Schowaj/Wysuń odtwarzacz Youtube
zamknij okno i wyłącz film     odtwórz dowolny film z YT
Na forum są teraz:
Bing [Bot]
128b3ac9866b83edb9323dc7844d455a
128b3ac9866b83edb9323dc7844d455a
Strona 1 z 1 [ Posty: 19 ] Utwórz nowy wątek   Odpowiedz w wątku

Pokaż pierwszy nieprzeczytany post

Drukuj
Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość
Bóg, czy na pewno wszechmogący? Napisane: piątek, 8 lip 2011, 16:21
erk

reputacja neutralna
Podróżnik
Ostatnio widziany(a):
-

0
Bóg, czy na pewno wszechmogący?

Ostatnio zastanawiam się nad tym czy aby na pewno Bóg jest wszechmogący, przecież na ziemi co dzień spotykamy się z niesprawiedliwością. Światem żądzą źli ludzie. Można by zrównoważyć życie, każdemu by starczyło środków do życia.
Można by powiedzieć, że gdyby Bóg miał moc mógłby to zmienić.

Już na początku Biblii można stawiać pytanie: Skoro Bóg jest wszechmogący to czemu stworzył drzewo "poznania dobra i zła" przecież mógł przewidzieć co się stanie.
Bóg jest miłosierny, a w starym testamencie mści się na ludziach, zamiast wybaczyć i zniszczyć "drzewo" które i tak nie wiadomo po co stworzył.

Zapraszam do dyskusji.
Re: Bóg, czy na pewno wszechmogący? Napisane: sobota, 9 lip 2011, 13:04
Jadziohal
reputacja neutralna
Odkrywca
Ostatnio widziany(a):
-

0
Proste pytanie: "Czy Bóg może stworzyć kamień, którego nie może podnieść?"
Re: Bóg, czy na pewno wszechmogący? Napisane: sobota, 9 lip 2011, 13:10
szczyglis
reputacja mistrzowska
OFICER TECHNICZNY
Ostatnio widziany(a):
niedziela, 20 maja 2018, 00:25

0
Erk, nie traktuj historii o drzewie na poważnie, bo to tylko metafora. Świat nie jest niesprawiedliwy, świat jest nieutralny. To co traktujemy jako zło, musi istnieć, bo bez zła nie było by dobra. Musi istnieć czarne, aby istniało białe. Myślę, że Siła Stwórcza po prostu stworzyła świat (neutralny, ani dobry, ani zły) i zwyczajnie się już nie wtrąca. W biblijnego boga nie wierzę, wierzę natomiast w inteligentną siłę, która to wszystko "zaprojektowała".

„Bądź dobrej myśli, bo po co być złej.“ Stanisław Lem
Re: Bóg, czy na pewno wszechmogący? Napisane: sobota, 9 lip 2011, 15:21
erk

reputacja neutralna
Podróżnik
Ostatnio widziany(a):
-

0
Jadziohal napisał(a):
Proste pytanie: "Czy Bóg może stworzyć kamień, którego nie może podnieść?"

Może mu się cała sprawa stworzenia wymknęła z pod kontroli. Może moc Boża ma pewne granice. Może stworzył kamień którego nie potrafi podnieść.

szczyglis napisał(a):
Erk, nie traktuj historii o drzewie na poważnie, bo to tylko metafora. Świat nie jest niesprawiedliwy, świat jest nieutralny. To co traktujemy jako zło, musi istnieć, bo bez zła nie było by dobra. Musi istnieć czarne, aby istniało białe. Myślę, że Siła Stwórcza po prostu stworzyła świat (neutralny, ani dobry, ani zły) i zwyczajnie się już nie wtrąca. W biblijnego boga nie wierzę, wierzę natomiast w inteligentną siłę, która to wszystko "zaprojektowała".

Nie traktuje metafor na poważnie, (ilu spotkasz ludzi tyle samo będzie interpretacji). Wydaje się że biblia została stworzona tylko po to aby łatwiej było kierować ludźmi.

Napisałeś, że musi być równowaga. Czyli tak naprawdę, nie ma znaczenia, czy wybierzesz drogę złą czy dobrą bo ktoś musi być tym złym, żeby ktoś mógł być tym dobrym.
Czyli jeżeli umrzemy będąc "złym" za życia, nikt po śmierci nas z tego nie rozliczy bo ktoś musiał być złym. Ktoś spełnia niewdzięczną role bycia "złym charakterem" podczas życia.

Kolejne pytanie: po co ta wyższa Istota to zaprojektowała i czemu jest czasem tak brutalnie i krwawo? Może jakieś zboczenie na punkcie krwawej rzezi, męki itp. ? :shock:

PS: Nie odbierajcie mnie źle ja tylko pytam. (szukam).

Mam nadzieje, że niegdyś mściwy, a teraz miłosierny Bóg się na mnie nie zemści a potem mi da "cuksa" na pocieszenie.
Re: Bóg, czy na pewno wszechmogący? Napisane: sobota, 9 lip 2011, 21:46
ewah

reputacja neutralna
Orbita Czarnej Dziury
Ostatnio widziany(a):
środa, 1 sie 2018, 14:25

0
O tym drzewie poznania - jest w sposób obrazowy pokazane że mamy wolną wolę. Co chcemy to wybierzemy. Ludzie wybrali zło. Czy jest wszechmogący? Wg mnie i tak i nie. To jak budowlaniec zbudował dom ale o jego zasiedleniu decyduje kto inny. Bóg stworzył ŻYCIE / przez duże Ż/ ale o jego przeżywaniu ,co i jak decyduje kto inny albo człowiek. Dostałeś mieszkanie - przydział ale o jego wyposasażeniu ty decydujesz. Zbudowałeś w mieszkaniu bombę atomową ? Twój problem? Czy też sąsiadów? I możesz ich szantażować . I ja tak sądzę że Bóg jest od życia , ale martwa materia już mu nie podlega, to co żywe to Boga a to co martwe kogo innego / szatana? / I ten ktoś -szatan mając bombe atomową szantażuje Boga mówiąc : nie zrobisz tak jak chcę to buum i po życiu. Tym by się tłumaczyło bezkarność szatana . Bo zbuntował się przeciwko Bogu. Ale aby się zbuntować trzeba dysponować realną siłą. Być przekonany o włsnej bezkarności. I mieć takową. Bo jak wytłumaczyć inaczej ten bunt? I szatan / ? / został został strącony na ziemię - to z tego wynika że tu sobie spokojnie żyje będąc pewny że Bóg nic mu nie zrobi. A kto tym szatanem ? Ja sądzę że to co tworzy cywilizację ziemską , zabija ip bezkarnie. Bezkarnie niszczy naszą planetę. Tylko gdzie ta bomba którą szachuje? A jeżeli dysponuje matrixem który tworzy coś tam nam? To czy w tej sytuacji Bóg może być wszechmogący? Może jest w sytuacji - zniszczyć szatana wraz z ludżmi / ponowny potop? / czy go tolerować ? Może tak jest a może nie. A może czeka aż sami się za x lat podusimy bo będzie nas za dużo. I problem sam się rozwiąże.
Re: Bóg, czy na pewno wszechmogący? Napisane: niedziela, 10 lip 2011, 12:57
Jadziohal
reputacja neutralna
Odkrywca
Ostatnio widziany(a):
-

0
Erk - czyli nie jest wszechmogący. Pojęcie wszechmocy jest logicznie sprzeczne.
Do reszty wypowiedzi: poruszamy się w pojęciach tylko jednej religii? Dlaczego? Dlaczego nie tłumaczyć tego tak jak np. zrobił to Budda? Istnieje Świadomość, Umysł, który manifestuje się poprzez to co my określamy jako świat stworzony. Cierpienie również istnieje, ale tylko z powodu pragnień. Wyzwolenie się od pragnień oznacza wyzwolenie się z cierpienia i koła wcieleń. Oznacza w skrócie oświecenie, czyli obudzenie się i uświadomienie sobie samego siebie. W sumie to trochę jak sen. Po obudzeniu widzisz rzeczy takimi jakie są. Niestety przyzwyczailiśmy się do postrzegania wszystkiego w dualistyczny sposób, czyli z perspektywy ja i reszta. Podczas gdy granica taka nie istnieje. Ale, żeby to zobaczyć trzeba się obudzić.
Re: Bóg, czy na pewno wszechmogący? Napisane: wtorek, 12 lip 2011, 21:06
Mit
reputacja neutralna
Doświadczony Astronauta
Ostatnio widziany(a):
-

0
Pytanie zawarte w temacie jest bardzo ciekawe, chociaż dla mnie banalne, biorąc pod uwagę stworzenie. Wszechmoc ma granice czy nie? Tego raczej się nie dowiemy, wiemy natomiast, że wszechmoc lub jej poczucie u człowieka rośnie w miarę rozwoju. Świadomość rozwoju oraz pokonywanie granic gwarantuje sukces, jakimś sposobem biorąc pod uwagę stworzenie człowieka w obecnej świadomości został on naznaczony piętnem winy oraz zgorszenia, nie wiem skąd to wynika. Może człowiek potrzebuje motywacji dla rozwoju w odniesieniu do Wszechmocy, której z jakiegoś powodu nie posiada, być może dlatego wszelkie działanie rozwojowe jest potępiane w obawie, przed wnioskami, iż granice poznania są tam gdzie je sobie sam człowiek postawił. Jeśli zostało napisane, że człowiek został uczyniony na obraz i podobieństwo, czemu nie odebrać tego jako zwrotu "twój los leży w twoich rękach".

Dla mnie, nagroda za dobro, kara za zło, jest przykładem próby odebrania człowiekowi wolnej woli, gdyż postępując dobrze lecz wbrew sobie traci się indywidualność, z drugiej strony "dobro" u jednych może oznaczać "zło" wśród drugich. Wychodzę z założenia, iż lepiej polegać na własnych siłach, niż liczyć na cud do końca życia, przynajmniej pretensję za porażkę ponosi się indywidualnie bez szukania winnych.
Re: Bóg, czy na pewno wszechmogący? Napisane: wtorek, 18 gru 2012, 18:32
Gruzol

reputacja neutralna
Podróżnik
Ostatnio widziany(a):
-

0
hehe ja mam taką teorię że bóg stworzył kosmos czy tam wszechświat jak zwał tak zwał by doświadczać mistycznej pustki no po prostu czegoś fajnego taki był pierwotny zamysł,może eksperyment mu się wymknął spod kontroli co by oznaczało że nie jest wszechmocny.
uwolnienie się od pragnień brzmi nihilistycznie i jak olewka czyli "mam wszystko gdzieś nawet jeśli za to spotka mnie kara"
chyba że uwolnienie się od pragnień nazwałoby się ostatecznością.jeśli nic innego nie pomaga.

jestem żniwiarzem...
Re: Bóg, czy na pewno wszechmogący? Napisane: wtorek, 18 gru 2012, 19:48
Nasedo
reputacja neutralna
Na promie kosmicznym
Ostatnio widziany(a):
-

0
Wydaje mi się, że nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Wszechmoc czyli nieskończone możliwości działania. Traktuję to bardziej jak kwestię wiary niźli temat do dyskusji.

Mało tego... Dziś wiele osób ma wątpliwości w kwestii tego czy istnieje taki byt jak "Bóg"! Czymże wobec tego jest dyskusja o Jego atrybutach?!

Ja również nie wiem jaki jest charakter tej "wszechmocy". Pamiętajmy, że jest to tylko słowo z języka polskiego. Biblijna wszechmoc boska może być zdolnością do stworzenia Wszechświata, człowieka, uczuć itd. Nie musi być zdolnością typowo magiczną np. do stworzenia - "zmaterializowania" lodówki pełnej zimnego piwka na środku pustyni. Są różne wszechmoce i różne pojęcia wszechmocy, a ta właściwa znana jest tylko osobie, która przypisała ten atrybut Bogu w Biblii.

Każdy z nas doświadcza innej wszechmocy boskiej na swojej drodze życia.
Re: Bóg, czy na pewno wszechmogący? Napisane: wtorek, 18 gru 2012, 23:27
ewah

reputacja neutralna
Orbita Czarnej Dziury
Ostatnio widziany(a):

0
mnie się wydaje ze popełniamy bląd w ocenie co jest BOGIEM. Przecież to co widzimy, doświadczamy to tylko jakiś ułamek czgoś duuuuużo większego. Przypominam tu przypowiastkę o słoniu i ślepcach. Czy my nie jesteśmy tymi ślepcami? A po drugie czy wogóle BÓG jest poznawalny? Czy wogóle potrafimy zdefiniować to pojęcie BÓG? Kosmos jest rozległy, ma średnicę kilkunastu miliardów lat świetlnych / ile to kilometrów? / a to co po za Kosmosem? Sądzę ze jest tak jak opisane w Kabale. BÓG uczynił w SOBIE miejsce i tam powstał Kosmos. Może takich miejsc jest więcej? Czy może stworzyć kamień którego sam nie podniesie? ON stworzył ten dylemat. To pytanie. A znależć odpowiedż na nie to nasz problem. Bo naszym zadaniem jest MYŚLEĆ i rozwiązywać zadania stawiane przed nami. I może teraz mamy zadanie do rozwiązania : jak zlikwidować zło które opanowało życie. I nasza przyszłość zależy czy potrafimy rozwiązać to zadanie. Potrafimy to istniejemy dalej, nie potrafimy - to kasacja, bo nie potrafimy.
Re: Bóg, czy na pewno wszechmogący? Napisane: środa, 19 gru 2012, 10:12
Gruzol

reputacja neutralna
Podróżnik
Ostatnio widziany(a):
-

0
ewah niestety ma rację,albo wyeliminujemy zło albo wypadamy z gry
sorki ale life is brutal
co do wszechmocy boga trudno powiedzieć,może jego wszechmoc polega na totalnej obserwacji,ale tu by oznaczało że nie jest wszechmocny bo gdyby był nie pozwoliłby na zło lub cierpienie,zresztą to puste dywagacje,ale podyskutować sobie można czemu nie.
a może tak jak pisałem,eksperyment wymknął się z jakiejś przyczyny,jak widać nawet pan bóg nie umie na "6" a może nawet i na "5"...

jestem żniwiarzem...
Re: Bóg, czy na pewno wszechmogący? Napisane: środa, 19 gru 2012, 11:11
Gruzol

reputacja neutralna
Podróżnik
Ostatnio widziany(a):
-

0
erk napisał(a):
Bóg, czy na pewno wszechmogący?

Ostatnio zastanawiam się nad tym czy aby na pewno Bóg jest wszechmogący, przecież na ziemi co dzień spotykamy się z niesprawiedliwością. Światem żądzą źli ludzie. Można by zrównoważyć życie, każdemu by starczyło środków do życia.
Można by powiedzieć, że gdyby Bóg miał moc mógłby to zmienić.

Już na początku Biblii można stawiać pytanie: Skoro Bóg jest wszechmogący to czemu stworzył drzewo "poznania dobra i zła" przecież mógł przewidzieć co się stanie.
Bóg jest miłosierny, a w starym testamencie mści się na ludziach, zamiast wybaczyć i zniszczyć "drzewo" które i tak nie wiadomo po co stworzył.

Zapraszam do dyskusji.
z jakiegoś powodu nie robi tego,wątpię by była to czysta złośliwość z jego strony,raczej niemoc.
cóż bywa :P

jestem żniwiarzem...
Re: Bóg, czy na pewno wszechmogący? Napisane: środa, 19 gru 2012, 20:48
ewah

reputacja neutralna
Orbita Czarnej Dziury
Ostatnio widziany(a):

0
Nie bierzecie w swoich rozważaniach PRZYPADKU -naszej wolnej woli. Możemy coś zrobić ale nie musimy i wg mnie takim żywym przypadkiem są nasze uczucia. Działamy wg uczuć a one są, pojawiają się jak chcą , nie mamy na nie jakiegokolwiek wpływu. I czy np rozrywką BOGA nie jest tak jak w filmie Wyścig Szczurów. I uczucia determinują nasze działanie a na uczucia nie mamy wpływu. Tylko się obawiam że "ktoś" lub "coś" dorwało się do uczuć i skutki tego to tzw ZŁO. Zaistniał PRZYPADEK sterowany. Jesteśmy sterowani uczuciami i sądzę że ten co steruje tymi uczuciami to tzw SZATAN. Przecież to pod wpływem uczuć ludzie popełniają zło. TEN kto steruje naszymi uczuciami to .....tu niech każdy sobie wpisze co chce, KTO steruje jego uczuciami.
Re: Bóg, czy na pewno wszechmogący? Napisane: czwartek, 20 gru 2012, 21:42
sirAzgar
reputacja mistrzowska
Załoga FN
Ostatnio widziany(a):
piątek, 19 sty 2018, 20:30

0
Ma to jakąś logikę, uczucia często są ponad rozumem. Ale to nie szatan to chemia

Błąd jest przywilejem filozofów, tylko głupcy nie mylą się nigdy.
Sokrates
Re: Bóg, czy na pewno wszechmogący? Napisane: piątek, 21 gru 2012, 13:28
Alex80
reputacja neutralna
Na Nibiru
Ostatnio widziany(a):
-

0
To jest właśnie ta ludzka grzeszna słabość, nasze ciało często chce czegoś innego, niż wewnętrzny człowiek, czyli niż my duchowo. A szatan kusi, wzbudzając różne fałszywe emocje i odczucia, a jeśli ktoś się da na to złowić, jak rybka na przynętę, to wtedy jest problem, a w konsekwencji tego człowiek podążą prosto w przepaść. Każdy z nas ma rozum, a chemii nie zawsze trzeba wierzyć, bo szatan potrafi na tym polu dobrze się maskować i manipulować, właśnie tą chemią przede wszystkim. Bądźmy bardziej duchowi, niż cieleśni.

<<< Książka roku "Wielki Bój" http://www.wielkiboj.pl/. >>>
Re: Bóg, czy na pewno wszechmogący? Napisane: piątek, 21 gru 2012, 14:58
szczyglis
reputacja mistrzowska
OFICER TECHNICZNY
Ostatnio widziany(a):
niedziela, 20 maja 2018, 00:25

0
Oj tutaj to już Alex gadasz jak asceta. Jak to nie dać się manipulować chemią? Przecież na chemii się opieramy. Emocje i uczucia to po stokroć silniejsza siła niż rozum. To jakby porównywać wodospad do strumyka. Poza tym, nie można wypierać się swojej cielesności. Owszem, duchowość jest ważna, ale cielesność jest tak samo równie ważna.

„Bądź dobrej myśli, bo po co być złej.“ Stanisław Lem
Re: Bóg, czy na pewno wszechmogący? Napisane: piątek, 21 gru 2012, 16:49
Alex80
reputacja neutralna
Na Nibiru
Ostatnio widziany(a):
-

0
Dlatego człowiek sam z siebie za wiele nie może, ale z pomocą Boga można o wiele więcej, pisze także o tym Św. Paweł w swoich listach w Biblii np. List do Rzymian, list do Efezjan, list do Kolosan. Bóg jak stworzył człowieka, to stworzywszy mu ciało po to, aby człowiek duchowo kierował ciałem, a nie na odwrót, żeby to popędy ciała kierowały człowiekiem. Po prostu mamy tu wybór np. Chcemy napić się jakiegoś alkoholu, czy zapalić papierosa, to kto tego chce, ciało czy duch ? wiadomo że tego się domaga ciało.

Co mówi Biblia o owocach ciała i owocach ducha ?

List do Galicjan 5

16. A teraz posłuchajcie, co wam powiem:
Starajcie sie, by Duch Bozy kierował waszym
postepowaniem, a nie ulegajcie pozadaniom
ciała.
17. Pozadania naszego ciała sa bowiem
sprzeczne z tym, czego zada od nas Duch;
to zas, czego zada Duch, wyklucza pozadanie
ciała; tak wiec Duch pozostaje w ustawicznej
sprzecznosci z tym, do czego odczuwa
pociag ciało. I dlatego nie mozecie
czynic czegos jedynie dlatego, ze odczuwacie
ku temu pociag.
18. Jezeli zas postepowaniem waszym kieruje
Duch Swiety, to juz nie znajdujecie sie
w niewoli Prawa.
19. Wiadomo przeciez powszechnie, jakie
to uczynki wywodza sie z pozadliwosci ciała:
nierzad, nieczystosc, wszelkie wyuzdanie,
20. bałwochwalstwo i czary, nienawisc
jednych do drugich, spory, zawisci, brak
opanowania, pycha, niezgoda, rozłamy,
21. zazdrosci, pijanstwo, hulatyki i tym
podobne. Otóz ostrzegam was tak samo
stanowczo, jak juz to kiedys czyniłem: nikt
z tych, którzy dopuszczaja sie tych wystepków,
nie otrzyma w nagrode królestwa Bozego.
22. Z ulegania zas Duchowi Swietemu rodzi
sie: miłosc, radosc, pokój, cierpliwosc,
łaskawosc, dobroc, wiernosc,
23. łagodnosc, opanowanie. Rzecz jasna,
ze temu wszystkiemu nie sprzeciwia sie
zadne Prawo.
24. Ci, którzy przynaleza do Jezusa Chrystusa,
sprawiaja, ze wszystkie pozadliwosci
i grzeszne pragnienia ich ciała sa niejako
współprzybijane z ciałem Jezusa do krzyza.
25. Jezeli Duch Bozy jest dawca naszego
zycia, to powinnismy postepowac zgodnie
z wymaganiami Ducha.
26. Nie szukajmy tedy próznej chwały,
przestanmy draznic sie nawzajem i zazdroscic
jedni drugim.

<<< Książka roku "Wielki Bój" http://www.wielkiboj.pl/. >>>
Re: Bóg, czy na pewno wszechmogący? Napisane: czwartek, 13 cze 2013, 14:27
stefan12
reputacja bardzo dobra
Galaktyka Andromedy
Ostatnio widziany(a):
wtorek, 6 lut 2018, 13:55

0
Stawiając to trochę prowokacyjne pytanie czy Bóg jest wszechmogący, odpowiedzcie sobie na pytanie, czy swoim dzieciom dajecie wolną wolę i obarczacie je odpowiedzialnością za swoje czyny, czy też zawsze je ograniczacie i wybawiacie od konsekwencji?

Dobry rodzic uczy, przestrzega swoje dziecko, pokazuje zagrożenia, ale nie może zniewolic, zamknąć w klatce.

Dlaczego oczekujecie od Boga, że będzie ratował z każdej opresji w którą się pakujemy zarówno indywidualnie jak i w skali całej ludzkości?
Re: Bóg, czy na pewno wszechmogący? Napisane: poniedziałek, 29 maja 2017, 16:58
Astralny błazen

reputacja neutralna
Podróżnik
Ostatnio widziany(a):
-

0
bóg jest na tyle wszechmogący na ile kreacja mu pozwoli ;)
Strona 1 z 1 [ Posty: 19 ] Utwórz nowy wątek   Odpowiedz w wątku  

POKŁAD KAJUT TEMATYCZNYCH Religie