Schowaj/Wysuń odtwarzacz Youtube
zamknij okno i wyłącz film     odtwórz dowolny film z YT
Na forum są teraz:
d6398d024138d578cd211e70c63dd0f3
LIVE-STREAM FN 31 marca 2019 godz. 21.00 "Projekt KONTAKT - 'Tajemnica Pieczęci'"
d6398d024138d578cd211e70c63dd0f3
Strona 1 z 1 [ Posty: 24 ] Utwórz nowy wątek   Odpowiedz w wątku

Pokaż pierwszy nieprzeczytany post

Drukuj
Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość
Kosmos a klimat na Ziemi Napisane: piątek, 2 cze 2017, 20:04
kanu

reputacja wyśmienita
Orbita Czarnej Dziury
Ostatnio widziany(a):
wtorek, 5 lut 2019, 22:00

+1
W związku z dyskusją jaka się teraz toczy apropos wyjścia USA z porozumienia Paryskiego i całego tego zamieszania, pomyślałem sobie aby założyć wątek o wpływie na ziemski klimat środowiska kosmicznego.
Kiedyś jako student jeszcze rozmawiałem z pewnym wykładowcą na temat klimatu na Ziemi i rozmawialiśmy o przyczynach ocieplenia. Byłem z początku przekonany, że uważa iż to człowiek jest za to odpowiedzialny. Ale wcale tak nie uważał. Po pierwsze nie ma wiarygodnego modelu klimatu Ziemi na bazie którego można stwierdzić co tak naprawdę za to ocieplenie odpowiada, po drugie nie ma nawet pewności, czy to ocieplenie jest chwilową korektą jakiegoś trendu, czy może jest dłuższym trendem. No i wskazywał przede wszystkim na największą moc sprawczą na nasz klimat - czyli Słońce.
Z tym gościem właśnie rozmawiałem:

Ostatnio edytowano piątek, 2 cze 2017, 21:43 przez kanu, łącznie edytowano 1 raz
Re: Kosmos a klimat na Ziemi Napisane: piątek, 2 cze 2017, 20:39
szczyglis
reputacja mistrzowska
OFICER TECHNICZNY
Ostatnio widziany(a):
sobota, 27 kwi 2019, 06:40

0
Ja powiem tak: globalne ocieplenie to fakt, bo średnia temperatura się podnosi, ale obarczanie za to człowieka i jego działalności to moim zdaniem jedna wielka bzdura i najzwyczajniejszy w świecie biznes. Jakiś zapewne minimalny wkład w to mamy, ale moim zdaniem jest to tak mały promil, że powinien być wręcz pomijany. Przede wszystkim to Słońce dyktuje nam warunki, jakie mamy na Ziemi. Klimat zresztą równie dobrze może się za jakiś czas zacząć ochładzać (jak słusznie zauważyłeś - nie wiemy jakie tendencje ma obecny wzrost, bo nasze badania dotyczą króciutkiego okresu czasu i nie wiemy kompletnie nic). To trochę tak jakby w przeciągu max. 2 sekund mierzyć temperaturę gotującej się w czajniku wody i na tej podstawie stwierdzić, że temperatura rosnąc będzie w nieskończoność, bo nasz 2 sekundowy pomiar wykazał, że temperatura się podnosi, a nie spada. Specem od klimatu nie jestem, ale moim zdaniem ogólnie rozkład wpływu na klimat planety przedstawia się mniej więcej tak:

1% działalność człowieka
99% warunki kosmiczne

Mogę się mylić, ale ja tak to bym właśnie widział.
Problem też w tym, że jest to świetny biznes (podatki od CO2 są astronomiczne), a tam gdzie jest wielki biznes tam zawsze jest wielkie lobby, które posiada wpływ nawet na badania naukowe. Rzekomy wpływ człowieka na klimat to moim zdaniem jeden z największych i najbardziej dochodowych wałków naszych czasów, za którym stoją gigantyczne pieniądze, co zresztą w pewien sposób tłumaczy taką wściekłość na decyzję Trumpa (bo chyba nikt nie wierzy w to, że możnym tego świata zależy na dobru naszej planety...).

„Bądź dobrej myśli, bo po co być złej.“ Stanisław Lem
Re: Kosmos a klimat na Ziemi Napisane: piątek, 2 cze 2017, 22:06
kanu

reputacja wyśmienita
Orbita Czarnej Dziury
Ostatnio widziany(a):

0
Re: Kosmos a klimat na Ziemi Napisane: piątek, 2 cze 2017, 23:21
zaciekawiony

reputacja bardzo dobra
Galaktyka Andromedy
Ostatnio widziany(a):
niedziela, 6 sty 2019, 17:57

0
Aktywność słońca spada od połowy lat 60., tymczasem klimat ociepla się. Ostatnie maksimum aktywności było najsłabsze od kilkudziesięciu lat i na ten właśnie czas przypadły rekordy temperatur globalnych - najcieplejszy rok 2014, pobity przez cieplejszy 2015, pobity przez cieplejszy 2016. Jeśli słońca ma wpływ na klimat, to najwyraźniej odwrotny.

http://naukaoklimacie.pl/fakty-i-mity/m ... znej-3?t=2
Astrofizycy najczęściej słabo się znają na klimatologii. Spotkałem takiego który twierdził że klimat się wcale nie ociepla.

Bywa i tak...
Re: Kosmos a klimat na Ziemi Napisane: piątek, 2 cze 2017, 23:43
kanu

reputacja wyśmienita
Orbita Czarnej Dziury
Ostatnio widziany(a):

0
Szczerze mówiąc to te zalinkowane artykuły wydają mi się nieco tendencyjne. Szczególnie te wykresy są wątpliwe. Tutaj: ( http://solar-flux.narod.ru/English.htm ) idąc za wikipedią znalazłem wykres obrazujący liczbę Wolfa z ostatnich 400 lat. Wykres wręcz pokazuje wzrost aktywności w ostatnich 50 latach:

Porównaj pierwsze 50 lat 20 wieku z drugą pięćdziesiątką. Widać co prawda nieznaczny spadek aktywności licząc od lat 60-tych, ale w odniesieniu do tej bardzo dużej aktywności z lat 60 - tych. Natomiast w porównaniu do okresów wcześniejszych, ta aktywność i tak jest dużo wyższa.
Nie jestem oczywiście klimatologiem, ale jeśli ktoś pisze, że nie ma korelacji między klimatem na Ziemi a Słońcem to wzbudza dużą moją nieufność. Na tym wykresie wyżej widać wyraźnie wzrost aktywności, więc który wykres jest właściwy?
Ponadto trzeba uwzględnić w takich analizach, że ciepło się akumuluje (np. w oceanach) i temperatura nie musi wzrastać po roku od wyższej aktywności. Efekt może pojawić się później, do takich analiz są potrzebne dobre modele, a nie ideologia.
Jak dla mnie to na pierwszy rzut oka widać, że ktoś specjalnie tak pokazał wykres aktywności by obronić swoją tezę. Bo patrząc szerzej widać, że jest dokładnie odwrotnie. Słońce jest bardziej aktywne niż 100 czy 200 lat temu.

Popatrz teraz na ten wykres następująco:
Wiek 18 - siedem dużych cykli, następnie trzy niskie (korekta). Dalej od 1830 roku do 1880 cztery duże cykle i potem korekta niskimi. Od roku 1950 do 2000 najsilniejsze cykle od 400 lat i patrząc wstecz po tym maksimum (podkreślam, że największym od 400 lat) można znów spodziewać się korekty niższymi cyklami. Być może weszliśmy teraz w okres niższych cykli, które i tak są znacząco wyższe niż poprzednie korekty. Temperatura na Ziemi teraz rośnie - mnie to nie dziwi, to wynika wprost z wykresu aktywności Słońca, widać wyraźną korelację.
Czego się spodziewam w przyszłości? Najbliższe 30 lat to pewnie będą słabsze cykle, więc jest też duże prawdopodobieństwo obniżenia się temperatury wskutek niższej aktywności. Jednak to obniżenie możemy odczuć po jakimś czasie, nie tak od razu.
Re: Kosmos a klimat na Ziemi Napisane: sobota, 3 cze 2017, 00:44
zaciekawiony

reputacja bardzo dobra
Galaktyka Andromedy
Ostatnio widziany(a):

0

Bywa i tak...
Re: Kosmos a klimat na Ziemi Napisane: sobota, 3 cze 2017, 08:39
kanu

reputacja wyśmienita
Orbita Czarnej Dziury
Ostatnio widziany(a):

+1
Re: Kosmos a klimat na Ziemi Napisane: sobota, 3 cze 2017, 10:59
kanu

reputacja wyśmienita
Orbita Czarnej Dziury
Ostatnio widziany(a):

0
Re: Kosmos a klimat na Ziemi Napisane: sobota, 3 cze 2017, 11:21
Argon

reputacja wyśmienita
Galaktyka Andromedy
Ostatnio widziany(a):
czwartek, 26 paź 2017, 18:37

0
Ja to nie moge znalezc od lat informacji na co idzie ten carbon tax nalozony na kraje, linie lotnicze i biletach lotniczych trzeba to placic.
Tyle ze byle wybuch wulkanu uwalnia tyle CO2 i SO2 dziennie co roczna produkcja malych krajow a na te kraje sa nalozone wymagania, coby nie produkowac tych gazow.

Akurat pracuje z pewnymi systemami automatyki, co w szkolach mierza stezenia CO2, wyswietlaja okolo 486 ppm CO2 a wiec stezenie 0,0486% CO2 w powietrzu w angielskim przemyslowym miescie Birmingham, w nowo budowanej szkole, i wystarczy pooddychac troche w obecnosci czujnika a zaraz wzrasta do ponad 1000 ppm i uruchamia sie wentylacja. Nie wiem jak stezenie CO2 jest na wioskach, w lasach, na pelnym morzu ale ten efekt cieplarniany to jedna wielka sciema. W osttanich wiekach byly okrey zimna i ciepla sprzed rewolucji przemyslowej, gdzie carska rodzina w Petersburgu pila wino z wlasnych winnic lokalizowanych pod Petersburgiem, wiec musialo byc tam cieplo na uprawe winogron.

The truth is out there
Re: Kosmos a klimat na Ziemi Napisane: sobota, 3 cze 2017, 11:44
kanu

reputacja wyśmienita
Orbita Czarnej Dziury
Ostatnio widziany(a):

0
Re: Kosmos a klimat na Ziemi Napisane: sobota, 3 cze 2017, 13:14
kanu

reputacja wyśmienita
Orbita Czarnej Dziury
Ostatnio widziany(a):

0
Re: Kosmos a klimat na Ziemi Napisane: sobota, 3 cze 2017, 14:09
zaciekawiony

reputacja bardzo dobra
Galaktyka Andromedy
Ostatnio widziany(a):

0

Bywa i tak...
Re: Kosmos a klimat na Ziemi Napisane: sobota, 3 cze 2017, 15:51
kanu

reputacja wyśmienita
Orbita Czarnej Dziury
Ostatnio widziany(a):

+1
Twój wykres natomiast pokazuje fałszywe dane, bo wynika z niego, że w roku 2000 średnia temperatura wynosiła 17 C, co jest nieprawdą:
Nawet TVN podaje, że w 2013 była 14,6 C

http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pog ... 1,1,0.html

Jeśli nie widzisz tego, że Słońce ma okres wzmożonej aktywności, to nie wiem jak rozmawiać.
ten wykres
http://solar-flux.narod.ru/English.htm

to wyraźnie pokazuje. Spadek aktywności (nieznaczny) wynika z typowego mechanizmu powtarzającego się co 50 - 60 lat. Jednak to maksimum jest wyraźne.
Ja nie stwierdzam, że człowiek się nie przyczynia do wzrostu średnich temperatur, tylko twierdzę, że po prostu tego nie wiadomo. Z pewnością jako ktoś kto zajmuje się nauką wiesz co to model zjawiska. Pokaż mi więc model, który dobrze wyjaśnia krzywą zmian temperatury. Nie ma takiego modelu, a dyskusja toczy się na bazie kilku wykresów. Więc mówimy o wróżeniu z kart.
Natomiast wykres aktywności Słońca jest jasny (przynajmniej dla mnie) - Słońce jest w okresie największego maksimum od lat 400 (mówimy o okresie 50-letnim).
Co do całego mechanizmu tzw. efektu cieplarnianego (gdyby go nie było, nie byłoby życia na Ziemi) to chciałbym aby zwolennicy katastrofy go pokazali, zamiast spreparowane pod swoją tezę wykresy. Niech pokażą jak odpowiednie czynniki (Słońce, CO2, woda, wulkany itp) wpływają na średnią temperaturę Ziemi.
Re: Kosmos a klimat na Ziemi Napisane: sobota, 3 cze 2017, 19:17
szczyglis
reputacja mistrzowska
OFICER TECHNICZNY
Ostatnio widziany(a):
sobota, 27 kwi 2019, 06:40

+1

„Bądź dobrej myśli, bo po co być złej.“ Stanisław Lem
Re: Kosmos a klimat na Ziemi Napisane: sobota, 3 cze 2017, 23:03
kanu

reputacja wyśmienita
Orbita Czarnej Dziury
Ostatnio widziany(a):

0
Jak się okazuje to głównym gazem cieplarnianym nie jest CO2 lecz H2O.

http://www.bibliotekacyfrowa.pl/Content ... _UE_25.pdf
Re: Kosmos a klimat na Ziemi Napisane: niedziela, 4 cze 2017, 03:18
zaciekawiony

reputacja bardzo dobra
Galaktyka Andromedy
Ostatnio widziany(a):

0

Bywa i tak...
Re: Kosmos a klimat na Ziemi Napisane: niedziela, 4 cze 2017, 10:38
kanu

reputacja wyśmienita
Orbita Czarnej Dziury
Ostatnio widziany(a):

+1
Re: Kosmos a klimat na Ziemi Napisane: poniedziałek, 26 cze 2017, 11:55
kanu

reputacja wyśmienita
Orbita Czarnej Dziury
Ostatnio widziany(a):

0
Re: Kosmos a klimat na Ziemi Napisane: poniedziałek, 26 cze 2017, 17:11
zaciekawiony

reputacja bardzo dobra
Galaktyka Andromedy
Ostatnio widziany(a):

0
W takim razie polecam poczytać jeszcze pozostałe komentarze.

W skrócie:
ad.1,2 - korelacja temperatur i poziomu CO2 to nie jedyna rzecz ja dysponujemy, jest jeszcze teoria tłumacząca ten związek. Inaczej mówiąc mamy opisany teoretycznie mechanizm zachodzenia tej korelacji. I to od bardzo dawna - teorię efektu cieplarnianego opracował Arrhenius już w XIX wieku.
Do tego dochodzą inne dodatkowe pomiary wskazujące jednoznacznie na to, że CO2 powoduje wzrost temperatury. Na przykład - mamy pomiary rozproszonego promieniowania podczerwonego dochodzącego do nas z atmosfery. Strumień ten jest w ostatnich latach większy i widać to nawet w nocy. Zarazem nie jest to promieniowanie o widmie ciągłym, lecz zawiera maksima odpowiadające promieniowaniu cząsteczek wody i dwutlenku węgla. Co zgadza się z teorią efektu cieplarnianego.
Dodatkowo mierzymy że wraz z ocieplaniem troposfery następuje ochładzanie stratosfery, bo mniej ciepła dociera tam od ziemi. W cyklu zmian aktywności słońca, gdy stała słoneczna wzrasta, obserwujemy szybką reakcję stratosfery i jej ogrzanie. Oznacza to że źródłem wieloletniego wzrostu strumienia ciepła nie jest wzrost natężenia promieniowania słońca.

ad 3.
Z tego powodu mierzy się dziś także temperatury mórz i oceanów oraz ocenia przepływy ciepła. Na razie pomiary wskazują, że przez ostatnich kilkanaście lat oceany pochłaniały z atmosfery więcej ciepła niż oddawały, co pokazuje że nie są one odpowiedzialne za dodatkowe ciepło.

ad.4,5
Gdyby to ocean był źródłem dodatkowego dwutlenku węgla w atmosferze, wtedy spadałaby kwaśność wody morskiej. Tymczasem od kilkudziesięciu lat obserwujemy odwrotną zależność - oceany są coraz bardziej kwaśne, wzrasta też zawartość wodorowęglanów.

ad.6
Nikt na razie nie zaproponował realnego wyjaśnienia alternatywnego (z teorią opisującą mechanizm i potwierdzeniem pomiarami). I nie, mówienie o bliżej nieokreślonych wpływach słońca i cyklach aktywności których jeszcze nie znamy, to nie wyjaśnienie.

ad.7
Atmosfera ma skończoną pojemność dla pary wodnej. jeśli gdzieś więcej jej odparuje to gdzieś indziej spadnie więcej deszczu. Globalne i trwałe zmiany zawartości pary wodnej następują dopiero wtedy, gdy zwiększy się średnia temperatura globu z powodu działania jakiegoś innego czynnika. Wywołany tym wzrost ilości pary wodnej zwiększa całkowite ocieplenie. CO2 jest języczkiem u wagi ma bowiem znacznie dłuższy czas trwania w atmosferze. Usunięcie całego CO2 z atmosfery zmniejszy średnią temperaturę aż o 10 stopni właśnie z powodu wykroplenia lub zamarznięcia wody w atmosferze.

ad.8
Klimat ostatnich kilku tysięcy lat był regulowany głownie przez cykle Milankovicia oraz epizody przerwania jezior polodowcowych. Od optimum 5 tysięcy lat temu klimat stopniowo się ochładzał, z prędkością 0,02 stopnia na stulecie. Ostatnie 150 lat nadrobiły cały ten spadek z pewną nadwyżką. Naturalnego mechanizmu który to tłumaczy nadal brak. Nienaturalny znamy od ponad wieku.

Ostatnie badania moren polodowcowych pokazują, że podczas średniowiecznego optimum lodowce Grenlandii i Alp miały większe rozmiary niż dziś. Zaś inne badania pokazują, ocieplenie dotyczyło głównie Europy, a w Azji było wtedy nawet chłodniej niż dziś. Aby wykluczyć lokalne mechanizmy obecnie bada się średnią globalną a nie temperatury w jednym miejscu. W związku z tym podawanie jako kontrargumentu na przykład rekonstrukcji temperatur w środkowej Anglii mija się z celem.

ad.9 Czyli inaczej mówiąc "jestem przekonany że teoria o wpływie antropogenicznego CO2 na ocieplenie klimatu jest fałszywa, a lepszej tłumaczącej skąd obserwowane efekty się biorą nie podam, bo nie".

Bywa i tak...
Re: Kosmos a klimat na Ziemi Napisane: poniedziałek, 26 cze 2017, 18:23
kanu

reputacja wyśmienita
Orbita Czarnej Dziury
Ostatnio widziany(a):

0
Czytałem oczywiście i te komentarze. To nie jest tak, że jestem zwolennikiem teorii naturalnych zmian lub innej teorii. Chciałbym jednak wysłuchać różne argumenty, a tych w przestrzeni publicznej nie ma, bo globalne ocieplenie stało się poniekąd ideologią i bycie w opozycji do tego poglądu jest passe. A to oczywista bzdura,bo nie na tym polega nauka. W mediach mówi się albo, że globalne ocieplenie z winy człowieka to pewnik albo (rzadziej), że to bzdura i jest tylko narzędziem zamordyzmu podatkowego.
Natomiast nie ma chyba dobrego gruntu do wiarygodnych badań i merytorycznej dyskusji.
Re: Kosmos a klimat na Ziemi Napisane: poniedziałek, 26 cze 2017, 22:03
zaciekawiony

reputacja bardzo dobra
Galaktyka Andromedy
Ostatnio widziany(a):

0
Takie badania są prowadzone, ale nie na łamach prasy codziennej. Przykładowo w latach 90. Svensmark zaproponował ciekawe alternatywne wyjaśnienie zmian klimatu oraz konkretny mechanizm - promieniowanie kosmiczne wpadając w górne warstwy atmosfery powoduje powstawanie jąder nukleacji i sprzyja tworzeniu większej ilości chmur, większa ilość chmur to mniej ciepła słonecznego dochodzącego do ziemi. Proponował zatem aby wyjaśnić zmiany klimatu przy pomocy zmian strumienia cząstek kosmicznych, ten zaś miał zależeć od siły słonecznego pola magnetycznego (pole magnetyczne słońca odpycha cząstki naładowane z kosmosu). Spadek strumienia cząstek z kosmosu, to mniej chmur i wyższa temperatura globalna.

Ponieważ podał dokładne przewidywania teoretyczne, zaczęto badać tą sprawę. Najważniejsze było potwierdzenie, że faktycznie w warunkach normalnej atmosfery promieniowanie powoduje nukleacje. Dotychczas znano takie efekty w warunkach przesyconych par (tzw. komora mgłowa), tylko że w atmosferze rzadko pojawia się stan przesycenia powietrza parą wodną. Proponowano wyjaśnienie oparte o tlenki siarki i azotu, które chętniej tworzą kropelki nawet w niezbyt wilgotnej atmosferze.
http://physicsworld.com/cws/article/new ... experiment

Efekty badano podczas projektu CLOUD, przeprowadzanego między innymi w CERN, gdzie cyklotron tworzył strumień cząstek o parametrach promieniowania kosmicznego, a w komorze doświadczalnej umieszczano mieszaninę gazów o składzie i ciśnieniu atmosfery na odpowiednich wysokościach. Miano w ten sposób wykazać, że w warunkach atmosfery możliwe jest tworzenie chmur przez cząstki promieniowania, oraz że stopień zamglenia zależy liniowo od natężenia promieniowania.
Drugi eksperyment sprawdzający tą hipotezę polegał na badaniu zjawisk nukleacji w powietrzu, z jednoczesnym pomiarem natężenia promieniowania kosmicznego. Trzeci zaś opierał się na satelitarnych pomiarach zachmurzenia globalnego i porównywaniu z natężeniem promieni kosmicznych.

No i w miarę upływu lat okazało się, że z hipotezą Svensmarka jest wyraźnie coś nie tak. Jego kolega po fachu podczas badań terenowych nie stwierdził, aby w cyklu słonecznym gdy następują zmiany strumienia promieniowania, zachodziły jakiekolwiek różnice w ilości jąder kondensacji:
http://www.atmos-chem-phys.net/10/1885/ ... -2010.html

Pojawianie się takiej nukleacji wymaga zaistnienia bardzo specyficznych warunków, nieosiągalnych w normalnej sytuacji, postulowanego eektu liniowego czy jakiegokolwiek wzrostu nukleacji wraz ze zwiększeniem promieniowania, nie udało się odtworzyć:
http://doskonaleszare.blox.pl/2013/10/N ... CLOUD.html
http://www.nature.com/nature/journal/v5 ... 12663.html

Nie znaleziono też korelacji między zachmurzeniem a strumieniem promieniowania:
http://www.sciencedirect.com/science/ar ... 2611002227

Bywa i tak...
Re: Kosmos a klimat na Ziemi Napisane: czwartek, 13 lip 2017, 23:13
kanu

reputacja wyśmienita
Orbita Czarnej Dziury
Ostatnio widziany(a):

+1
Wiele różnych osób twierdzi iż sceptycy wpływu człowieka na ocieplenie klimatu to zwolennicy teorii spiskowej. Inaczej mówiąc wszyscy, którzy twierdzą iż takiego wpływu nie ma lub powiątpiewają w niego wierzą w teorię spiskową.
Jednak wciąż mam wątpliwości i nikt mi ich nie rozwiał, że taki wpływ jest.
NASA na swojej stronie podaje iż stężenie CO2 przekroczyło już 400 ppm, gdzie nie zdarzyło się to przez ostatnie 450 tysięcy lat:

https://climate.nasa.gov/evidence/

Wygląda to naprawdę groźnie. Jednak zastanawia mnie taka rzecz, czy na pewno można stwierdzić, że tak się nie zdarzyło. Badania są przeprowadzane na podstawie stężenia CO2 w lodowcach (z przeszłości) i pytanie jest po pierwsze takie czy np. stuletni wzrost stężenia ponad wartość 400 ppm byłby możliwy do precyzyjnego określenia (jaka jest rozdzielczość takiego badania). Tego nie wiem.
Druga sprawa do której można się przyczepić w tym wykresie, to dlaczego NASA pokazuje wykres akurat z 450 tysięcy lat wstecz, a nie np. kilku milionów lub więcej.
Wykres taki można znaleźć i wygląda tak:

Nietrudno zauważyć, że okres 450 tysięcy lat, które jest przedstawione na wykresie ze strony NASA jest okresem najniższego stężenia CO2 w czasie ostatniego pół miliarda lat. Były momenty, że stężenie to było ponad 10 razy większe i przekraczało 5000 ppm. Co prawda tłumaczy się to w ten sposób, że pół miliarda lat temu Słońce świeciło nieco słabiej. Pewnie tak było, bo różnicę się szacuje nawet na 4% (tutaj nie ma podanych źródeł tych szacowań, ale przyjmuję, że to możliwe).
Z tym, że kilka milionów lat temu stężenie przekraczało 1000 ppm, a Słońce nie świeciło słabiej.
http://naukaoklimacie.pl/fakty-i-mity/m ... martwic-43
W każdym razie pod tym linkiem zwolennicy wpływu człowieka podają argument na chłodniejszy klimat taki, że Słońce świeciło słabiej (przypominam, że w innym miejscu zwolennicy tej tezy twierdzili, że zwiększona aktywność Słońca nie wpływa na ocieplenie klimatu)
Dodam jeszcze, że na stronie NASA napisali, że prawdopodobieństwo tego iż na ocieplenie klimatu wpływa człowiek wynosi 95%. Tutaj nasuwa się znowu pytanie - w jakim stopniu wpływa, no i skąd wzięli te 95 %, jak to wyliczyli .
W każdym razie nie jest to 100%.
Nie wiem, ale wciąż mam wątpliwości jak to jest z tym klimatem. Bo nawet na stronie NASA podaje się wybrane dane - np. ten wykres stężenia CO2 lub pomija się fakt, że Słońce przez ostatnie 50 lat świeciło aktywniej. Jednocześnie wiele osób na różnych popularno-naukowych kanałach porównuje sceptycyzm w sprawie wpływu człowieka na klimat z wiarą w płaską Ziemię (zrównują to).
Re: Kosmos a klimat na Ziemi Napisane: środa, 19 lip 2017, 00:47
zaciekawiony

reputacja bardzo dobra
Galaktyka Andromedy
Ostatnio widziany(a):

0

Bywa i tak...
Re: Kosmos a klimat na Ziemi Napisane: środa, 19 lip 2017, 21:30
kanu

reputacja wyśmienita
Orbita Czarnej Dziury