Schowaj/Wysuń odtwarzacz Youtube
zamknij okno i wyłącz film     odtwórz dowolny film z YT
Na forum są teraz:
a3b003ef06b5ccc8c28a92c7925ff809
a3b003ef06b5ccc8c28a92c7925ff809
Strona 1 z 1 [ Posty: 11 ] Utwórz nowy wątek   Odpowiedz w wątku

Pokaż pierwszy nieprzeczytany post

Drukuj
Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość
Czy Sodomę i Gomorę zniszczyła bomba atomowa? Napisane: sobota, 19 sie 2017, 17:20
szczyglis
Avatar użytkownika
reputacja mistrzowska
OFICER TECHNICZNY
Ostatnio widziany(a):
niedziela, 10 lut 2019, 04:31
 
   
0
Nie wiem, czy to do końca pasuje do tego działu, ale daję tutaj.

Czy Sodomę i Gomorę zniszczyła bomba atomowa?

Zwolennicy "historii alternatywnej" twierdzą, że opisane w Księdze Rodzaju zniszczenie dwóch miast – siedlisk grzechu i rozpusty może stanowić wspomnienie o atomowej wojnie, jaka przed tysiącami lat unicestwiła kwitnącą na Ziemi cywilizację. Archeolodzy wysuwają na ten temat inne, nie mniej sensacyjne teorie.

Obrazek

Sodoma i Gomora to nie tylko symbole. Archeolodzy i historycy od lat próbują ustalić, jakie wydarzenia legły u podstaw starotestamentowej opowieści o zniszczeniu miast przez deszcz siarki i ognia. Hipotezy mówią o chmurze metanu uwolnionej przez trzęsienie ziemi, a nawet upadku asteroidy. Z kolei zwolennicy historii alternatywnej i miłośnicy książek Zecharii Sitchina widzą w tym dowód na "atomową wojnę" sprzed tysiącleci, której ślady zachowały się także w eposach sumeryjskich i indyjskich.

Zagłada miast miała miejsce za życia Abrahama

Opisana w Księdze Rodzaju historia upadku Sodomy i Gomory wiąże się z postacią Lota – bratanka Abrahama, który razem z nim wywędrował z Egiptu do Kaananu. Obaj "zasobni w trzody" musieli szukać oddzielnych pastwisk, gdyż – jak mówi pismo – między ich pasterzami wybuchały sprzeczki.

"Wtedy Lot, spojrzawszy przed siebie, spostrzegł, że cała okolica wokół doliny Jordanu aż do Soaru jest bardzo urodzajna, była ona bowiem jak ogród Pana, jak ziemia egipska (…). Abram pozostał w ziemi Kaanan, Lot zaś zamieszkał w owej okolicy, rozbiwszy swe namioty aż po Sodomę".

Miasto, w okolicy którego osiedlił się Lot znajdowało się pod panowaniem króla Bery i wchodziło w skład lokalnego "związku politycznego" zwanego przez historyków "miastami na równinie". Obok Gomory należały do niego również Adma, Seboim i Soar (Bela). Księga Rodzaju wspomina, że zawarły one przymierze, buntując się przeciwko "zaborcom" – Elamitom, którzy postanowili je spacyfikować. Skutkiem tego była bitwa w dolinie Siddim, po której pokonani królowie Sodomy i Gomory salwowali się ucieczką na pola, gdzie wydobywano smołę. Ich miasta zostały splądrowane, a część ludności uprowadzona w niewolę. Elamici porwali także Lota, ale ten został "odbity" przez wojów stryja.

Losy Sodomy i Gomory zostały jednak rozstrzygnięte w niebie. Abraham dowiedział się od Boga, że za niegodziwość i rozwiązłość mieszkańców zostaną one zniszczone. Patriarcha prosił Pana, by odstąpił od planu, jeśli znajdzie w miastach choćby dziesięć sprawiedliwych osób. Poza Lotem nie znalazł jednak nikogo.

Bóg wysłał do Sodomy aniołów w ludzkiej postaci, którzy napotkali bratanka Abrahama siedzącego w bramie. Ten zaprosił ich w gościnę, choć nie miał pojęcia, kim są. Wtedy tłum mieszkańców otoczył domostwo Lota, żądając przekazania gości, by sobie z nimi "poswawolić". Napastnicy zostali jednak porażeni przez aniołów ślepotą.

"Kogokolwiek jeszcze masz w tym mieście, zięcia, synów i córki oraz wszystkich bliskich, wyprowadź stąd. Mamy bowiem zamiar zniszczyć to miasto, ponieważ oskarżenie przeciw niemu od Pana tak się wzmogło, że Pan posłał nas, aby je zniszczyć" – powiedzieli do Lota przybysze z nieba.

Gdy zaczynało świtać, aniołowie ewakuowali go stamtąd wraz z rodziną.

"A wtedy Pan spuścił na Sodomę i Gomorę deszcz siarki i ognia (…). I tak zniszczył te miasta oraz całą okolicę wraz ze wszystkimi mieszkańcami miast, a także roślinność. Żona Lota, która szła za nim, obejrzała się i stała się słupem soli" – mówi Księga Rodzaju.

Dlaczego żona Lota umarła, spojrzawszy w stronę miasta? I co tak naprawdę się tam wydarzyło, skoro Abraham widział unoszący się nad ruinami Sodomy i Gomory gęsty dym? Istnieją dwie szkoły myślenia o tamtym kataklizmie: racjonalna i alternatywna. Pierwsza uznaje, że winna była przyroda, druga jest bardziej kontrowersyjna i odnosi się do teorii Zecharii Sitchina – amerykańskiego pisarza zajmującego się "starożytnymi astronautami", znanego głównie z teorii o Nibiru i Annunakich.

Naukowcy mają kilka teorii na temat biblijnego kataklizmu

Archeolodzy próbują zlokalizować Sodomę i Gomorę od dekad. Według legendy leżą one pod wodami Morza Martwego (de facto jeziora zwanego dawniej "Morzem Lota"), co zdaniem niektórych uczonych może być prawdą. O wielkich słupach soli w pobliżu tego akwenu pisał m.in. historyk żydowski Józef Flawiusz (I w. n.e.), choć inni uznają, że opowieść o żonie Lota to po prostu legenda związana z halitowymi formacjami ze Wzgórza Sodomskiego położonego w sąsiedztwie morza. Biblijna relacja sugeruje, że zniszczone miasta leżały niedaleko jego północnych lub południowych brzegów. Na obszarach tych odkryto kilka stanowisk archeologicznych będących "potencjalnymi Sodomami i Gomorami". Z kolei w latach 70. ub. wieku w rejonie Półwyspu Lisan (dziś przekształconego w pas lądu rozdzielający Morze Martwe na dwie części) natrafiono na ruiny osad Bab edh-Dhra oraz Numeira, które przez długi czas uznawano za zniszczone przez Boga miasta. W 2006 r. po jordańskiej stronie morza odsłonięto kolejne interesujące stanowisko – Tall el-Hammam.

Jakie jest jednak zdanie naukowców na temat przyczyn upadku biblijnych miast? Jedna z najpopularniejszych koncepcji mówi, że zagłada Sodomy i Gomory wiązała się z trzęsieniem ziemi, które uwolniło ogromną chmurę gazu ziemnego. Werner Keller – autor głośnej książki "A jednak Pismo Św. ma rację" twierdził mimo to, że w regionie brak dowodów na niszczycielskie wstrząsy w czasach Abrahama (tj. ok. 2000 r. p.n.e.), a te, które ukształtowały okolice Morza Martwego miały miejsce przed milionami lat.

Kolejna teoria upatruje przyczyn zagłady Sodomy i Gomory w deszczu meteorytów albo upadku asteroidy. Zwolennikiem drugiej z opcji są brytyjscy inżynierowie Alan Bond i Mark Hempsell. Opierając się na relacji z glinianej tabliczki z Niniwy, mówiącej o przelocie dużego ciała niebieskiego ok. roku 3123 p.n.e. uznali oni, że doszło wówczas do katastrofy na niespotykaną skalę. Spowodowała ją asteroida, która ich zdaniem uderzyła w górskie zbocze koło dzisiejszego Umhausen (Austria), tworząc gigantyczne osuwisko skalne. Hempsell i Bond dodają, że chmurę pyłu pozostałą po kosmicznym intruzie wiatr uniósł nad Morze Martwe, dusząc mieszkańców Sodomy i Gomory. Brzmi to jednak mało prawdopodobnie.

Zupełnie inaczej podchodzą do tego problemu zwolennicy teorii o "atomowej wojnie bogów". Wielu pisarzy zajmujących się alternatywną historią sugerowało, że wspomniane miasta w rzeczywistości mogły zostać zniszczone przez… wybuch jądrowy podczas tego samego konfliktu, którego echa pobrzmiewają w "Mahabharacie" czy sumeryjskim eposie "Erra".

Bliższa analiza starożytnych tekstów pokazuje, że opisano w nich wydarzenia do złudzenia przypominające skutki eksplozji nuklearnych. Przykładowo w "Erra" oraz w "Lamencie nad upadkiem Ur" – jak pisał Sitchin – mowa jest o "złym wietrze", który napłynął z zachodu nad miasto Ur, zabijając mieszkańców i zatruwając wodę, ale pozostawiając budynki w nietkniętym stanie. Sitchin twierdził, że był to skutek użycia broni jądrowej przez Anunnakich – rasę istot pozaziemskich, które przebywały na Ziemi przez setki tysięcy lat, w końcowej fazie tocząc między sobą krwawe wojny.

Inna odmiana tej teorii mówi, że atomowa wojna zakończyła żywot prastarej, zaawansowanej ziemskiej cywilizacji, która istniała na naszej planecie tysiące lat przed tym, nim zaczęła się starożytność. To do jej wytworów mogą odnosić się dziwaczne wzmianki w staroindyjskiej literaturze mówiące o wimanach – latających machinach czy egzotycznych broniach wywołujących ogromne zniszczenia. Przykładowo wybuch "bomby" zwanej Agneja epos "Mahabharata" opisuje w następujący sposób:

"Lśniący słup mający jasność ognia, choć bez dymu, wypełniała wściekłość. Wszystkich, którzy znaleźli się w jego zasięgu ogarnęła ciemność. (…) Spalone ciała wielkich słoni bojowych leżały porozrzucane".

Czy coś podobnego zmiotło z powierzchni ziemi Sodomę i Gomorę? Choć na to pytanie odpowiedzi brak, prawda o historii miast, które stały się symbolami grzechu i rozwiązłości może okazać się dziwniejsza od fikcji…

______________________________

Cytaty z

"Księgi Rodzaju" pochodzą z "Biblii Tysiąclecia" (Pallotinum, Poznań 2003)

Źródło: http://strefatajemnic.onet.pl/extra/czy ... owa/9dzb0e

„Bądź dobrej myśli, bo po co być złej.“ Stanisław Lem
Re: Czy Sodomę i Gomorę zniszczyła bomba atomowa? Napisane: sobota, 19 sie 2017, 18:15
Zxc

reputacja do poprawy
Leci na Marsa
Ostatnio widziany(a):
-
 
   
0
Pasuje do tego działu.
Nad Sodomą i Gomorą, które były raczej dużymi wsiami niż miastami, wybuchł najpierw meteoryt, który spowodował także trzęsienie ziemi. Reszty zniszczenia dokonał rezydujący pod piramidami w Gizie, pochodzący spoza Ziemi bóg, odpalając dwie małe bomby atomowe.
Re: Czy Sodomę i Gomorę zniszczyła bomba atomowa? Napisane: sobota, 19 sie 2017, 19:39
Argon

reputacja wyśmienita
Galaktyka Andromedy
Ostatnio widziany(a):
czwartek, 26 paź 2017, 18:37
 
   
0
Zxc napisał(a):
Pasuje do tego działu.
Nad Sodomą i Gomorą, które były raczej dużymi wsiami niż miastami, wybuchł najpierw meteoryt, który spowodował także trzęsienie ziemi. Reszty zniszczenia dokonał rezydujący pod piramidami w Gizie, pochodzący spoza Ziemi bóg, odpalając dwie małe bomby atomowe.


Prymitywna technologia jak na "boga" co pochodzil spoza Ziemii

The truth is out there
Re: Czy Sodomę i Gomorę zniszczyła bomba atomowa? Napisane: sobota, 19 sie 2017, 20:29
stefan12
Avatar użytkownika
reputacja bardzo dobra
Galaktyka Andromedy
Ostatnio widziany(a):
wtorek, 6 lut 2018, 13:55
 
   
0
Oglądałem film na Discovery z teorią, że to był meteoryt, który już w Europie pozostawił ślady po swoim przelocie.
Re: Czy Sodomę i Gomorę zniszczyła bomba atomowa? Napisane: sobota, 19 sie 2017, 20:46
szczyglis
Avatar użytkownika
reputacja mistrzowska
OFICER TECHNICZNY
Ostatnio widziany(a):
niedziela, 10 lut 2019, 04:31
 
   
0
Tyle, że najlepsze jest to, że opis naprawdę mocno pasuje do skutków wybuchu jądrowego. "Eksplozja" meteorytu nie generuje takiej temperatury, że zamienia człowieka w popiół - tu by była zresztą jedynie fala uderzeniowa i to wszystko, bez żadnej kuli ognia. Również i ten opad "radioaktywny", który dotknął jedynie żywych jest zastanawiający. Te opisy zapewne są ubarwione i to mocno, ale mimo wszystko - sugerując się nimi, to wypisz wymaluj wybuch bomby atomowej.

„Bądź dobrej myśli, bo po co być złej.“ Stanisław Lem
Re: Czy Sodomę i Gomorę zniszczyła bomba atomowa? Napisane: niedziela, 20 sie 2017, 09:15
Zxc

reputacja do poprawy
Leci na Marsa
Ostatnio widziany(a):
-
 
   
0
Argon napisał(a):
Zxc napisał(a):
Pasuje do tego działu.
Nad Sodomą i Gomorą, które były raczej dużymi wsiami niż miastami, wybuchł najpierw meteoryt, który spowodował także trzęsienie ziemi. Reszty zniszczenia dokonał rezydujący pod piramidami w Gizie, pochodzący spoza Ziemi bóg, odpalając dwie małe bomby atomowe.


Prymitywna technologia jak na "boga" co pochodzil spoza Ziemii


Jaki bóg, taka technologia. ;)
Re: Czy Sodomę i Gomorę zniszczyła bomba atomowa? Napisane: niedziela, 20 sie 2017, 17:22
Argon

reputacja wyśmienita
Galaktyka Andromedy
Ostatnio widziany(a):
czwartek, 26 paź 2017, 18:37
 
   
0
Fani tych indyjskich "viman" czyli pojazdow latajacych jakimi latali i walczyli ze soba indyjscy "bogowie" maja na bakier z fizyka. Jak ktos przybyl spoza Ziemi to jednak technologie daleko wieksza mial niz bomba atomowa, ale wsrod takich nieobeznanych z fizyka tworcow teorii spiskowych co to zarabiaja na tworzonych przez siebie teoriach to bomba atomowa to szczyt osiagniec technologicznych

The truth is out there
Re: Czy Sodomę i Gomorę zniszczyła bomba atomowa? Napisane: niedziela, 20 sie 2017, 17:30
Zxc

reputacja do poprawy
Leci na Marsa
Ostatnio widziany(a):
-
 
   
0
Mamy już bomby wodorowe, ale na Syrię Amerykanie zrzucili zwykłe. Nie znają fizyki?
Re: Czy Sodomę i Gomorę zniszczyła bomba atomowa? Napisane: niedziela, 20 sie 2017, 19:36
Argon

reputacja wyśmienita
Galaktyka Andromedy
Ostatnio widziany(a):
czwartek, 26 paź 2017, 18:37
 
   
0
Ktos kto w kosmosie przelecial miedzy gwiazdami mial daleko lepsze technologie niz bomba atomowa

The truth is out there
Re: Czy Sodomę i Gomorę zniszczyła bomba atomowa? Napisane: niedziela, 20 sie 2017, 19:42
Zxc

reputacja do poprawy
Leci na Marsa
Ostatnio widziany(a):
-
 
   
0
Prawdopodobnie tak, choć było to tysiące lat temu.
Ale zauważ, że nawet dzisiaj na Ziemi są w użyciu karabiny i bagnety. Nie zawsze trzeba sięgać do najnowszej technologii.
Re: Czy Sodomę i Gomorę zniszczyła bomba atomowa? Napisane: niedziela, 20 sie 2017, 20:00
Argon

reputacja wyśmienita
Galaktyka Andromedy
Ostatnio widziany(a):
czwartek, 26 paź 2017, 18:37
 
   
0
Zxc napisał(a):
Prawdopodobnie tak, choć było to tysiące lat temu.
Ale zauważ, że nawet dzisiaj na Ziemi są w użyciu karabiny i bagnety. Nie zawsze trzeba sięgać do najnowszej technologii.


i z taka technologia to ciezko nam poleciec do planet w naszym Ukladzie Slonecznym a co dopiero dopiero do innych gwiazd

The truth is out there
Strona 1 z 1 [ Posty: 11 ] Utwórz nowy wątek   Odpowiedz w wątku  

POKŁAD KAJUT TEMATYCZNYCH Religie

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników
Skocz do:  
Szukaj:
Wyświetl posty nie starsze niż: Sortuj wg
cron


wysyłanie...czekaj...


Powered by phpBB © 2002, 2006 phpBB Group
upgraded by szczyglis /2017/ v. 3.13 | 22.12.2017 [ Dziennik zmian ]
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
Strefa czasowa: UTC + 1
[ Time : 5.775s | 34 Queries | GZIP : Off ]