Schowaj/Wysuń odtwarzacz Youtube
zamknij okno i wyłącz film     odtwórz dowolny film z YT
Na forum są teraz:
Avatar użytkownika Deus, Avatar użytkownika sirAzgar
2775e92b67354141e851f08d7dd39429
LIVE-STREAM FN Data następnego streamu zostanie wkrótce podana
2775e92b67354141e851f08d7dd39429
Strona 1 z 1 [ Posty: 9 ] Utwórz nowy wątek   Odpowiedz w wątku

Pokaż pierwszy nieprzeczytany post

Drukuj
Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość
Mam ciekawy pomysł na ogarnięcie czwartego wymiaru... Napisane: niedziela, 7 sty 2018, 23:12
szczyglis
reputacja mistrzowska
OFICER TECHNICZNY
Ostatnio widziany(a):
piątek, 19 sty 2018, 17:53

+3
Wpadł mi do głowy szalony pomysł, a właściwie to chodzi mi on po głowie już od kawałka czasu.
Mianowicie - zrobienie aplikacji (Neo, wykrakałeś w przepowiedniach na 2018!), która mogłaby przyzwyczaić mózg człowieka do "myślenia" w 4D (w czterech wymiarach).

Ale po kolei: jak wszyscy wiemy nasze mózgi są przystosowane do postrzegania i ogólnie do myślenia przestrzennie w 3 wymiarach (chyba, że ktoś posiada jedynie jedno oko, to postrzega wtedy jedynie obraz 2D i dopiero ruch głową, gdy ogląda coś z różnych kątów pozwala mu dostrzec głębię trójwymiaru). Teraz z czego to wszystko wynika? Pewnie z samej konstrukcji naszych mózgów oraz na pewno z tego, że żyjemy w 3-wymiarowej rzeczywistości, stąd jesteśmy przystosowani do takiego właśnie patrzenia na świat. Mam teraz więc pomysł jak tę drugą kwestię lekko "przyhakować" ;)

No bo idźmy dalej - to, że obserwowany świat wydaje się być trójwymiarowy wcale nie oznacza, że nie można tutaj dołożyć kolejnych wymiarów, bo jak najbardziej można. Matematycznie nie ma z tym najmniejszego problemu, problem jest jedynie z naszym odbiorem tych kolejnych wymiarów przez nasze zmysły. Każda konstrukcja składająca się z ilości większej, niż 3 wymiary przestrzenne musi być zrzutowana do liczby wymiarów jakie jesteśmy w stanie ogarnąć - inaczej po prostu nawet nie jesteśmy w stanie sobie tego dodatkowego wymiaru (tej kolejnej "osi" w przestrzeni) wyobrazić.

I teraz tak - żeby to zobrazować, mały przykład: wyobraźmy sobie pierwszą lepszą grę 3D. To co widzimy na monitorze to tak naprawdę zrzutowane 3D na 2D (bo ekran jest płaski). Jeśli mamy obraz stereoskopowy i okulary 3D to możemy sobie te 2 wymiary zamienić na 3, ale zasada ogólnie jest taka, że trzeba zrzutować obraz na obraz w wymiarze o jeden niższym.

Obrazek

Idziemy dalej - na czym polega takie rzutowanie? Ano w skrócie można powiedzieć, że na "rzucaniu cienia" obiektu o wymiar wyższego. Tak jak cieniem dwuwymiarowego kwadrata jest 1-wymiarowa linia, tak cieniem trójwymiarowego sześcianu jest dwu-wymiarowy kwadrat. Co jest teraz cieniem 4-wymiarowego hipersześcianu? Ano trójwymiarowy sześcian. I tylko w taki sposób można sobie "wyobrazić" hipersześcian, na zasadzie rzucenia jego "cienia", czyli takiego rzutu:

Obrazek
https://pl.wikipedia.org/wiki/Hipersze%C5%9Bcian

Teraz to co jest wyżej to takie właśnie rzutowanie. Jedyna szansa na zobaczenie hipersześcianu to takie właśnie zrzutowanie go na 3D i oglądanie tego dodatkowego wymiaru jako rzuty (wycinki) tego 4D obiektu pod różnymi kątami w przestrzeni 3D. Na animacji wyżej ten 4-wymiarowy sześcian się obraca. Przy każdym obrocie zmienia się więc tak jakby nasz kąt patrzenia na niego, stąd możemy dostrzeć jego "cienie" z różnych stron w przestrzeni 3D. To jedyny sposób na jako takie wyobrażenie sobie całości. Tyle, że...rotacja na animacji jest stała (to jest zwykły wyrenderowany GIF). Nie mamy za bardzo jak ustawić sobie kąta patrzenia po swojemu. Załóżmy teraz, że robimy aplikację, gdzie sobie można taki hipersześcian obracać po swojemu. Niech to będzie krok pierwszy. Pomoże nam to w wyobrażeniu sobie tej 4 wymiarowej figury? Nie za bardzo, ale to i tak będzie już lepsze, niż zwykła taka statyczna animacja.

Idziemy więc dalej, bo w końcu jako tako technologia już pozwala na to, co chcę zrobić. Mianowicie - zostawiamy obracanie tego na ekranie monitora i zakładamy na głowę sprzęt typu Oculus Rift.

Obrazek

Oculus to osprzętowanie do VR, czyli gogle 3D, które zakładamy na głowę i bawimy się w wirtualną rzeczywistość. Takim sposobem nie zobaczymy już jedynie rzutu 2D (ekran) figury 4D na 3D, tylko zobaczymy bezpośrednio rzut 4D na 3D. Skaczemy więc o jeden wymiar do przodu w naszym "postrzeganiu" całości, bo zostawiamy w tyle problem płaskiego ekranu.

Teraz dalej - to nie wszystko. Oculus jest wyposażony w żyroskop i akcelerometr, czyli mówiąc po ludzku wykrywa nasze ruchy głową i przekłada je na wirtualny świat. Odchodzi więc problem związany z obracaniem sobie takiego hipersześcianu w przestrzeni, zamiast tego my po prostu możemy spoglądać na niego z każdej możliwej strony tak jakbyśmy patrzyli na normalny świat - jedynie za pomocą swojej głowy.

Mały przykład jak działają wynalazki pokroju Oculusa:

Przypnij w rogu ekranu     https://www.youtube.com/watch?v=HjGTrH5pgew

Teraz zamiast takiej podwodnej głębiny jak wyżej wyobraźcie sobie patrzenie na obiekty 4D z każdej strony, tak jak przy tym obracającym się hipersześcianie, zbliżanie się, oddalanie, ogólnie poruszanie po 4 wymiarze samą tylko głową tak jak w realnym życiu.

Nie wiem, czy zrozumiale to opisuję, ale generalnie chodzi mi o to, że mając założone gogle będziemy w stanie naszym wzrokiem/głową poruszać się po przestrzeni 3D i oglądać sobie w ten sposób obiekty 4D, co czysto teoretycznie powinno pozwolić naszemu mózgowi w końcu zacząć myśleć w ten sposób i nauczyć go ogarniać rzeczywistość w ten właśnie sposób. Oczywiście nie od razu, ale po wielu takich sesjach, myślę, że mózg mógłby w końcu po części nauczyć się wyobrażać sobie przestrzeń złożoną z 4 wymiarów, czyli to co póki co jest dla naszych mózgów niemożliwe, bo nie są do tego przyzwyczajone.

Zamiast Oculusa (bo to póki co jeszcze dość drogi sprzęt) możnaby wykorzystać nawet smartfona. Są do tego specjalne etui, że wkłada się smartfona w takie coś, ekran dzieli się na dwie części i wyświetla obraz oddzielnie dla obu oczu, zamieniając smartfona w gogle do wirtualnej rzeczywistości. Więc tutaj koszt właściwie żaden.

Obrazek

Kwestia jedynie zrobienia takiej appki, czy to na kompa, czy na Androida. Można to nawet zrobić w darmowym Unity (taki silnik 3D).

Nie wiem czy zrozumiale opisałem, co chcę zrobić, ale myślę, że idzie to sobie wyobrazić na jakiej zasadzie miałoby to działać i że po prostu za pomocą gogli 3D mielibyśmy możliwość oglądania sobie rzutowania 4 wymiaru, z dowolnej strony, za pomocą samej głowy, tak żeby mózg powoli przyzwyczaił się "wyobrażeniowo" do takiego postrzegania.

Jak myślicie, gra warta świeczki, czy bardziej szaleństwo i bez sensu?

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Re: Mam ciekawy pomysł na ogarnięcie czwartego wymiaru... Napisane: poniedziałek, 8 sty 2018, 00:31
sirAzgar
reputacja mistrzowska
Załoga FN
Ostatnio widziany(a):
piątek, 19 sty 2018, 20:18

+1
to wygląda jak trening dla mózgu
Ale tak zastanowić się to jednak każdy z pozoru dziwny pomysł może być jakąś formą "rewolucji"
Apkę zrobisz bez problemu, sprzęt wybierzesz jaki chcesz, czy na andr. czy na lapka.
Teraz się zastanowić jakie korzyści możemy mieć postrzegania w 4d
Ciekawa koncepcja , świat może być ciekawszy, tylko aby przestawić mózg to jednak chyba sporo takich sesji trzeba by było zrobić

Błąd jest przywilejem filozofów, tylko głupcy nie mylą się nigdy.
Sokrates
Re: Mam ciekawy pomysł na ogarnięcie czwartego wymiaru... Napisane: poniedziałek, 8 sty 2018, 10:18
Tassador
reputacja bardzo dobra
Pierścienie Saturna
Ostatnio widziany(a):
piątek, 19 sty 2018, 14:38

0
Ja tam kiedyś HTC albo Oculus rift kupie (ten ostatni znacząco potaniał) tylko tak z 2 latka jeszcze poczekam. To technologia która ma jeszcze dolegliwości wieku dziecięcego. Mam
Obrazek

i powiem szczerze ze szału "nima" na tel full hd Xiaomi redmi note 4
jakaś tam imersja jest ale porównania do pełnoprawnych gogli niemam
Re: Mam ciekawy pomysł na ogarnięcie czwartego wymiaru... Napisane: poniedziałek, 8 sty 2018, 11:03
Rodżer
reputacja neutralna
Podróżnik
Ostatnio widziany(a):
środa, 10 sty 2018, 13:57

0
A dlaczego skupiacie się tylko na bodźcach wzrokowych - Żyjemy w wielowymiarowym świecie - mamy 5 głównych zmysłów i każdy z nich daje nam wielowymiarowe postrzeganie - mp. zmieszanie 5 smaków, dotyk ziemnego, mokrego i powiew na raz....słuchanie symfonii z 50-instrumentami itp itd -

Do tego dochodzi wymiar sfery emocjonalno-uczuciowej czy chociażby samopoczucie - to nie jest do ogarnięcia - a robienie oczopląsu z samego obrazu.... to tak trochę za mało.

Nie wspominając o trzecim oku ;).
Re: Mam ciekawy pomysł na ogarnięcie czwartego wymiaru... Napisane: poniedziałek, 8 sty 2018, 16:13
szczyglis
reputacja mistrzowska
OFICER TECHNICZNY
Ostatnio widziany(a):

0
sirAzgar napisał(a):
to wygląda jak trening dla mózgu
Ale tak zastanowić się to jednak każdy z pozoru dziwny pomysł może być jakąś formą "rewolucji"
Apkę zrobisz bez problemu, sprzęt wybierzesz jaki chcesz, czy na andr. czy na lapka.
Teraz się zastanowić jakie korzyści możemy mieć postrzegania w 4d
Ciekawa koncepcja , świat może być ciekawszy, tylko aby przestawić mózg to jednak chyba sporo takich sesji trzeba by było zrobić

Dokładnie o to chodzi - o "trening" dla mózgu.
Nie wiem nawet, czy coś takiego by zadziałało, ale wydaje mi się, że mózg człowieka po wielu takich zabawach mógłby w pewien sposób "zatrybić" tak, żeby zacząć wyobrażać sobie taką przestrzeń. Tu nawet nie chodzi o to, że zaczniesz widzieć świat w 4D, tylko o to, żeby nauczyć mózg takiego myślenia. Obserwacja rzeczywistości (w 3D) nie daje mu nawet takiej możliwości, żeby uczyć się myślenia/wyobrażania w ten sposób.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Re: Mam ciekawy pomysł na ogarnięcie czwartego wymiaru... Napisane: poniedziałek, 8 sty 2018, 16:53
sirAzgar
reputacja mistrzowska
Załoga FN
Ostatnio widziany(a):
piątek, 19 sty 2018, 20:18

+1
mózg się nauczy, tego jestem pewny i człowiek zmieni postrzeganie w jakiś sposób, tylko kto to przetestuje :)
Tak myślę że na androida było by łatwiej telefonem , bo taniej , okularki pewnie z 1500 zł. kosztują

Błąd jest przywilejem filozofów, tylko głupcy nie mylą się nigdy.
Sokrates
Re: Mam ciekawy pomysł na ogarnięcie czwartego wymiaru... Napisane: poniedziałek, 8 sty 2018, 20:46
Arkotello
reputacja dobra
Doświadczony Astronauta
Ostatnio widziany(a):
poniedziałek, 15 sty 2018, 10:13

+1
Ogólnie pomysł mega fajny i popieram go w 100% :)

Mam natomiast pytanie, czy da radę "uczyć mózg" rozumienia 4D? Bo teoria teorią ale zrozumienie tego to już drugie dno niedostępne raczej dla każdego.

"It is not in the stars... but in ourselves."
Re: Mam ciekawy pomysł na ogarnięcie czwartego wymiaru... Napisane: poniedziałek, 8 sty 2018, 21:24
szczyglis
reputacja mistrzowska
OFICER TECHNICZNY
Ostatnio widziany(a):

+1
Hmm...to zależy co rozumiesz przez słowo "rozumieć". Bo jeśli masz na myśli "umieć sobie wyobrazić przestrzennie" to jest to niemożliwe dla nas (póki co) i do tego właśnie byłaby ta appka - żeby pokazać mózgowi, że jednak można w ten sposób. W żaden inny sposób nie sposób dać mózgowi choćby małego przykładu takiej przestrzeni, bo żadna taka nie istnieje przed naszymi oczami - ją trzeba dopiero wygenerować i dać człowiekowi możliwość interakcji z nią koniecznie za pomocą gogli od VR, bo jedno, że to musi ogarnąć cały obszar widzenia, a drugie - i najważniejsze, to musi być obraz w 3D. Monitor obrazu 3D nie daje, tylko 2D.

Szukałem na YT filmu, żeby pokazać jak się buduje taki hipersześcian w 4D, tzn. jak to wygląda przestrzennie w przełożeniu na 3D i trafiłem na filmik jakiegoś Japończyka, który widzę, że wpadł na podobny pomysł co ja, tyle że typowo dla zabawy:

Przypnij w rogu ekranu     https://www.youtube.com/watch?v=S-yRYmdsnGs

(od 6:12)

On tutaj zrobił sam hipersześcian z możliwością poruszania nim za pomocą rękawic.
Ja chcę to zrobić inaczej, dać większą interakcję, tak żeby samą tylko głową można było poruszać się w takiej przestrzeni, tak żeby to było "naturalne" dla mózgu. Kurcze nie wiem jak to opisać dokładnie, bo mówimy o dość abstrakcyjnej rzeczy, którą pewnie trudno sobie zobaczyć teraz jedynie o tym czytając. Ja mam w głowie całą wizję jakby to miało działać, ale to trudno tutaj przelać na słowa, tak żeby to przełożyć na wyobrażenie. Tak czy siak - chodzi właśnie o przyzwyczajenie do dodatkowej "głębokości" w postaci tego kolejnego wymiaru, której osiągnąć nie da się w codziennej obserwacji i na przestawienie mózgu na większe obroty przez zabawy z taką percepcją.

Kwestia tego, czy to appka na komputer, czy na Androida to właściwie sprawa drugorzędna. Akurat np. w Unity całość można wyeksportować pod dowolny system, czy to Windows, czy Linux, czy Mac, czy Android więc z tym nie ma żadnego problemu. Jedyna kwestia jest taka, czy po prostu opłaca się zaczynać to robić, bo nie wiem, czy to przyniesie taki efekt jaki zakładam.

A tutaj film pokazujący to przełożenie na wymiary o jakim pisałem:

Przypnij w rogu ekranu     https://www.youtube.com/watch?v=eyuRLmCphHc

O, a tutaj jest animacja stereoskopowa tzw. butelki Kleina w 4D - to jest film w 3D - trzebaby to obejrzeć na goglach od VR, są dwa obrazy, oddzielnie dla każdego oka:

Przypnij w rogu ekranu     https://www.youtube.com/watch?v=s6NjPd1gScU

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Re: Mam ciekawy pomysł na ogarnięcie czwartego wymiaru... Napisane: wtorek, 9 sty 2018, 00:39
zaciekawiony

reputacja bardzo dobra
Galaktyka Andromedy
Ostatnio widziany(a):
piątek, 19 sty 2018, 18:55

+2
Myślałem o czymś podobnym (bo w sumie sama analogia jest prosta) z użyciem obrazowania holograficznego. Jest już taka technika z użyciem półprzezroczystej piramidki odbijającej cztery obrazy wyświetlane na telefonie lub tablecie, siostra kiedyś skleiła taką z okładek płyt i nieźle działało. Tablety mają ekran dotykowy, często też jakieś proste akceleatory, tym można by więc sterować obracaniem. To by była chyba najprostsza wersja.

Ten stereoskopowy film z butelką Kleina można też oglądać na laptopie, robiąc lekkiego zera aby obrazy się nałożyły.

Bywa i tak...
Strona 1 z 1 [ Posty: 9 ] Utwórz nowy wątek   Odpowiedz w wątku  

FUNDACJA NAUTILUS - WWW.NAUTILUS.ORG.PL – ORGANIZACJA POZARZĄDOWA Tematy zgłoszone przez Załogantów