Schowaj/Wysuń odtwarzacz Youtube
zamknij okno i wyłącz film     odtwórz dowolny film z YT
Na forum są teraz:
Bing [Bot]
c1d4f5acce6c7ded3ea2c0d0a7f4b82f
LIVE-STREAM FN 31 marca 2019 godz. 21.00 "Projekt KONTAKT - 'Tajemnica Pieczęci'"
c1d4f5acce6c7ded3ea2c0d0a7f4b82f
Strona 1 z 1 [ Posty: 18 ] Utwórz nowy wątek   Odpowiedz w wątku

Pokaż pierwszy nieprzeczytany post

Drukuj
Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość
Połączenie mózgu z komputerem pozwoli rozwinąć nowe zmysły Napisane: czwartek, 28 gru 2017, 04:19
szczyglis
Avatar użytkownika
reputacja mistrzowska
OFICER TECHNICZNY
Ostatnio widziany(a):
sobota, 27 kwi 2019, 06:40
 
   
+5
Połączenie mózgu z komputerem pozwoli rozwinąć nowe zmysły

Połączenie mózgu z komputerem to szansa na rozwijanie nowych zmysłów. Dzięki elektrodom umieszczanym na korze mózgowej można odtworzyć uszkodzenia w mózgu. Obecnie pacjenci mogą odzyskać funkcje ruchowe i czuciowe, w przyszłości mogą to być także funkcje poznawcze, jak pamięć i mowa. Globalny rynek urządzeń neurologicznych w latach 2017–2022 ma rosnąć w tempie 9,1 proc. średniorocznie. Z prognoz Transparency Market Research wynika, że w 2019 roku rynek będzie wart już 13,6 mld dol."To, co w tej chwili się dzieje na całym świecie, to tendencja do neurorestauracji, czyli do odtwarzania pewnych uszkodzeń mózgu, które pojawiły się w drodze udaru mózgu albo np. wypadku samochodowego. Jeżeli osoby przestają mieć możliwość ruszania kończynami, implantuje się im na korze mózgowej elektrody, które pomagają odzyskać tego typu funkcje" – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Innowacje Paweł Soluch, prezes zarządu Neuro Device Group.

Nowe technologie coraz mocniej kładą nacisk na zwiększenie funkcji mózgu człowieka. Dzięki stworzonym interfejsom mózg-komputer można sprawdzić, jak mózg reaguje na określone bodźce, jak zapach czy dźwięk. Rozszerzanie zmysłów pozwala m.in. osobom ze znacznym ubytkiem słuchu, dzięki analizatorowi mowy połączonemu z nerwem słuchowym. Wczepione do mózgu mało inwazyjne elektrody są zaś w stanie odbudować utracone w wyniku wypadku umiejętności. Wraz z rozwojem technologii możliwości odtworzenia ubytków neurologicznych będzie coraz więcej.

"Jest już firma, która obiecała dostarczyć nowy typ elektrody, który rozwiąże wiele problemów. Elektroda będzie nieinwazyjna, znacznie wydajniejsza w pracy. Firma ma nawet chęć odtworzenia ludzkiego wzroku, czyli po uszkodzeniu oczu albo nerwowej drogi wzrokowej będziemy w stanie użyć kamery, połączenia z korą, która odpowiada za wzrok i to stymulowanie będzie odtwarzało zmysł wzroku" – tłumaczy Paweł Soluch.

We wrześniu 2017 roku naukowcy z Uniwersytetu Witwatersrand w Johannesburgu uzyskali bezpośrednie połączenie między ludzkim mózgiem a internetem. Za pomocą elektroencefalogramu, który wykrywa sygnały elektryczne w mózgu, możliwa była transmisja aktywności neurologicznej do komputerów, dane były na bieżąco przesyłane do programu na stronie internetowej, którą można było wyświetlić w dowolnym momencie.

"To na pewno kolejny skok technologiczny, ale jest znacznie więcej przełomowych technologii właśnie w tej dziedzinie, jaką jest BCI (Brain-Computer Interface – przyp.red.). To dziedzina, w której próbuje się połączyć mózg człowieka z jakimikolwiek innymi zewnętrznymi urządzeniami. BCI daje możliwość zdobywania nowych zmysłów" – ocenia ekspert.


Jako cyborgi będziemy znacznie sprawniejsi umysłowo. Fot. Pexels.

Według firmy analitycznej Research and Market globalny rynek urządzeń neurologicznych w latach 2017–2022 ma rosnąć średniorocznie w tempie 9,1 proc. Z prognoz Transparency Market Research wynika, że rynek ten w 2019 roku będzie wart już 13,6 mld dol. Tempo wzrostu może być jednak znacznie szybsze. Jeszcze niedawno uszkodzenia mózgu były w dużej mierze nieodwracalne. Odzyskanie części zmysłów możliwe dzisiaj to tylko początek.

"Korzyści są ogromne. Pacjenci mogą odzyskać utracone funkcje, w tej chwili mówi się o funkcjach ruchowych i czuciowych, o poruszaniu, zejściu z wózka na nowo np. w przypadku uszkodzenia rdzenia kręgowego przy skoku do wody. W przyszłości będzie się też rozpatrywało takie funkcje, jak czucie, funkcje poznawcze, czyli pamięć, mowa, wszystkie działania, które są w tej chwili wykonywane, zmierzają w tym kierunku" – przekonuje prezes Neuro Device Group.

Nowa technologia może jednak nieść ze sobą pewne zagrożenia. Mówi się już, że w ciągu najbliższych kilkunastu-kilkudziesięciu lat człowiek może przypominać cyborga. Założyciel Facebooka, Mark Zuckerberg, chce przeznaczyć trzy mld dol. na fundację charytatywną, której jednym z celów jest stworzenie specjalnego implantu i interfejsu, za pomocą którego można by bezprzewodowo odczytywać ludzkie myśli. 50 mln dol. ma zaś trafić na badania systemów neuroobrazowania 3D, które pozwolą skuteczniej obserwować procesy, jakie zachodzą w ludzkim mózgu.

Elon Musk i jego niedawno założona firma Neuralink ma prowadzić działalność medycznego centrum badawczego, które pozwoli połączyć ludzki mózg z komputerem. Implantowane do mózgu mikrourządzenia pomogłyby osobom z trwałym uszkodzeniem mózgu, a nowe urządzenie mogłoby służyć w walce z wysoko rozwiniętą sztuczną inteligencją.

"Elon Musk powiedział, że jeżeli sztuczna inteligencja i te technologie okażą się miłe dla nas, to w najlepszej sytuacji będziemy pupilami w formie kotów, które będą chodziły wśród sztucznej inteligencji. To najłagodniejsza wizja, już teraz mamy do czynienia z wyłączaniem algorytmów sztucznej inteligencji po kilku miesiącach ich pracy, bo naukowców przeraża efekt działania sztucznej inteligencji" – przestrzega Paweł Soluch.

Źródło: http://www.geekweek.pl/aktualnosci/3191 ... owe-zmysly

„Bądź dobrej myśli, bo po co być złej.“ Stanisław Lem
Re: Połączenie mózgu z komputerem pozwoli rozwinąć nowe zmys Napisane: czwartek, 28 gru 2017, 11:38
nnajethi
Avatar użytkownika
reputacja bardzo dobra
Astronauta
Ostatnio widziany(a):
wtorek, 20 lut 2018, 12:50
 
   
+3
Re: Połączenie mózgu z komputerem pozwoli rozwinąć nowe zmys Napisane: czwartek, 28 gru 2017, 13:53
neo
Avatar użytkownika
reputacja mistrzowska
Na Nibiru
Ostatnio widziany(a):
piątek, 15 cze 2018, 16:32
 
   
+3
prof. dr hab. Marii Doroty Czajkowskiej-Majewskiej :lol:

... u nas na studiach mówiło sie "nigdy nie ufaj żadnej babce z myślnikiem w nazwisku" .... jeszcze brakuje tylko von Tutenhamon de Louxemburg :lol:
Re: Połączenie mózgu z komputerem pozwoli rozwinąć nowe zmys Napisane: czwartek, 28 gru 2017, 18:46
szczyglis
Avatar użytkownika
reputacja mistrzowska
OFICER TECHNICZNY
Ostatnio widziany(a):
sobota, 27 kwi 2019, 06:40
 
   
+2
To jest ciekawa kwestia tak swoją drogą - ludzie, którzy od małego są skazani na takie rzeczy. Dla takiego człowieka to naprawdę jest już część organizmu, taka sama jak każda inna. Tak w ogóle niedawno wpadła mi w oko dość ciekawa teoria odnośnie tego wszystkiego, mianowicie, że wszystko to - cała ta cyborgizacja, sztuczna inteligencja i ogólnie te sprawy to po prostu kolejny etap naszej ewolucji, niczym się nie różniący od innych etapów. A dlatego niczym się nie różniący, ponieważ cała nasza ewolucja wyglądała podobnie - od prostych struktur, które następnie były w stanie budować coraz bardziej złożone struktury itd... aż do etapu obecnego, gdzie kolejne bardziej złożone struktury są budowane w identyczny sposób, tyle że tym razem za pomocą naszych własnych umysłów. Tam natura, tu natura, rośnie tylko stopień skomplikowania i zmienia się jedynie budulec - od białek po metal i prąd, przy czym na elementarnym poziomie składniki i tak są przecież te same.

A co do pani profesor - to nie jest takie głupie. To jeszcze nie na naszą technologię, ale w przyszłości taka armia nano-robocików przyczepiająca się do neuronów/synaps mogąca mieć wpływ na przesył sygnałów teoretycznie mogłaby czegoś takiego dokonać. Pieśń przyszłości, ale to wcale nie jest taka głupia koncepcja. Pani profesor swoją teorią wyprzedziła po prostu epokę. 8-)

PS. Na tej stronie (z tymi nagrodami za biologiczne bzdury) jest ogólnie cała masa niezłych kwiatków.

„Bądź dobrej myśli, bo po co być złej.“ Stanisław Lem
Re: Połączenie mózgu z komputerem pozwoli rozwinąć nowe zmys Napisane: czwartek, 28 gru 2017, 21:48
sirAzgar
Avatar użytkownika
reputacja mistrzowska
Załoga FN
Ostatnio widziany(a):
piątek, 19 sty 2018, 20:30
 
   
+2

Błąd jest przywilejem filozofów, tylko głupcy nie mylą się nigdy.
Sokrates
Re: Połączenie mózgu z komputerem pozwoli rozwinąć nowe zmys Napisane: piątek, 29 gru 2017, 00:17
szczyglis
Avatar użytkownika
reputacja mistrzowska
OFICER TECHNICZNY
Ostatnio widziany(a):
sobota, 27 kwi 2019, 06:40
 
   
+1

„Bądź dobrej myśli, bo po co być złej.“ Stanisław Lem
Re: Połączenie mózgu z komputerem pozwoli rozwinąć nowe zmys Napisane: piątek, 29 gru 2017, 01:28
zaciekawiony

reputacja bardzo dobra
Galaktyka Andromedy
Ostatnio widziany(a):
niedziela, 6 sty 2019, 17:57
 
   
+1
Kupiłem sobie ostatnio czasopismo "Filozofuj" poświęcone popularyzacji filozofii. Grudniowy numer ma tematykę transhumanizmu. Generalnie autorzy traktują rozszerzenie bioniczne za nieuniknione i spekulują na temat skutków.

W zasadzie bardzo niewiele trzeba, aby przeprowadzić takie rozszerzenie - obecnie wszczepiane implanty słuchowe mogą oprócz wychwytywania dźwięków także reagować na fale radiowe z pętli indukcyjnej. Obecnie czasem w urzędach montuje się takie pętle przeznaczone do przekazu dźwięku z mikrofonu do aparatów słuchowych osób niedosłyszących, ale tak samo można działać na dostosowane implanty ślimakowe. Tym samym ludzie tacy słyszą fale radiowe.
http://strawberryxpassion.blogspot.com/ ... -moje.html

Bywa i tak...
Re: Połączenie mózgu z komputerem pozwoli rozwinąć nowe zmys Napisane: piątek, 29 gru 2017, 09:36
nnajethi
Avatar użytkownika
reputacja bardzo dobra
Astronauta
Ostatnio widziany(a):
wtorek, 20 lut 2018, 12:50
 
   
+2
@szczyglis
Pani profesor nie minęła się szczególnie z prawdą, nie wymyśliła też niczego nowego, teoria nanobotów ma już kilkadziesiąt lat. Pani prof. po prostu rozłożyła nanobota na części. Z tego co mi wiadomo, w teorii, mają być zbudowane z nanocząstek i z takowych się właśnie replikować. Dlatego też napisałam, że pani neurolog słyszała dzwon, ale z bardzo dalekiej parafii.. ;) Poza tym, dlaczego ograniczać się tylko do cząstek metali ?

Już w zasadzie weszliśmy w erę cyborgizacji, nowoczesne protezy wyglądają jak filmów SF z lat 80-90, niedaleka droga do wymyślenia syntetycznej skóry(powłoki) dla tych protez.

Co do podłączania mózgu do komputera jakoś mi się od razu nasuwa "Johnny Mnemonic" i "Neuromancer" ;)
Re: Połączenie mózgu z komputerem pozwoli rozwinąć nowe zmys Napisane: piątek, 29 gru 2017, 09:58
sirAzgar
Avatar użytkownika
reputacja mistrzowska
Załoga FN
Ostatnio widziany(a):
piątek, 19 sty 2018, 20:30
 
   
+2
Chyba trochę się przyzwyczailiśmy do tego że takich nowinek i zastępczych części jest sporo. Jakby spojrzeć chłodnym okiem z boku to przecież jesteśmy w tej erze trans-humanizmu.

Błąd jest przywilejem filozofów, tylko głupcy nie mylą się nigdy.
Sokrates
Re: Połączenie mózgu z komputerem pozwoli rozwinąć nowe zmys Napisane: piątek, 29 gru 2017, 11:28
Jasper
Avatar użytkownika
reputacja bardzo dobra
Zwiedza Czerwoną Planetę
Ostatnio widziany(a):
piątek, 29 gru 2017, 22:49
 
   
+2
Re: Połączenie mózgu z komputerem pozwoli rozwinąć nowe zmys Napisane: piątek, 29 gru 2017, 15:45
nnajethi
Avatar użytkownika
reputacja bardzo dobra
Astronauta
Ostatnio widziany(a):
wtorek, 20 lut 2018, 12:50
 
   
+1
Re: Połączenie mózgu z komputerem pozwoli rozwinąć nowe zmys Napisane: wtorek, 2 sty 2018, 19:10
szczyglis
Avatar użytkownika
reputacja mistrzowska
OFICER TECHNICZNY
Ostatnio widziany(a):
sobota, 27 kwi 2019, 06:40
 
   
+1

„Bądź dobrej myśli, bo po co być złej.“ Stanisław Lem
Re: Połączenie mózgu z komputerem pozwoli rozwinąć nowe zmys Napisane: wtorek, 2 sty 2018, 20:49
sirAzgar
Avatar użytkownika
reputacja mistrzowska
Załoga FN
Ostatnio widziany(a):
piątek, 19 sty 2018, 20:30
 
   
+1

Błąd jest przywilejem filozofów, tylko głupcy nie mylą się nigdy.
Sokrates
Re: Połączenie mózgu z komputerem pozwoli rozwinąć nowe zmys Napisane: środa, 3 sty 2018, 23:29
nnajethi
Avatar użytkownika
reputacja bardzo dobra
Astronauta
Ostatnio widziany(a):
wtorek, 20 lut 2018, 12:50
 
   
+1
Re: Połączenie mózgu z komputerem pozwoli rozwinąć nowe zmys Napisane: czwartek, 4 sty 2018, 19:39
szczyglis
Avatar użytkownika
reputacja mistrzowska
OFICER TECHNICZNY
Ostatnio widziany(a):
sobota, 27 kwi 2019, 06:40
 
   
+1

„Bądź dobrej myśli, bo po co być złej.“ Stanisław Lem
Re: Połączenie mózgu z komputerem pozwoli rozwinąć nowe zmys Napisane: czwartek, 4 sty 2018, 22:30
sirAzgar
Avatar użytkownika
reputacja mistrzowska
Załoga FN
Ostatnio widziany(a):
piątek, 19 sty 2018, 20:30
 
   
+1

Błąd jest przywilejem filozofów, tylko głupcy nie mylą się nigdy.
Sokrates
Re: Połączenie mózgu z komputerem pozwoli rozwinąć nowe zmys Napisane: piątek, 5 sty 2018, 00:35
nnajethi
Avatar użytkownika
reputacja bardzo dobra
Astronauta
Ostatnio widziany(a):
wtorek, 20 lut 2018, 12:50
 
   
+1
@Szczyglis
CRISPR, jeśli zostanie prawidłowo dopracowane, może być ogromną szansą dla ludzi z dziedziczną skłonnością do nowotworów. Nie mówię już o innych chorobach warunkowanych genetycznie bo to oczywiste, ale obecnie nowotwory zbierają pokaźne żniwo.
Re: Połączenie mózgu z komputerem pozwoli rozwinąć nowe zmys Napisane: sobota, 14 kwi 2018, 00:58
tomeh

reputacja neutralna
Podróżnik
Ostatnio widziany(a):
niedziela, 21 paź 2018, 23:00
 
   
0
Polecam
Paroksyzm numer minus jeden - Ryszarda Głowackiego
To jest pewnik w większej czy mniejszej mierze co do tego tematu.

Za 15 lat będą już telefony wszczepiane być może do mózgu i dodatkowe sloty dla chętnych kart pamięci do czaszki.

Polecam zainteresowanym tym Przez Was poruszonym tematem takie coś jak

"Konferencje dni mózgu" jakie się odbywają w Szczecinie co roku już od lat prowadzone przez prooferów medycyny i jakie itd . Przyszłość stała się dziś.

W tym roku poruszyli w dużej mierze temat jaki tutaj poruszacie.

Serwis
Strona 1 z 1 [ Posty: 18 ] Utwórz nowy wątek   Odpowiedz w wątku  

POKŁAD KAJUT TEMATYCZNYCH Nauka

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników
Skocz do:  
Szukaj:
Wyświetl posty nie starsze niż: Sortuj wg
cron


wysyłanie...czekaj...


Powered by phpBB © 2002, 2006 phpBB Group
upgraded by szczyglis /2017/ v. 3.13 | 22.12.2017 [ Dziennik zmian ]
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
Strefa czasowa: UTC + 1
[ Time : 6.599s | 35 Queries | GZIP : Off ]