Schowaj/Wysuń odtwarzacz Youtube
zamknij okno i wyłącz film     odtwórz dowolny film z YT
Na forum są teraz:
Bing [Bot]
ce80dff4b7a5f73faf38b068f8cee3fa
ce80dff4b7a5f73faf38b068f8cee3fa
Strona 1 z 1 [ Posty: 3 ] Utwórz nowy wątek   Odpowiedz w wątku

Pokaż pierwszy nieprzeczytany post

Drukuj
Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość
znajdz, wykop i idz siedzieć :) czyli numizmatyka :) Napisane: środa, 20 wrz 2017, 22:03
sirAzgar
Avatar użytkownika
reputacja mistrzowska
Załoga FN
Ostatnio widziany(a):
piątek, 19 sty 2018, 20:30
 
   
0
Ostatnio zainteresował mnie temat starych monet i waluty. Dużo ciekawych opowieści słyszałem, ale teraz bardziej może kilka ciekawostek z netu jak kogoś to interesuje, a to jednak fajna sprawa.
Po pierwsze czy monety mające około 350 lat muszą być wartościowe? Otóż nie, słynna Boratynka i jej historia

Obrazek

Cytuj:
Boratynka (boratynek) – popularna, nieoficjalna nazwa miedzianego szeląga Jana Kazimierza, bitego w Rzeczypospolitej w latach 1659–1668.

II wojna północna, czyli w Polsce tzw. potop szwedzki, spowodowała poważny kryzys gospodarczy i monetarny w Rzeczypospolitej. Skarb państwa nie był zdolny wywiązać się ze zobowiązań, szczególnie wobec wojska. Ówczesny zarządca mennicy krakowskiej, Tytus Liwiusz Boratini, zaproponował wybicie drobnej monety miedzianej, która miałaby przymusową urzędową wartość srebrnego szeląga, czyli 1/3 grosza. Sejm zgodził się na ten projekt, mimo że nowy miedziany szeląg nie miał realnej, kruszcowej wartości trzeciej części grosza, czyli 1/90 polskiego złotego.

Wyznaczony urzędowy limit miedzianych szelągów w kwocie 182 291 złotych polskich w mennicy krakowskiej i 817 708 złp dla Korony oraz 1 miliona złp dla Wielkiego Księstwa w mennicy ujazdowskej, otwartej w 1659 specjalnie dla bicia nowych szelągów, Boratini nielegalnie przekroczył. Spotkał się za to z zarzutami w 1662, kiedy to Sejm nakazał wstrzymanie bicia boratynek. Jednak trwające nadal kłopoty skarbu spowodowały, że w 1663 emisję wznowiono i rozszerzono również na mennice litewskie, traktując ją jako jedyny możliwy sposób wyjścia z zapaści skarbu i zapłacenia zaległego żołdu.

Z jednego funta (405 gramów) miedzi Boratini bił 300 szelągów wartych urzędowo 100 groszy. 57 groszy dostawał skarb państwa, resztę brał dzierżawca mennicy. Mimo ogromnych zysków Boratini nadal oszukiwał skarb, bijąc również monety poza limitem, nie dzieląc się w ten sposób z państwem. Ciągle mu to zarzucano, aż w 1666 zamknięto ujazdowską mennicę szelągową. Ostatecznie bicia miedzianych szelągów zaprzestano w 1668. Ogromne ilości miedzianych szelągów wprowadzane do obiegu oraz ich niezbyt wysoka jakość zachęcały fałszerzy. Złapanemu fałszerzowi groziły tortury, obcięcie prawej ręki i przybicie jej na bramie miejskiej oraz śmierć poprzez ścięcie. Perspektywa dużego i łatwego w tym wypadku zysku powodowała jednak, że chętnych do podjęcia ryzyka nie brakowało. Szacuje się, że fałszerstwa stanowiły ok. dziesiątej części emisji, liczącej ogółem ok. 1,8 miliarda monet.

Nazywane od nazwiska Boratiniego boratynkami, miedziane szelągi, będące urzędowym fałszerstwem, pomogły wydobyć się skarbowi państwa z długów. Przyczyniły się jednak do pogłębienia chaosu monetarnego w Polsce (w obiegu funkcjonowały jeszcze w początkach XVIII w.). Przykładowo w 1664 za dukata trzeba było dać 195 groszy w srebrze. W boratynkach teoretycznie tyle samo, ale w rzeczywistości trzeba było wysupłać 270 groszy, czyli 810 szelągów. Taka ilość boratynek ważyła ponad kilogram. Niezadowoleni z zapłaty żołdu niepełnowartościową monetą żołnierze wzniecali bunty, byli bardziej podatni na agitację przeciwników króla i chętnie przyłączali się do rokoszu Lubomirskiego (zaprzestanie płacenia żołdu boratynkami było jednym z żądań rokoszan).

Boratynki koronne mają na awersie głowę króla Jana Kazimierza w wieńcu laurowym, napis. IOAN. – CAS. REX (Jan Kazimierz Król) wokół głowy przedzielony jest literami T.L.B (inicjały Boratiniego). W późniejszych emisjach występowały również odmiany bez liter T.L.B oraz z inaczej pisaną tytulaturą. Rewers przedstawia orła polskiego z tarczą herbową Wazów na piersiach. W otoku napis SOLID.REGN – POLON (szeląg Królestwa Polskiego) i data. U góry napis przedziela rozetka, a u dołu herb podskarbiego wielkiego koronnego Jana Kazimierza Krasińskiego – Ślepowron. W późniejszych odmianach zdarzało się inne rozmieszczenie poszczególnych elementów.

Boratynki litewskie bite początkowo w mennicy ujazdowskiej miały identyczny awers, jak koronne. Później zmianie uległy inicjały. Na rewersie była przedstawiona Pogoń. Pod nią herb podskarbiego wielkiego litewskiego (początkowo koronnego). W otoku napis, przedzielony u góry koroną książęcą, SOLI.MAG.DVC.LIT. (szeląg Wielkiego Księstwa Litewskiego) i data. W późniejszych odmianach występowały różnice.

Współcześnie boratynki również nie mają poważania u kolekcjonerów. Ich cena rzadko przekracza kilkanaście złotych. Prawdopodobnie od boratynek wzięło się znane powiedzonko "Znać kogoś (coś) jak zły szeląg".


https://pl.wikipedia.org/wiki/BoratynkaA tak dla przeciwwagi najdroższą Polską monetą jaka została sprzedana na aukcji USA jest studukatówka Zygmunta III wybita w 1621 roku,

Obrazek
(uwaga to replika :) )


poszła uwaga do Niemieckiego kolekcjonera za 1 380 000 dolarów. Na złotówki to pewnie ponad 5 milionów złotych. Znaleziono ją w Polsce.

Grzebać w ziemi z wykrywaczem nie polecam, od stycznia wchodzi nowe prawo które w myśl zasady lepiej aby coś zgniło w ziemi niż ktoś miałby to wyciągnąć, z wykroczenia stanie się przestępstwem. Więc niech gnije.

Błąd jest przywilejem filozofów, tylko głupcy nie mylą się nigdy.
Sokrates
Re: znajdz, wykop i idz siedzieć :) czyli numizmatyka :) Napisane: piątek, 22 wrz 2017, 12:47
Papillon

reputacja poprawna
Podróżnik
Ostatnio widziany(a):
czwartek, 13 wrz 2018, 19:26
 
   
0
Temat znam bardzo dobrze bo od ponad 10 lat moją pasją jest "włóczenie" się po polach, lasach z wykrywaczem. Fajne hobby ale od nowego roku trochę niebezpieczne ;) Poprawka do ustawy o ochronie zabytków trochę zmieni sytuacje ale nie zamierzam rezygnować z tego zamiłowania, najważniejsze by mieć pewne zasady. Kolega Shelton z innego forum w krótkim filmiku podsumował nadchodzące zmiany.

Przypnij w rogu ekranu     https://www.youtube.com/watch?v=ktvDrAyKSco

Re: znajdz, wykop i idz siedzieć :) czyli numizmatyka :) Napisane: sobota, 14 kwi 2018, 00:22
tomeh

reputacja neutralna
Podróżnik
Ostatnio widziany(a):
niedziela, 21 paź 2018, 23:00
 
   
0
Niewiele krajów jest takach jak Polska czyli ewenement gdzie rządzą ludzie antypolscy niemal w całości bez zasad moralnych jacy potrafią omamić tak ludzi że ich wybierają.

To prawo pokazuje jak politycy w tym kraju mają gospodarkę na uwadze, kulturę oraz ekonomię.

Lepiej niech zgnije niż ktoś postronny inny niż sam rząd ma się wzbogacić. Czy założysz firmę i nie oddasz rządowi trzosu czy wykopiesz z ziemi coś na swojej ziemi to i tak ma być dobie zabrane dla lewicowego rządu jaki od czasów powojennych w Polsce jest zawsze lewicowy.
Strona 1 z 1 [ Posty: 3 ] Utwórz nowy wątek   Odpowiedz w wątku  

FUNDACJA NAUTILUS - WWW.NAUTILUS.ORG.PL – ORGANIZACJA POZARZĄDOWA Tematy zgłoszone przez Załogantów

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników
Skocz do:  
Szukaj:
Wyświetl posty nie starsze niż: Sortuj wg
cron


wysyłanie...czekaj...


Powered by phpBB © 2002, 2006 phpBB Group
upgraded by szczyglis /2017/ v. 3.13 | 22.12.2017 [ Dziennik zmian ]
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
Strefa czasowa: UTC + 1
[ Time : 4.051s | 33 Queries | GZIP : Off ]