Schowaj/Wysuń odtwarzacz Youtube
zamknij okno i wyłącz film     odtwórz dowolny film z YT
Na forum są teraz:
Bing [Bot]
81ab4f33011d3f1bec1c9a6a0707f130
81ab4f33011d3f1bec1c9a6a0707f130
Strona 1 z 1 [ Posty: 10 ] Utwórz nowy wątek   Odpowiedz w wątku

Pokaż pierwszy nieprzeczytany post

Drukuj
Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość
Zaskoczenie w CERN-ie: brak różnic materia-antymateria (!) Napisane: piątek, 27 paź 2017, 01:54
szczyglis
Avatar użytkownika
reputacja mistrzowska
OFICER TECHNICZNY
Ostatnio widziany(a):
niedziela, 10 lut 2019, 04:31
 
   
+1
Ośrodek CERN pod Genewą: Wszechświat nie miał prawa powstać!
(wzrok pewnie przyciągnęło?)

Więc teraz do rzeczy:

W CERN-ie obecnie mają mały "problem", albo może bardziej "zagwozdkę" (to lepsze słowo)...

Ale po kolei... bo temat jest ciekawy... otóż trwający dłuższy czas eksperyment o nazwie BASE (Baryon–Antibaryon Symmetry Experiment), który właśnie dobiegł końca dał zupełnie przeciwny wynik, niż się spodziewano.


W eksperymencie tym próbowano wykazać asymetrię pomiędzy materią, a antymaterią, czyli mówiąc po polskiemu - starano się sprawdzić w jaki sposób materia i antymateria różnią się od siebie. Takie było założenie eksperymentu: dowieść asymetrii. I teraz tak - nie dość, że nie udało się wykazać, gdzie jest różnica, to w dodatku eksperyment wykazał (przynajmniej na tym polu na jakim to zbadano), że materia i antymateria są... symetryczne. Innymi słowy - gdyby było tak naprawdę, to według naszych teorii Wszechświat nie powinien powstać - bo równa ilość materii i antymaterii powinna w ułamku sekundy zanihilować ze sobą już na samym początku. I nie powinno być nic, jak u Kononowicza. A jednak coś jest, bo "zwykła"* materia przeważyła - nie wiemy tylko teraz (nadal) dlaczego.

Generalnie to naukowcy z CERN-u rozpoczynając eksperyment byli prawie, że pewni, iż uda im się wykryć i zbadać gdzie istnieje asymetria. Na potrzeby eksperymentu przez długi okres badano utrzymywaną w pułapce elektromagnetycznej (zdjęcie tego ustrojstwa na końcu posta) antymaterię. Musiała być trzymana w "pułapce", bo w kontakcie ze zwykłą materią wiadomo co się dzieje (wszak chcieli kiedyś w ten sposób wysadzić Watykan w jednej książce). No i po długich badaniach, ku zaskoczeniu wszystkich wyniki wyszły takie jakie wyszły - jedno od drugiego różni się jedynie ładunkiem i nic ponadto. I teraz jest zagwozdka. Bo albo czegoś tutaj nie rozumiemy i teoria jest błędna, albo asymetria istnieje gdzie indziej.

Tak czy siak - pismaki wszelakie już oczywiście rzucają nagłówkami, że ktoś z CERN-u powiedział, że Wszechświat nie ma prawa istnieć. No nie do końca. Po pierwsze wszędzie cytowany jest tylko kawałek wypowiedzi pana Christiana Smorry - fizyka z CERN-u:
Cytuj:
"Wszystkie nasze obserwacje wykazują całkowitą symetrię pomiędzy materią a antymaterią, dlatego wszechświat nie powinien faktycznie istnieć,"
(“All of our observations find a complete symmetry between matter and antimatter, which is why the universe should not actually exist,”)

ale już pomijana jest dalsza jej część:
Cytuj:
"asymetria musi gdzieś istnieć, ale po prostu nie rozumiemy, gdzie ta różnica jest"
(“An asymmetry must exist here somewhere but we simply do not understand where the difference is.”)


Po drugie - potwierdzona przez CERN symetria między jednym, a drugim dotyczy jedynie ich właściwości magnetycznych.

Jednym słowem - różnicy nie ma jedynie na tym polu, które zostało obadane (właściwości magnetyczne, a konkretnie moment magnetyczny). I to już wiemy, bo aparatura w CERN-ie dała wyniki z dokładnością do 9 miejsc po przecinku. Cała praca opublikowana jest tutaj: https://www.nature.com/nature/journal/v ... 24048.html

Czyli podsumowując - jedynie z tego co udało się zbadać na chwilę obecną wynika, że w takim układzie Wszechświat faktycznie nie powinien istnieć (bo to logiczne, materia i antymateria przy zetknięciu ze sobą anihilują, zamieniając się w czystą energię, tak więc jeśli i jedna i druga powstałyby jednocześnie, przy czym nie byłoby żadnej asymetrii między nimi, to zwyczajnie zniszczyłyby siebie nawzajem). No ale Wszechświat mimo wszystko istnieje, więc albo czegoś tutaj nie rozumiemy, albo mamy nie do końca pełną teorię, albo asymetria jest gdzie indziej.

To "gdzie indziej" będzie dopiero badane, bo badać to będzie inny eksperyment (też w CERN-ie) mający na celu dalsze szukanie asymetrii, ale tym razem już pod kątem grawitacyjnym, nie magnetycznym - czyli eksperyment ALPHA.

Piszę o tym w ten sposób, co by komuś nie przyszło na myśl wpaść na pomysł, że oto w CERN-ie stwierdzili, że Wszechświat rzeczywiście nie ma prawa istnieć (a pismaki wszelakie z różnych WP i innych Onetów już to w ten sposób próbują opisywać - bo wiadomo - chwytliwy tytuł). Tak, czy siak - trochę zaskoczenie jest, bo nie tego się spodziewano, no ale zostaje teraz poczekać na wyniki z kolejnego eksperymentu, który obada w jaki sposób antymateria oddziałuje grawitacyjnie.

Tu do poczytania na ten temat:
https://cosmosmagazine.com/physics/univ ... s-conclude (wersja mówiąca jak jest, ale po angielsku)
https://tech.wp.pl/cern-wszechswiat-nie ... 240806017a (wersja "onetowa")
https://www.nature.com/nature/journal/v ... 24048.html (wersja hardcorowa - publikacja naukowców)

A tutaj CERN-owski decelerator antyprotonowy (nazwa jak z kosmosu, prawda?), czyli pułapka elektromagnetyczna, w której trzymano i badano wytworzoną w akceleratorze LHC antymaterię + ułamek aparatury badawczej (taka trochę "klatka na duchy" jak z Pogromców Duchów, tyle że trochę większa i odrobinkę droższa):

Obrazek

I na koniec linki bezpośrednio do samych eksperymentów na stronie CERN-u:
BASE - https://home.cern/about/experiments/base
ALPHA - https://home.cern/about/experiments/alpha

* - "zwykła" materia dlatego w cudzysłowie, bo tak po prawdzie to obie są zwykłe - dla antymaterii z naszego punktu widzenia to nasza materia jest antymaterią.

PS. Jako ciekawostka: wiecie jaki jest szacunkowy koszt pozyskania 1 grama antymaterii? Otóż obecnie jest to koszt ok. 70 bilionów dolarów.

„Bądź dobrej myśli, bo po co być złej.“ Stanisław Lem
Re: Zaskoczenie w CERN-ie: brak różnic materia-antymateria ( Napisane: piątek, 27 paź 2017, 14:05
sirAzgar
Avatar użytkownika
reputacja mistrzowska
Załoga FN
Ostatnio widziany(a):
piątek, 19 sty 2018, 20:30
 
   
0
szczyglis napisał(a):
Piszę o tym w ten sposób, co by komuś nie przyszło na myśl wpaść na pomysł, że oto w CERN-ie stwierdzili, że Wszechświat rzeczywiście nie ma prawa istnieć (a pismaki wszelakie z różnych WP i innych Onetów już to w ten sposób próbują opisywać - bo wiadomo - chwytliwy tytuł). Tak, czy siak - trochę zaskoczenie jest, bo nie tego się spodziewano, no ale zostaje teraz poczekać na wyniki z kolejnego eksperymentu, który obada w jaki sposób antymateria oddziałuje grawitacyjnie.


To tak samo jak słyszałem że pszczoły nie powinny latać. Pszczoły latają, wszechświat istnieje więc wszystkie pytania powinny brzmieć "jak" a nie "czy". Ale sensacje trzeba wzbudzić na pseudonaukowych portalach aby jak zawsze było bardziej sensacyjnie niż mądrze . Fajny temat, mało jeszcze wiemy.

Błąd jest przywilejem filozofów, tylko głupcy nie mylą się nigdy.
Sokrates
Re: Zaskoczenie w CERN-ie: brak różnic materia-antymateria ( Napisane: piątek, 27 paź 2017, 16:58
zaciekawiony

reputacja bardzo dobra
Galaktyka Andromedy
Ostatnio widziany(a):
niedziela, 6 sty 2019, 17:57
 
   
+1
Nie jest to wielkie zaskoczenie, to tylko potwierdzenie zasady supersymetrii oraz zaprzeczenie jednej z hipotez, która tłumaczyła złamanie symetrii występowaniem różnicy między materią i antymaterią w zakresie dokładnej masy czy trwałości. Było to dość ładne wyjaśnienie, na zasadzie że antymateria była ale się skończyła, teraz wiadomo że trzeba szukać czegoś bardziej skomplikowanego.

Sytuacja wygląda tak, że gdy materia i antymateria się zderzą, następuje anihilacja czyli zamiana w energię. Ale to nie koniec, bo zgodnie ze wzorem Einsteina energia może znów zamienić się w materię. Najczęściej powstają kwanty promieniowania gamma a gdy zderzenie jest energetyczne (cząstki mają energię kinetyczną) także pary nietrwałych cząstek i antycząstek. Jak łatwo zgadnąć takie pary powinny rekombinować i ulegać dalszej anihilacji, ale pojawiają się przypuszczenia że na tym etapie następuje złamanie symetrii, na przykład przy dużym zagęszczeniu zjawisk anihilacji, bozony Z+ i Z- łączą się z fotonami i tworzą obojętne bozony W0 które już nie anihilują ze sobą.

Bywa i tak...
Re: Zaskoczenie w CERN-ie: brak różnic materia-antymateria ( Napisane: piątek, 27 paź 2017, 17:16
szczyglis
Avatar użytkownika
reputacja mistrzowska
OFICER TECHNICZNY
Ostatnio widziany(a):
niedziela, 10 lut 2019, 04:31
 
   
0
Teraz jest to już trochę wróżenie z fusów. W CERN-ie właśnie nieco zaskoczeni są, bo liczono na to, że da się to wyjaśnić w ten sposób - była to elegancka hipoteza i jako tako leżąca w naszych możliwościach, jeśli mówić o jej doświadczalnym potwierdzeniu. Ale też i nie jest to tak, że ta opcja jest już całkowicie przesądzona, bo badane było tylko jedno z oddziaływań i tylko tutaj jest pełna symetria. Inna sprawa, że hipotezy z wpływem zagęszczenia na złamanie symetrii w żaden sposób doświadczalnie potwierdzić się nie da. Takich warunków (póki co) nie odtworzymy w żaden sposób. Tu by trzeba wybudować jakiś superakcelerator, żeby wytworzyć jakąś sensowną ilość antymaterii, no chyba że w jakiś sposób dałoby radę potwierdzić (lub nie) to pośrednio. Ogólnie problematyczna sprawa, bo trzeba teraz kombinować inaczej.

„Bądź dobrej myśli, bo po co być złej.“ Stanisław Lem
Re: Zaskoczenie w CERN-ie: brak różnic materia-antymateria ( Napisane: piątek, 27 paź 2017, 18:45
Noel
Avatar użytkownika
reputacja bardzo dobra
Zwiedza Czerwoną Planetę
Ostatnio widziany(a):
niedziela, 14 paź 2018, 21:43
 
   
0
Cytuj:
dlatego wszechświat nie powinien faktycznie istnieć,"


coraz ciekawsze te naukowe doniesienia
trudno się nie zgodzić z CERN em
Re: Zaskoczenie w CERN-ie: brak różnic materia-antymateria ( Napisane: piątek, 27 paź 2017, 18:51
szczyglis
Avatar użytkownika
reputacja mistrzowska
OFICER TECHNICZNY
Ostatnio widziany(a):
niedziela, 10 lut 2019, 04:31
 
   
0
Noel napisał(a):
coraz ciekawsze te naukowe doniesienia
trudno się nie zgodzić z CERN em

Prawda?

Tak samo jak i z tym:

szczyglis napisał(a):
Po pierwsze wszędzie cytowany jest tylko kawałek wypowiedzi pana Christiana Smorry - fizyka z CERN-u, ale już pomijana jest dalsza jej część

i z tym:
szczyglis napisał(a):
Piszę o tym w ten sposób, co by komuś nie przyszło na myśl wpaść na pomysł, że oto w CERN-ie stwierdzili, że Wszechświat rzeczywiście nie ma prawa istnieć (a pismaki wszelakie z różnych WP i innych Onetów już to w ten sposób próbują opisywać - bo wiadomo - chwytliwy tytuł)


Idealnie żeś się właśnie wpisał w schemat.

„Bądź dobrej myśli, bo po co być złej.“ Stanisław Lem
Re: Zaskoczenie w CERN-ie: brak różnic materia-antymateria ( Napisane: piątek, 27 paź 2017, 18:54
Noel
Avatar użytkownika
reputacja bardzo dobra
Zwiedza Czerwoną Planetę
Ostatnio widziany(a):
niedziela, 14 paź 2018, 21:43
 
   
0
Cytuj:
Idealnie żeś się właśnie wpisał w schemat.


skoro wszechświat nie istnieje ...

jestem ciekaw co dalej odkryją
Re: Zaskoczenie w CERN-ie: brak różnic materia-antymateria ( Napisane: piątek, 23 lut 2018, 15:27
jurek

reputacja neutralna
Pluton
Ostatnio widziany(a):
piątek, 31 sie 2018, 11:51
 
   
0
przecież to tak ie proste. Każdy widział zegar z wahadłem. I tak jest z materią i antymaterią. Raz materia a raz antymateria - nigdy razem. Nigdy się nie spotykają. Znak nieskończoności. Dwa ładunki różnoimienne NIGDY nie spotkają się w tym dipolu. A więc nie mogą anichilować
Re: Zaskoczenie w CERN-ie: brak różnic materia-antymateria ( Napisane: piątek, 23 lut 2018, 15:31
sirAzgar
Avatar użytkownika
reputacja mistrzowska
Załoga FN
Ostatnio widziany(a):
piątek, 19 sty 2018, 20:30
 
   
0
jurek z skąd wróciłeś że cię nie było

Błąd jest przywilejem filozofów, tylko głupcy nie mylą się nigdy.
Sokrates
Re: Zaskoczenie w CERN-ie: brak różnic materia-antymateria ( Napisane: sobota, 24 lut 2018, 10:44
jurek

reputacja neutralna
Pluton
Ostatnio widziany(a):
piątek, 31 sie 2018, 11:51
 
   
0
sir Azgar - byłem w innych światach.
Strona 1 z 1 [ Posty: 10 ] Utwórz nowy wątek   Odpowiedz w wątku  

FUNDACJA NAUTILUS - WWW.NAUTILUS.ORG.PL – ORGANIZACJA POZARZĄDOWA Tematy zgłoszone przez Załogantów

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników
Skocz do:  
Szukaj:
Wyświetl posty nie starsze niż: Sortuj wg
cron


wysyłanie...czekaj...


Powered by phpBB © 2002, 2006 phpBB Group
upgraded by szczyglis /2017/ v. 3.13 | 22.12.2017 [ Dziennik zmian ]
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
Strefa czasowa: UTC + 1
[ Time : 4.410s | 36 Queries | GZIP : Off ]