HYDEPARK NAUTILUS
http://forum.nautilus.org.pl/

Technologie przyszłości
http://forum.nautilus.org.pl/viewtopic.php?f=28&t=4853
Strona 1 z 2

Autor:  kanu [ wtorek, 20 gru 2016, 14:02 ]
Tytuł:  Technologie przyszłości

Szukałem takiego wątku aby wrzucić news o grafenowych bateriach (nie znalazłem, więc założyłem):
http://www.bateriegrafenowe.pl/
Jest z lipca co prawda, ale w sumie to nowość.
Moim zdaniem wydajne akumulatory to jedno z najważniejszych rozwiązań technologicznych, które zmieni nasze życie.
Wydajne i szybko ładujące się akumulatory to:
- samochody elektryczne, które również można ładować energią słoneczną,
- elektryczny dom w którym część zużywanej energii będzie pochodzić od Słońca właśnie. Z jednego metra kwadratowego w Polsce można uzyskać w ciągu roku 900 kWh energii, a nawet troszeczkę więcej (zależy od miejsca). Typowy dom zużywa jakieś 2 - 3 tys. kWh rocznie, czyli przy sprawności baterii na poziomie 30% wystarczyłoby 10m2 paneli słonecznych. Jeśli ktoś miałby więcej, to mógłby ogrzewać zebraną energią dom lub ładować samochód
- no i oczywiście cała reszta jak wydajne baterie do laptopów, smartfonów itp. Ale to oczywiste.

Autor:  szczyglis [ wtorek, 20 gru 2016, 20:01 ]
Tytuł:  Re: Technologie przyszłości


Autor:  Jasper [ środa, 21 gru 2016, 08:09 ]
Tytuł:  Re: Technologie przyszłości

Z racji tego, że mam sporo do czynienia z dronami, naoglądałem się już nie raz wybuchających Li-poli. Co prawda w autach to nie Li-pole, ale to wciąż litowa technologia. Chyba bałbym się jeździć takim autem. Po za tym wybuchające telefony różnych producentów też nie napawają optymizmem. Ale nie tylko bateria jest wyzwaniem. Druga sprawa to chłodzenie. Litografia jest coraz mniejsza i coraz trudniej jest odprowadzić to ciepło. Wystarczy wziąć do ręki telefon i chwilę poużywać internet lub inną wymagającą aplikację, aby się przekonać jak szybko telefon się nagrzewa.

Autor:  szczyglis [ środa, 21 gru 2016, 08:20 ]
Tytuł:  Re: Technologie przyszłości


Autor:  Jasper [ środa, 21 gru 2016, 09:01 ]
Tytuł:  Re: Technologie przyszłości

Z litem jest taki problem, że nawet jak spróbujesz odciąć tlen, to skurczybyk i tak potrafi się tlić. A kiedy odzyska dostęp do tlenu znów buchnie ogniem. Nie wiem jak z bateriami w Tesli, ale np. w takim dronie Li-pol jak dostanie wstrząsu to potrafi zacząć puchnąć. Wtedy taką baterię należy natychmiast wymienić, bo nie znasz dnia ani godziny. A przecież jazda samochodem to non stop wstrząsy, więc ciekawe jak sobie poradzili z tym zagadnieniem.

Autor:  kanu [ środa, 21 gru 2016, 09:19 ]
Tytuł:  Re: Technologie przyszłości

Czytałem też, że są dość zaawansowane prace nad bezpiecznym przechowywaniem wodoru. Łączy się go chemicznie jakoś i wtedy jest bezpieczny. W każdym razie wodór jako bateria też wydaje się sensownym kierunkiem. Jest bardziej energetyczny niż tradycyjne paliwo, a przy spalaniu powstaje woda, więc praktycznie to niewyczerpane źródło i czyste. W każdym razie moment gdy powstaną baterie o dużych pojemnościach - czy to grafenowe czy jakiekolwiek inne zmieni nasz świat i to bardzo.
Nie wiem jak to jest z grafenem, czy takie baterie też mogą wybuchać, ale jeśli np. są prace nad panelami słonecznymi grafenowymi i bateriami grafenowymi, to być może powstanie kiedyś bateria, która sama się będzie ładowała. Jednocześnie będzie i panelem i akumulatorem i o ile nie będzie niebezpieczna to np. można nią będzie powlekać nawet całe domy. Nawet wtedy ulica mogłaby być elektrownią, gdyby asfalt powlec taką akumulatorowo-panelową powierzchnią. W każdym razie przyszłość to czerpanie energii z otoczenia moim zdaniem. Nie wiem jak na to koncerny i politycy, bo czy opodatkują nam wtedy Słońce?

Autor:  Jasper [ środa, 21 gru 2016, 09:34 ]
Tytuł:  Re: Technologie przyszłości


Autor:  szczyglis [ środa, 21 gru 2016, 20:00 ]
Tytuł:  Re: Technologie przyszłości


Autor:  Jasper [ czwartek, 22 gru 2016, 08:24 ]
Tytuł:  Re: Technologie przyszłości


Autor:  kanu [ czwartek, 22 gru 2016, 08:48 ]
Tytuł:  Re: Technologie przyszłości


Autor:  Jasper [ czwartek, 22 gru 2016, 09:09 ]
Tytuł:  Re: Technologie przyszłości


Autor:  kanu [ czwartek, 22 gru 2016, 09:45 ]
Tytuł:  Re: Technologie przyszłości

Test Toyoty Mirai (auto zasilane wodorem):


Autor:  kanu [ poniedziałek, 1 maja 2017, 17:54 ]
Tytuł:  Re: Technologie przyszłości

Ciekawa rozmowa z Krzysztofem Meissnerem. Czy fuzja termojądrowa może być energią przyszłości? Gdyby ją opanować mamy praktycznie niewyczerpalne źródło energii. Jeden gram paliwa deuterowo-trytowego może dostarczyć 100 megawatogodzin energii elektrycznej czyli tyle ile można uzyskać spalając 11 ton węgla (10 milionów razy więcej z tej samej masy). Zasoby deuteru w oceanach są znacznie większe niż ropy i węgla razem wziętych. Więc jeśli ropy i węgla do uzysku energii starczy nam na 100 lat, to tutaj by starczyło (przy obecnym zużyciu energii) na miliardy lat (Słońce wcześniej zgaśnie niż byśmy zużyli).


Autor:  szczyglis [ poniedziałek, 1 maja 2017, 22:30 ]
Tytuł:  Re: Technologie przyszłości

Jestem ciekaw, czy w ogóle kiedykolwiek uda nam się to opanować, póki co wszystkie próby kończą się fiaskiem.
Jakby nie patrzeć - reaktor fuzyjny to taka mała gwiazda zamknięta w bebechach maszyny i uwięziona polem magnetycznym. W teorii to wszystko wygląda pięknie, ale praktyka pokazuje jak masakrycznie trudne to jest do opanowania.

Autor:  kanu [ poniedziałek, 1 maja 2017, 22:38 ]
Tytuł:  Re: Technologie przyszłości

W każdym razie jest o co kruszyć kopię. To nawet nie tryliony dolarów. Trudno zliczyć ile to jest warte, ale gdyby to opanować świat by się zmienił.

Autor:  Argon [ środa, 3 maja 2017, 19:49 ]
Tytuł:  Re: Technologie przyszłości

Kiedys bylo takie hipotetyczne pytanie - oglaszasz, zew odkryles niewyczerpalne zrodlo darmowej energi ktore zastapi ropie i gaz,
pytanie - co z Toba zrobia: USA, Rosja, szejki naftowe???

Autor:  szczyglis [ środa, 3 maja 2017, 20:26 ]
Tytuł:  Re: Technologie przyszłości


Autor:  sirAzgar [ środa, 3 maja 2017, 21:26 ]
Tytuł:  Re: Technologie przyszłości

Boję się o świat w którym zabraknie ropy. Jak się państwa zawczasu nie przygotują technologicznie to będzie niemal drugi Mad Max

Autor:  Argon [ czwartek, 4 maja 2017, 18:39 ]
Tytuł:  Re: Technologie przyszłości

Ropy u szejkow zabraknie za jakies 100 lat przy obecnym poziomie wydobycia, kasy z tego jest tak duzo ze obywatele nei musza pracowac a moga darmozjadowac a panstwo im na wszystko placi, rozwiajaja sie szkolki koraniczne a nie innych praktycznych umiejetnosci.
Ropa moze starcci na znaczeniu za 10-15 lat. Rozwoj aut eketreycznych, mimo, ze sa nadal drogie to szuka sie wydajnych akumulatorow. Na szczescie wielkie zloza soli litu znaleziono w USA w sasiednim stanie od fabryki Tesli, wiec pare krajow na swiecie gdzie tez sa zloza soli litu raczej oszczedzi aamerykanskie zaprowadzanie wolnosci i demokracji jak to w przypadku krajow posiadajacych rope i gaz bylo.
Szejki to sie obudza za 10 lat ze ropa przestanie byc tak bardzo potrzebna a tu milionowe stada pasozytow-obywateli co nic nie umieja poza cytatami z koranu i czekaja na wyzywienie, a strumien petrodolarow sie mocno skurczyl.

Autor:  szczyglis [ czwartek, 4 maja 2017, 18:47 ]
Tytuł:  Re: Technologie przyszłości


Autor:  kanu [ czwartek, 4 maja 2017, 20:46 ]
Tytuł:  Re: Technologie przyszłości

Kluczowa sprawa to baterie. Np. zastosowanie grafenu. Jak baterie będą pojemne i szybko ładowane to będzie rewolucja w motoryzacji

Autor:  sirAzgar [ piątek, 5 maja 2017, 04:02 ]
Tytuł:  Re: Technologie przyszłości


Autor:  szczyglis [ niedziela, 7 maja 2017, 04:12 ]
Tytuł:  Re: Technologie przyszłości

Apropos energii i wojska - niedawne testy nowych railgunów:

20 kilogramowy pocisk jest w ułamku sekundy rozpędzany elektromagnetycznie na szynach i wystrzeliwany tym sposobem z prędkością ok. 8600 km/h. Prędkość ta jest osiągana w czasie jednej setnej sekundy po wystrzale.
Robi wrażenie, ale wymaga podręcznej elektrowni. Będą montowane na nowych lotniskowcach atomowych (tam problemów z brakiem prądu nie będzie).

Pomyśleć, że jeszcze z 15 lat temu railguny to było jedynie science-fiction z gier komputerowych...
Teraz jakby do tego podłączyć w przyszłości jakiś hiper-akumulator, elektrownię zamkniętą w pudełku zapałek, zrobić wersję wielkości karabinu i mamy już naprawdę totalne science-fiction. :roll:

A tutaj katapulta elektromagnetyczna (stworzona też pod kątem użycia na lotniskowcach):

Autor:  sirAzgar [ niedziela, 7 maja 2017, 09:45 ]
Tytuł:  Re: Technologie przyszłości


Autor:  kanu [ wtorek, 27 cze 2017, 18:15 ]
Tytuł:  Re: Technologie przyszłości

NASA planuje misję na asteroidę 16 Psyche docelowo aby pozyskiwać z niej minerały, a może nawet próbować sprowadzić ją na Ziemię (w co nie wierzę, bo rozmiarem przypomina Czechy). W każdym razie szacuje się, że jej wartość oscyluje w granicach 10 trylionów dolarów, a to ponad 100000 razy więcej niż obecna wartość PKB całego świata.
https://noizz.pl/nauka-i-technologia/na ... ogle.pl%2F

Bardziej obrazowo może ile jest warta ta planetoida. Gdyby sprawiedliwie podzielić wartość tej asteroidy pośród wszystkich ludzi świata, to na jedną osobę by przypadło obecnie ponad miliard dolarów. czyli jeśli rodzina jest 5-osobowa to ponad 5 miliardów dolarów na rodzinę. Czyli 20 miliardów złotych na rodzinę. Czyli to więcej niż mają najbogatsi w Polsce.

Autor:  szczyglis [ wtorek, 27 cze 2017, 22:31 ]
Tytuł:  Re: Technologie przyszłości

Misja bardzo ambitna, raczej wątpię, aby to się udało (to pozyskanie surowców, bo dolecieć na nią dolecimy), ale jeśli jednak jakimś cudem, to widzę jeden mały problem - ona jest na oko tyle warta na chwilę obecną. Pomijając już to, że sprowadzenie tego to nie jest manewr możliwy do wykonania nawet na najbliższą technologię, bo za ciency w uszach jesteśmy na taką operację, to cena surowców na Ziemi jest umowna i zależy od skończonej ich ilości. Pozyskując teraz ogromną ilość tego samego, ale z asteroidy doprowadzi to do tego, że ceny spadną do malutkich wartości, co za tym idzie - nie będzie to już 10 trylionów dolarów. Praw rynku nie oszukasz :(

Autor:  kanu [ wtorek, 27 cze 2017, 23:35 ]
Tytuł:  Re: Technologie przyszłości

No fakt, że ceny by spadły gdyby mieć ją tu na Ziemi Ale dostarczenie minerałów z kosmosu to też koszt, więc trudno powiedzieć jaka by wtedy była ich wartość. Tanio byłoby gdyby ją tu sprowadzono, ale to niemożliwe, bo byłaby katastrofa większa niż ta z dinozaurami. Gdyby ją położyć na Ziemi, to jej wysokość sięgałaby poza atmosferę, bo ma wymiary 280×230×190 km, a Mount Everest to tylko niecałe 9 km w górę.
Myślę, że wcześniej czy później sięgniemy (jako ludzkość) po asteroidy, bo minerały się w końcu wyczerpią. Ale może wcześniej będzie eksploatacja Księżyca? Tam przecież też jest mnóstwo kraterów i pewnie dużo złóż.

Autor:  szczyglis [ wtorek, 27 cze 2017, 23:52 ]
Tytuł:  Re: Technologie przyszłości

To "sprowadzić na Ziemię" to wydaje mi się, że taki tylko skrót myślowy, a nie że w sensie przywieźć ją i położyć na powierzchni. Raczej chodzi o sprowadzenie gdzieś w okolice Ziemi, bo też sobie nie wyobrażam, żeby ktoś wypalił taki absurd z tym położeniem tego dosłownie na Ziemi. Ale nawet i w okolice - to jest również zbyt duże ryzyko. Po eksploatację asteroid raczej na pewno sięgniemy, ale jeszcze nie teraz. Dolecieć, dowiercić się niby już potrafimy, ale problemem pozostaje transport tego co się wydobędzie na Ziemię - z tym będzie największe wyzwanie, przynajmniej na początku. Co do Księżyca, to czytałem, że Chińczycy całkiem poważnie o tym myślą. Swoją drogą coraz dzielniej sobie oni poczynają w kosmosie. Jeszcze przyjdzie taki czas, gdy wyjdą na prowadzenie.

Autor:  sirAzgar [ środa, 28 cze 2017, 09:12 ]
Tytuł:  Re: Technologie przyszłości

to że ją skierować w kierunku ziemi to już niewykonalne, bo nie wiem czy musieli by tam polecieć aby tego dokonać, a potem żeby ją jeszcze gdzieś w okolicach wyhamować to jeszcze ciekawsze. I na jakąś trajektorię wprowadzić aby nie walnęła w ziemię czy nie uciekła w kosmos.

Autor:  szczyglis [ czwartek, 29 cze 2017, 01:38 ]
Tytuł:  Re: Technologie przyszłości

Skierować ją w okolice Ziemi to akurat nie byłby jakiś wielki problem. Umieścić ładunki po jednej stronie, obliczyć trajektorię, odpalić, skorygować. Problemy to by się zaczęły później i to rzekłbym wręcz, że niemałe.

Strona 1 z 2 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/