Schowaj/Wysuń odtwarzacz Youtube
zamknij okno i wyłącz film     odtwórz dowolny film z YT
Na forum są teraz:
484e2055edc511125787372329bb960b
484e2055edc511125787372329bb960b
Strona 1 z 1 [ Posty: 6 ] Utwórz nowy wątek   Odpowiedz w wątku

Pokaż pierwszy nieprzeczytany post

Drukuj
Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość
Uroczysko Mucharyniec Napisane: piątek, 11 maja 2012, 17:31
zaciekawiony

reputacja bardzo dobra
Galaktyka Andromedy
Ostatnio widziany(a):
poniedziałek, 2 kwi 2018, 11:18

0
Znalazłem dziś w lokalnej gazecie artykuł o bardzo ciekawym miejscu koło mojego miasta, chodzi miejsce w lesie nazywane Mucharyńcem bądź rzadziej Muszaryńcem. Wedle podań stała tam cerkiew ale zapadła się pod ziemię. Podobno widuje się tam duchy i podobno bardzo łatwo tam zabłądzić, choć las nie jest duży - jest bardzo dużo takich uroczysk obrośniętych identycznymi w treści legendami.
Ale to miejsce różni się od innych, że widać je z satelity jako okrąg pośrodku lasu, w kształcie lekkiej elipsy, z bezdrzewnym pasem o szerokości 30 metrów okalającym okrągły kawałek lasu o średnicy 150 metrów.
Obrazek
link w Google Maps

Jak dla mnie - bardzo ciekawe. Tym bardziej że to około 20 km od mojego miasta więc może się tam kiedyś przejadę. Niedawno lokalni miłośnicy turystyki wyznaczyli w okolicznym lesie ścieżkę rowerową:
http://mucharyniec.nadbugiem.pl/

Natomiast co do samego miejsca - wydaje mi się, że może być to owalne zaklęśnięcie terenu o wilgotnym dnie, co potwierdzałaby relacja o wodzie stojącej między drzewami i mchu. Może zatem wewnątrz okręgu rosną drzewa lubiące warunki bagienne a na zewnątrz te lubiące warunku suche? Wtedy bezdrzewny okrąg byłby strefą przejściową - za suchą dla olchy i za mokrą dla sosny. W tamtej okolicy znalazłem jeszcze dwa mniej kształtne twory tego rodzaju, gdzie dobrze widać różnicę w rodzaju roślinności, tutaj koło Żukowa.

Inna możliwość to krater meteorytowy, otoczony zniwelowanym obwałowaniem o zagęszczonym materiale, na którym nie chcą rosnąć drzewa

Bywa i tak...
Re: Uroczysko Mucharyniec Napisane: sobota, 12 maja 2012, 10:42
Archeozoolog
reputacja mistrzowska
Załoga FN
Ostatnio widziany(a):
sobota, 27 sty 2018, 18:39

0
Jaka jest średnica tego okręgu? Chodzi mi o ten zalesiony plus pas bez drzew, razem liczone.

Jako archeolog takie "wyłysienie" w lesie lub na polu, gdzie np trawa wszędzie bujna a w pewnym miejscu charakterystycznym jest słaba i ma inny kolor na przykład, może to wskazywać na ukryte pod powierzchnia ziemi
fundamenty, budowle, groby w obstawie kamiennej etc.

Czy w tej okolicy jest może zamek z okresu średniowiecza, lub wiesz, ze kiedyś był?
Re: Uroczysko Mucharyniec Napisane: sobota, 12 maja 2012, 20:30
zaciekawiony

reputacja bardzo dobra
Galaktyka Andromedy
Ostatnio widziany(a):

0
Mierzyłem w geoportalu, że długość to ok. 170 metrów a szerokość 140, zaś szerokość pierścienia 25-30. Niestety nic mi nie wiadomo o osadach w tamtym miejscu, choć nie było by to takie nieprawdopodobne - w okolicy jest kilka grodzisk. Kto wie, czy aby w legendzie o zapadłej cerkwi nie ma aby czegoś z prawdy - w zasadzie każde tajemnicze zagłębienia czy obwałowania są na wschodzie nazywane cerkwiskami czy szwedzkimi szańcami, a wiele okazało się potem grodziskami.

Bywa i tak...
Re: Uroczysko Mucharyniec Napisane: niedziela, 13 maja 2012, 08:43
Archeozoolog
reputacja mistrzowska
Załoga FN
Ostatnio widziany(a):

0
Ten pas to może być pozostałość fosy, aczkolwiek wg Twojej mapki raczej jest to płaskie. trzeba by się tam przejść.
wymiary podane przez Ciebie pasują na grodzisko wczesnośredniowieczne, jak również na takie pradziejowe. Jeśli ten okrąg zalesiony jest w kształcie ściętego stożka, ewentualnie jest lekką górką, to można przypuszczać, że tam kiedyś mogło być grodzisko, lub osada obronna otoczona w/w fosą.
Jeśli tak jak mówisz, były lokalizowane w tym rejonie grodziska lub osady to jest bardzo prawdopodobne,że to miejsce również może być czymś takim.
Wg mnie ocena na miejscu rozwiązałaby te wątpliwość. Jeśli natomiast teren jest płaski i ten "łysy" okrąg nie jest wgłębiony to wystarczy przejechać georadarem żeby zobaczyć czy to czasem nie jest np obwarowanie (fundament) kamienne, na którym mogla stać palisada. To mogło być wszystko np w średniowieczu wypasano luzem świnie w lesie (stad mamy czasami znaleziska dzikiej formy świni lub dzika - bo świnie domowe krzyżowały się z dzikimi), być może w tym miejscu mogla być zagroda dla takich świń.
Możemy gdybać jedynie na podstawie mapki, trzeba tam pójść i wybadać teren.
Re: Uroczysko Mucharyniec Napisane: niedziela, 13 maja 2012, 12:21
zaciekawiony

reputacja bardzo dobra
Galaktyka Andromedy
Ostatnio widziany(a):

0
W geoportalu jest jeszcze opcja Raster która pokazuje mapki z zaznaczonym typem terenu. W tym miejscu okrąg jest zaznaczony jako bagno a las w środku jako las. Niewykluczone zatem, że rzeczywiście mamy do czynienia z pozostałościami jakiejś szerokiej fosy, które nie zarosły lasem, bo są podmokłe - choć na dobrą sprawę przez wieki miejsca podmokłe mogły stać się górkami za sprawa torfowiska wysokiego. Tak czy inaczej gdybym tam się pojawił, chętnie sprawdziłbym ziemię.

Bywa i tak...
Re: Uroczysko Mucharyniec Napisane: niedziela, 13 maja 2012, 19:28
Archeozoolog
reputacja mistrzowska
Załoga FN
Ostatnio widziany(a):

0
Wiesz, byłam na paru grodziskach gdzie fosa nadal jest dobrze zachowana, mimo, ze minęło parę set lat czy tysiące. Dlatego to, ze tam jest wgłębienie może świadczyć, ze tam faktycznie była jakaś osada, lub warownia.
Najwyraźniej uległa zniszczeniu w złych okolicznościach i dlatego ta legenda o "zapadłej cerkwi".
Strona 1 z 1 [ Posty: 6 ] Utwórz nowy wątek   Odpowiedz w wątku  

POKŁAD KAJUT TEMATYCZNYCH Miejsca X