Schowaj/Wysuń odtwarzacz Youtube
zamknij okno i wyłącz film     odtwórz dowolny film z YT
Na forum są teraz:
Google [Bot]
e5f181433a453275df0ad9912979bee5
e5f181433a453275df0ad9912979bee5
Strona 1 z 1 [ Posty: 18 ] Utwórz nowy wątek   Odpowiedz w wątku

Pokaż pierwszy nieprzeczytany post

Drukuj
Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość
Połączenie mózgu z komputerem pozwoli rozwinąć nowe zmysły Napisane: czwartek, 28 gru 2017, 04:19
szczyglis
Avatar użytkownika
reputacja mistrzowska
OFICER TECHNICZNY
Ostatnio widziany(a):
piątek, 30 lis 2018, 03:21
 
   
+5
Połączenie mózgu z komputerem pozwoli rozwinąć nowe zmysły

Połączenie mózgu z komputerem to szansa na rozwijanie nowych zmysłów. Dzięki elektrodom umieszczanym na korze mózgowej można odtworzyć uszkodzenia w mózgu. Obecnie pacjenci mogą odzyskać funkcje ruchowe i czuciowe, w przyszłości mogą to być także funkcje poznawcze, jak pamięć i mowa. Globalny rynek urządzeń neurologicznych w latach 2017–2022 ma rosnąć w tempie 9,1 proc. średniorocznie. Z prognoz Transparency Market Research wynika, że w 2019 roku rynek będzie wart już 13,6 mld dol.

Obrazek

"To, co w tej chwili się dzieje na całym świecie, to tendencja do neurorestauracji, czyli do odtwarzania pewnych uszkodzeń mózgu, które pojawiły się w drodze udaru mózgu albo np. wypadku samochodowego. Jeżeli osoby przestają mieć możliwość ruszania kończynami, implantuje się im na korze mózgowej elektrody, które pomagają odzyskać tego typu funkcje" – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Innowacje Paweł Soluch, prezes zarządu Neuro Device Group.

Nowe technologie coraz mocniej kładą nacisk na zwiększenie funkcji mózgu człowieka. Dzięki stworzonym interfejsom mózg-komputer można sprawdzić, jak mózg reaguje na określone bodźce, jak zapach czy dźwięk. Rozszerzanie zmysłów pozwala m.in. osobom ze znacznym ubytkiem słuchu, dzięki analizatorowi mowy połączonemu z nerwem słuchowym. Wczepione do mózgu mało inwazyjne elektrody są zaś w stanie odbudować utracone w wyniku wypadku umiejętności. Wraz z rozwojem technologii możliwości odtworzenia ubytków neurologicznych będzie coraz więcej.

"Jest już firma, która obiecała dostarczyć nowy typ elektrody, który rozwiąże wiele problemów. Elektroda będzie nieinwazyjna, znacznie wydajniejsza w pracy. Firma ma nawet chęć odtworzenia ludzkiego wzroku, czyli po uszkodzeniu oczu albo nerwowej drogi wzrokowej będziemy w stanie użyć kamery, połączenia z korą, która odpowiada za wzrok i to stymulowanie będzie odtwarzało zmysł wzroku" – tłumaczy Paweł Soluch.

We wrześniu 2017 roku naukowcy z Uniwersytetu Witwatersrand w Johannesburgu uzyskali bezpośrednie połączenie między ludzkim mózgiem a internetem. Za pomocą elektroencefalogramu, który wykrywa sygnały elektryczne w mózgu, możliwa była transmisja aktywności neurologicznej do komputerów, dane były na bieżąco przesyłane do programu na stronie internetowej, którą można było wyświetlić w dowolnym momencie.

"To na pewno kolejny skok technologiczny, ale jest znacznie więcej przełomowych technologii właśnie w tej dziedzinie, jaką jest BCI (Brain-Computer Interface – przyp.red.). To dziedzina, w której próbuje się połączyć mózg człowieka z jakimikolwiek innymi zewnętrznymi urządzeniami. BCI daje możliwość zdobywania nowych zmysłów" – ocenia ekspert.

Obrazek
Jako cyborgi będziemy znacznie sprawniejsi umysłowo. Fot. Pexels.

Według firmy analitycznej Research and Market globalny rynek urządzeń neurologicznych w latach 2017–2022 ma rosnąć średniorocznie w tempie 9,1 proc. Z prognoz Transparency Market Research wynika, że rynek ten w 2019 roku będzie wart już 13,6 mld dol. Tempo wzrostu może być jednak znacznie szybsze. Jeszcze niedawno uszkodzenia mózgu były w dużej mierze nieodwracalne. Odzyskanie części zmysłów możliwe dzisiaj to tylko początek.

"Korzyści są ogromne. Pacjenci mogą odzyskać utracone funkcje, w tej chwili mówi się o funkcjach ruchowych i czuciowych, o poruszaniu, zejściu z wózka na nowo np. w przypadku uszkodzenia rdzenia kręgowego przy skoku do wody. W przyszłości będzie się też rozpatrywało takie funkcje, jak czucie, funkcje poznawcze, czyli pamięć, mowa, wszystkie działania, które są w tej chwili wykonywane, zmierzają w tym kierunku" – przekonuje prezes Neuro Device Group.

Nowa technologia może jednak nieść ze sobą pewne zagrożenia. Mówi się już, że w ciągu najbliższych kilkunastu-kilkudziesięciu lat człowiek może przypominać cyborga. Założyciel Facebooka, Mark Zuckerberg, chce przeznaczyć trzy mld dol. na fundację charytatywną, której jednym z celów jest stworzenie specjalnego implantu i interfejsu, za pomocą którego można by bezprzewodowo odczytywać ludzkie myśli. 50 mln dol. ma zaś trafić na badania systemów neuroobrazowania 3D, które pozwolą skuteczniej obserwować procesy, jakie zachodzą w ludzkim mózgu.

Elon Musk i jego niedawno założona firma Neuralink ma prowadzić działalność medycznego centrum badawczego, które pozwoli połączyć ludzki mózg z komputerem. Implantowane do mózgu mikrourządzenia pomogłyby osobom z trwałym uszkodzeniem mózgu, a nowe urządzenie mogłoby służyć w walce z wysoko rozwiniętą sztuczną inteligencją.

"Elon Musk powiedział, że jeżeli sztuczna inteligencja i te technologie okażą się miłe dla nas, to w najlepszej sytuacji będziemy pupilami w formie kotów, które będą chodziły wśród sztucznej inteligencji. To najłagodniejsza wizja, już teraz mamy do czynienia z wyłączaniem algorytmów sztucznej inteligencji po kilku miesiącach ich pracy, bo naukowców przeraża efekt działania sztucznej inteligencji" – przestrzega Paweł Soluch.

Źródło: http://www.geekweek.pl/aktualnosci/3191 ... owe-zmysly

„Bądź dobrej myśli, bo po co być złej.“ Stanisław Lem
Re: Połączenie mózgu z komputerem pozwoli rozwinąć nowe zmys Napisane: czwartek, 28 gru 2017, 11:38
nnajethi
Avatar użytkownika
reputacja bardzo dobra
Astronauta
Ostatnio widziany(a):
wtorek, 20 lut 2018, 12:50
 
   
+3
Synek znajomego urodził się z genetycznie uwarunkowanym niedosłuchem w stopniu znacznym. Ma już wszczepiony jeden implant ślimakowy, w przyszłym roku powinien dostać drugi. To jedyna szansa dla niego, żeby słyszeć. To kilkuletnie dziecko, więc dorastając będzie traktował implanty jako część siebie. Jeszcze 10 lat temu byłby skazany na świat ciszy, teraz ma szanse na normalne życie.

Z drugiej strony jako anegdotę mogę podać przekonania pani prof. dr hab. Marii Doroty Czajkowskiej-Majewskiej
Cytuj:
Nanocząstki metali wbudowują się do błon komórek i wnikają do ich wnętrza. Powstają cyborgi. Umożliwiają zdalne sterowanie aktywnością neuronów (...) Pozwala to na modyfikowanie zachowania zwierząt i ludzi.(...) Może służyć do kreowania bezwolnych cyborgów lub niewolników

źródło: http://www.totylkoteoria.pl/2017/12/biologiczna-bzdura-roku-2017.html

Pani profesor jest neurologiem. Tak to jest jak ktoś słyszał dzwon...
Re: Połączenie mózgu z komputerem pozwoli rozwinąć nowe zmys Napisane: czwartek, 28 gru 2017, 13:53
neo
Avatar użytkownika
reputacja mistrzowska
Na Nibiru
Ostatnio widziany(a):
piątek, 15 cze 2018, 16:32
 
   
+3
prof. dr hab. Marii Doroty Czajkowskiej-Majewskiej :lol:

... u nas na studiach mówiło sie "nigdy nie ufaj żadnej babce z myślnikiem w nazwisku" .... jeszcze brakuje tylko von Tutenhamon de Louxemburg :lol:
Re: Połączenie mózgu z komputerem pozwoli rozwinąć nowe zmys Napisane: czwartek, 28 gru 2017, 18:46
szczyglis
Avatar użytkownika
reputacja mistrzowska
OFICER TECHNICZNY
Ostatnio widziany(a):
piątek, 30 lis 2018, 03:21
 
   
+2
To jest ciekawa kwestia tak swoją drogą - ludzie, którzy od małego są skazani na takie rzeczy. Dla takiego człowieka to naprawdę jest już część organizmu, taka sama jak każda inna. Tak w ogóle niedawno wpadła mi w oko dość ciekawa teoria odnośnie tego wszystkiego, mianowicie, że wszystko to - cała ta cyborgizacja, sztuczna inteligencja i ogólnie te sprawy to po prostu kolejny etap naszej ewolucji, niczym się nie różniący od innych etapów. A dlatego niczym się nie różniący, ponieważ cała nasza ewolucja wyglądała podobnie - od prostych struktur, które następnie były w stanie budować coraz bardziej złożone struktury itd... aż do etapu obecnego, gdzie kolejne bardziej złożone struktury są budowane w identyczny sposób, tyle że tym razem za pomocą naszych własnych umysłów. Tam natura, tu natura, rośnie tylko stopień skomplikowania i zmienia się jedynie budulec - od białek po metal i prąd, przy czym na elementarnym poziomie składniki i tak są przecież te same.

A co do pani profesor - to nie jest takie głupie. To jeszcze nie na naszą technologię, ale w przyszłości taka armia nano-robocików przyczepiająca się do neuronów/synaps mogąca mieć wpływ na przesył sygnałów teoretycznie mogłaby czegoś takiego dokonać. Pieśń przyszłości, ale to wcale nie jest taka głupia koncepcja. Pani profesor swoją teorią wyprzedziła po prostu epokę. 8-)

PS. Na tej stronie (z tymi nagrodami za biologiczne bzdury) jest ogólnie cała masa niezłych kwiatków.

„Bądź dobrej myśli, bo po co być złej.“ Stanisław Lem
Re: Połączenie mózgu z komputerem pozwoli rozwinąć nowe zmys Napisane: czwartek, 28 gru 2017, 21:48
sirAzgar
Avatar użytkownika
reputacja mistrzowska
Załoga FN
Ostatnio widziany(a):
piątek, 19 sty 2018, 20:30
 
   
+2
Wszystko będziemy modyfikować, i Marcin ma racje to należy nazwać formą ewolucji, kolejnym krokiem.

Cytuj:
Obecnie, aby widzieć w ciemności, należy wyposażyć się w odpowiedni sprzęt, czyli w tym wypadku w noktowizor, lub specjalną kamerę z diodami oświetlającymi teren w podczerwieni. Kalifornijska grupa biohakerów Science for the Masses postanowiła jednak uzyskać taką funkcję bez pomocy technologii i kilka dni temu zmodyfikowała oczy jednemu ze swych członków, aby mógł samodzielnie widzieć w nocy.

Podczas eksperymentu zastosowano substancję zwaną Chloryna e6, którą można znaleźć w organizmach ryb żyjących na dużych głębokościach. Wspomniana substancja zawiera wzmacniający światło składnik, stosowany czasem w terapiach leczenia nowotworów.

Biochemikowi Gabrielowi Licina, będącemu obiektem testowym, wstrzyknięto wspomnianą substancję do worków spojówki, które następnie rozprowadziły ją po siatkówce. Z dokumentów wynika, że w ciągu godziny naukowiec zyskał możliwość widzenia w ciemności oraz przy słabym oświetleniu na odległość co najmniej 50 metrów, a efekt utrzymywał się przez kilka godzin.

Nową właściwość oczu naukowca sprawdzono podczas serii testów, podczas których wspólnie z trzema innymi naukowcami wyposażonymi w gogle noktowizyjne został umieszczony w kompletnej ciemności. Następnie kazano im rozpoznawać z dystansu symbole umieszczone na różnokolorowym tle, jak również identyfikować ruchome obiekty.

Co ciekawe, podmiot testowy nie miał żadnego problemu z rozpoznawaniem obiektów i miał w tym 100 procentową skuteczność. Dla porównania grupa kontrolna uzyskała tylko 33 procent poprawnych wskazań.

Grupa Science for the Masses zapowiada kontynuowanie badań na kolejnych obiektach testowych. Być może wkrótce ich wyniki pozwolą w przyszłości znacznie zwiększyć możliwości naszego organu wzroku.


http://technowinki.onet.pl/technika/zmo ... sci/m249nx

Błąd jest przywilejem filozofów, tylko głupcy nie mylą się nigdy.
Sokrates
Re: Połączenie mózgu z komputerem pozwoli rozwinąć nowe zmys Napisane: piątek, 29 gru 2017, 00:17
szczyglis
Avatar użytkownika
reputacja mistrzowska
OFICER TECHNICZNY
Ostatnio widziany(a):
piątek, 30 lis 2018, 03:21
 
   
+1
sirAzgar napisał(a):
Biochemikowi Gabrielowi Licina, będącemu obiektem testowym, wstrzyknięto wspomnianą substancję do worków spojówki, które następnie rozprowadziły ją po siatkówce. Z dokumentów wynika, że w ciągu godziny naukowiec zyskał możliwość widzenia w ciemności oraz przy słabym oświetleniu na odległość co najmniej 50 metrów, a efekt utrzymywał się przez kilka godzin.

Półśrodki... 8-)

Obrazek

„Bądź dobrej myśli, bo po co być złej.“ Stanisław Lem
Re: Połączenie mózgu z komputerem pozwoli rozwinąć nowe zmys Napisane: piątek, 29 gru 2017, 01:28
zaciekawiony

reputacja bardzo dobra
Galaktyka Andromedy
Ostatnio widziany(a):
niedziela, 6 sty 2019, 17:57
 
   
+1
Kupiłem sobie ostatnio czasopismo "Filozofuj" poświęcone popularyzacji filozofii. Grudniowy numer ma tematykę transhumanizmu. Generalnie autorzy traktują rozszerzenie bioniczne za nieuniknione i spekulują na temat skutków.

W zasadzie bardzo niewiele trzeba, aby przeprowadzić takie rozszerzenie - obecnie wszczepiane implanty słuchowe mogą oprócz wychwytywania dźwięków także reagować na fale radiowe z pętli indukcyjnej. Obecnie czasem w urzędach montuje się takie pętle przeznaczone do przekazu dźwięku z mikrofonu do aparatów słuchowych osób niedosłyszących, ale tak samo można działać na dostosowane implanty ślimakowe. Tym samym ludzie tacy słyszą fale radiowe.
http://strawberryxpassion.blogspot.com/ ... -moje.html

Bywa i tak...
Re: Połączenie mózgu z komputerem pozwoli rozwinąć nowe zmys Napisane: piątek, 29 gru 2017, 09:36
nnajethi
Avatar użytkownika
reputacja bardzo dobra
Astronauta
Ostatnio widziany(a):
wtorek, 20 lut 2018, 12:50
 
   
+2
@szczyglis
Pani profesor nie minęła się szczególnie z prawdą, nie wymyśliła też niczego nowego, teoria nanobotów ma już kilkadziesiąt lat. Pani prof. po prostu rozłożyła nanobota na części. Z tego co mi wiadomo, w teorii, mają być zbudowane z nanocząstek i z takowych się właśnie replikować. Dlatego też napisałam, że pani neurolog słyszała dzwon, ale z bardzo dalekiej parafii.. ;) Poza tym, dlaczego ograniczać się tylko do cząstek metali ?

Już w zasadzie weszliśmy w erę cyborgizacji, nowoczesne protezy wyglądają jak filmów SF z lat 80-90, niedaleka droga do wymyślenia syntetycznej skóry(powłoki) dla tych protez.

Co do podłączania mózgu do komputera jakoś mi się od razu nasuwa "Johnny Mnemonic" i "Neuromancer" ;)
Re: Połączenie mózgu z komputerem pozwoli rozwinąć nowe zmys Napisane: piątek, 29 gru 2017, 09:58
sirAzgar
Avatar użytkownika
reputacja mistrzowska
Załoga FN
Ostatnio widziany(a):
piątek, 19 sty 2018, 20:30
 
   
+2
Chyba trochę się przyzwyczailiśmy do tego że takich nowinek i zastępczych części jest sporo. Jakby spojrzeć chłodnym okiem z boku to przecież jesteśmy w tej erze trans-humanizmu.

Błąd jest przywilejem filozofów, tylko głupcy nie mylą się nigdy.
Sokrates
Re: Połączenie mózgu z komputerem pozwoli rozwinąć nowe zmys Napisane: piątek, 29 gru 2017, 11:28
Jasper
Avatar użytkownika
reputacja bardzo dobra
Zwiedza Czerwoną Planetę
Ostatnio widziany(a):
piątek, 29 gru 2017, 22:49
 
   
+2
nnajethi napisał(a):
@szczyglis
Pani profesor nie minęła się szczególnie z prawdą, nie wymyśliła też niczego nowego, teoria nanobotów ma już kilkadziesiąt lat. Pani prof. po prostu rozłożyła nanobota na części. Z tego co mi wiadomo, w teorii, mają być zbudowane z nanocząstek i z takowych się właśnie replikować. Dlatego też napisałam, że pani neurolog słyszała dzwon, ale z bardzo dalekiej parafii.. ;) Poza tym, dlaczego ograniczać się tylko do cząstek metali ?

Dokładnie. Już od wielu lat słyszę, że przyszłość medycyny to nanoroboty, które będą np. wstrzykiwane do organizmu za pomocą igły i strzykawki. A tam w środku nas zlokalizują źródło choroby i zwalczą je od środka. Idąc tym tropem możemy być niemal pewni, że to pójdzie również w drugą stronę, czyli za pomocą nanorobotów będzie można przejąć kontrolę nad człowiekiem...
Re: Połączenie mózgu z komputerem pozwoli rozwinąć nowe zmys Napisane: piątek, 29 gru 2017, 15:45
nnajethi
Avatar użytkownika
reputacja bardzo dobra
Astronauta
Ostatnio widziany(a):
wtorek, 20 lut 2018, 12:50
 
   
+1
Zawsze znajdą się chętni, żeby użyć nanobotów do zawładnięcia światem. Taka ludzka natura. :lol:
Ale ta technologia może mieć szersze zastosowania niż tylko medycyna. Neutralizacja skażeń organicznych i nieorganicznych, utylizacja śmieci - zwłaszcza tych zanieczyszczających morza i oceany, kurcze, można wymieniać i wymieniać. Tylko coś mi się widzi, że pierwsi na tym położyli łapę wojskowi - ile możliwości i zastosowań .. :D


sirAzgar napisał(a):
jesteśmy w tej erze trans-humanizmu.

Prawda, tylko że to już dość blisko do dehumanizmu, wystarczy lekko zboczyć ze ścieżki.. ;)
Re: Połączenie mózgu z komputerem pozwoli rozwinąć nowe zmys Napisane: wtorek, 2 sty 2018, 19:10
szczyglis
Avatar użytkownika
reputacja mistrzowska
OFICER TECHNICZNY
Ostatnio widziany(a):
piątek, 30 lis 2018, 03:21
 
   
+1
nnajethi napisał(a):
Ale ta technologia może mieć szersze zastosowania niż tylko medycyna.

Prawda. Taka technologia odmieniłaby cały świat. Tak jak w skali "makro" mamy kolejne po sobie etapy rozwoju, jak np. "wynalezienie" koła, prądu, silnika parowego itd. tak tutaj dostalibyśmy do użytku kolejną rewolucyjną rzecz, tyle, że w skali mikro. Zastosowanie byłoby praktycznie wszędzie - tak jak obecnie wszędzie stosuje się np. elektronikę. I tak naprawdę to jesteśmy już bliżej, niż dalej.
W rzeczywistości postęp w wielu sprawach jest szybszy, niż ludziom się wydaje, dużo ludzi nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, co tak naprawdę jest już technologicznie dostępne, bo mało kto interesuje się niektórymi tematami. Mały przykład: ile osób jest w stanie powiedzieć co to jest CRISP, poza tym, że pewnie nazwa kiedyś obiła się o uszy? Ano właśnie... a w rzeczywistości jest to tak rewolucyjne "narzędzie", że być może pod pewnymi względami najbardziej zaawansowane do jakiego doszliśmy jako ludzkość. Ile osób powie co to jest bez zaglądania w Google?


nnajethi napisał(a):
Prawda, tylko że to już dość blisko do dehumanizmu, wystarczy lekko zboczyć ze ścieżki..

Wszystko też zależy jak na to patrzeć. To wszystko jest i pomocne, ale i zagrożeń jest cała masa. Tylko, czy nie jest to, aby to samo, co robimy od zawsze, tylko że za pomocą coraz lepszego sprzętu? No bo jakby nie patrzeć, to człowiek zawsze sobie pomagał. Kiedyś człowiek tracił nogę, to przywiązywał sobie w to miejsce kawałek drewna, teraz "przywiązuje" protezę z siłownikami. Zasada jest ciągle ta sama, zmienia się tylko technologia.

PS. Orientuje się ktoś co dalej w sprawie przeszczepu głowy? Zdaje się, że jakoś parę dni temu miała być pierwsza próba.

„Bądź dobrej myśli, bo po co być złej.“ Stanisław Lem
Re: Połączenie mózgu z komputerem pozwoli rozwinąć nowe zmys Napisane: wtorek, 2 sty 2018, 20:49
sirAzgar
Avatar użytkownika
reputacja mistrzowska
Załoga FN
Ostatnio widziany(a):
piątek, 19 sty 2018, 20:30
 
   
+1
szczyglis napisał(a):
PS. Orientuje się ktoś co dalej w sprawie przeszczepu głowy? Zdaje się, że jakoś parę dni temu miała być pierwsza próba.


Cisza nie jest dobrym zwiastunem. Nawet bym się zdziwił jakby przy pierwszej próbie im się udało. Ale coś mi się obiło o uszy że w Chinach to się odbyło?

Błąd jest przywilejem filozofów, tylko głupcy nie mylą się nigdy.
Sokrates
Re: Połączenie mózgu z komputerem pozwoli rozwinąć nowe zmys Napisane: środa, 3 sty 2018, 23:29
nnajethi
Avatar użytkownika
reputacja bardzo dobra
Astronauta
Ostatnio widziany(a):
wtorek, 20 lut 2018, 12:50
 
   
+1
szczyglis napisał(a):
ile osób jest w stanie powiedzieć co to jest CRISP

Nie wiem czy myślimy o tym samym, ja "znam" CRISPR, ale to dotyczy modyfikacji genomu. I owszem, przydatne narzędzie ale w niewłaściwych rękach może być nadużyte...
Re: Połączenie mózgu z komputerem pozwoli rozwinąć nowe zmys Napisane: czwartek, 4 sty 2018, 19:39
szczyglis
Avatar użytkownika
reputacja mistrzowska
OFICER TECHNICZNY
Ostatnio widziany(a):
piątek, 30 lis 2018, 03:21
 
   
+1
Tak, tak - o tym samym, zjadłem "R" na końcu. Oczywiście, że CRISPR, a nie CRISP.
A chodziło mi generalnie o to, że w pewien sposób jest to wręcz rewolucyjne narzędzie, że jesteśmy w stanie dokonywać ingerencji już tak głęboko. Jeszcze parędziesiąt lat temu coś takiego jak "nożyczki" do DNA to było totalne science-fiction, a dziś - dostępne dla każdego. Jednocześnie większość ludzi nie zdaje sobie sprawy w jakie zaawansowanie już wszystko poszło, zamiast tego podchodząc do większości codziennych rzeczy na zasadzie "działa? działa, to po co drążyć temat..." ;)

PS.
sirAzgar napisał(a):
Ale coś mi się obiło o uszy że w Chinach to się odbyło?

Tak, w Chinach miało się to odbyć. I jest cisza, więc pewnie, jak to się dyplomatycznie mówi: operacja się udała, ale pacjent nie przeżył. 8-)

„Bądź dobrej myśli, bo po co być złej.“ Stanisław Lem
Re: Połączenie mózgu z komputerem pozwoli rozwinąć nowe zmys Napisane: czwartek, 4 sty 2018, 22:30
sirAzgar
Avatar użytkownika
reputacja mistrzowska
Załoga FN
Ostatnio widziany(a):
piątek, 19 sty 2018, 20:30
 
   
+1
szczyglis napisał(a):
Tak, w Chinach miało się to odbyć. I jest cisza, więc pewnie, jak to się dyplomatycznie mówi: operacja się udała, ale pacjent nie przeżył.


Jedno cięcie okazało się śmiertelne, ale bez nerwów resztę z pewnością da się wyleczyć. ;)

Błąd jest przywilejem filozofów, tylko głupcy nie mylą się nigdy.
Sokrates
Re: Połączenie mózgu z komputerem pozwoli rozwinąć nowe zmys Napisane: piątek, 5 sty 2018, 00:35
nnajethi
Avatar użytkownika
reputacja bardzo dobra
Astronauta
Ostatnio widziany(a):
wtorek, 20 lut 2018, 12:50
 
   
+1
@Szczyglis
CRISPR, jeśli zostanie prawidłowo dopracowane, może być ogromną szansą dla ludzi z dziedziczną skłonnością do nowotworów. Nie mówię już o innych chorobach warunkowanych genetycznie bo to oczywiste, ale obecnie nowotwory zbierają pokaźne żniwo.
Re: Połączenie mózgu z komputerem pozwoli rozwinąć nowe zmys Napisane: sobota, 14 kwi 2018, 00:58
tomeh

reputacja neutralna
Podróżnik
Ostatnio widziany(a):
niedziela, 21 paź 2018, 23:00
 
   
0
Polecam
Paroksyzm numer minus jeden - Ryszarda Głowackiego
To jest pewnik w większej czy mniejszej mierze co do tego tematu.

Za 15 lat będą już telefony wszczepiane być może do mózgu i dodatkowe sloty dla chętnych kart pamięci do czaszki.

Polecam zainteresowanym tym Przez Was poruszonym tematem takie coś jak

"Konferencje dni mózgu" jakie się odbywają w Szczecinie co roku już od lat prowadzone przez prooferów medycyny i jakie itd . Przyszłość stała się dziś.

W tym roku poruszyli w dużej mierze temat jaki tutaj poruszacie.
Strona 1 z 1 [ Posty: 18 ] Utwórz nowy wątek   Odpowiedz w wątku  

POKŁAD KAJUT TEMATYCZNYCH Nauka

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników
Skocz do:  
Szukaj:
Wyświetl posty nie starsze niż: Sortuj wg


wysyłanie...czekaj...


Powered by phpBB © 2002, 2006 phpBB Group
upgraded by szczyglis /2017/ v. 3.13 | 22.12.2017 [ Dziennik zmian ]
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
Strefa czasowa: UTC + 1
[ Time : 4.179s | 35 Queries | GZIP : Off ]