwsze wzmianki o Aurorze pojawiły się jakoś w latach 90-tych, także dziś, w 2018 roku większość ludzi, którzy pracowali by przy projektowaniu i budowie tego samolotu byłaby już na emeryturze... i ktoś by puścił parę (nie ma nic gorszego niż pracować nad czymś kilka lat, spalać się, być z tego dumnym - i nie móc o tym nikomu powiedzieć...) Przy takim projekcie pracowało by kilkaset, albo i kilka tysięcy ludzi! Takiej zbiorowości nie upilnujesz - w demokratycznym kraju nie ma takiej opcji. A skoro nic póki co nie wyciekło, to sugeruje, że taka maszyna może być co najwyżej w fazie koncepcji albo marzeń - gotowego, działającego produktu nie ma...

Z innej beczki, ten obiekt z filmu na stroni to jak dla mnie może być zwykły samolot w zakręcie silnie podświetlony przez słońce (słońca z ziemi nie widać, jest tuż za horyzontem i oświetla obiekt) Ja przynajmniej tak bym to interpretował, nie widzę w tym filmie nic nadzwyczajnego, a trochę samolotów widziałem (jak ja bym chciał zobaczyć wreszcie jakiś ostry film albo zdjęcie pokazujące coś takiego jak Aurora... I want to believe, ale świat mówi sprawdzam i póki co lipa)

Strona 2 z 2 [ Posty: 47 ]

*< 1 2

POKŁAD KAJUT TEMATYCZNYCH Ufo