Schowaj/Wysuń odtwarzacz Youtube
zamknij okno i wyłącz film     odtwórz dowolny film z YT
Na forum są teraz:
9da957e1d251e03b953b224c1979ff5a
LIVE-STREAM FN 31 marca 2019 godz. 21.00 "Projekt KONTAKT - 'Tajemnica Pieczęci'"
9da957e1d251e03b953b224c1979ff5a
Strona 1 z 1 [ Posty: 16 ] Utwórz nowy wątek   Odpowiedz w wątku

Pokaż pierwszy nieprzeczytany post

Drukuj
Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości
Fraktale Mandelbroka w meczecie z XVI w Napisane: poniedziałek, 31 paź 2011, 19:34
ewah

reputacja neutralna
Orbita Czarnej Dziury
Ostatnio widziany(a):
środa, 1 sie 2018, 14:25

0
Jenym z miejsc które odwiedziłam w swojej podróży po Turcji była miejscowość KONYA a tam mauzoleum Mevlany -założyciela zakonu derwiszów i położony obok meczet Selima I z połowy XVI w. Jedno mie zaskoczyło - ozdoby i malunki na suficie : FRAKTALE MANDELBROTA. I to z okresu XIII - XVI w. Kto niewierzy niech sam sprawdzi tam osobiście lub na YT : Turcja. Konya-turecka częstochowa. W 12 min są w całej okazałości. Skąd ówcześni wiedzieli jak wyglądają fraktale? Bo to nie jest przypadkowe podobieństwo.
Re: Fraktale Mandelbroka w meczecie z XVI w Napisane: poniedziałek, 31 paź 2011, 20:26
Wedrowiec
reputacja neutralna
Na Nibiru
Ostatnio widziany(a):
-

0
Sorry, ale co w tym dziwnego?

Nie przepadam, co już kiedyś zaznaczałem, za Wikipedią, ale skoro bywa pomocna, to czemu nie?

Zatem cytuję za Wiki:
"Struktury o budowie fraktalnej są powszechnie spotykane w przyrodzie. Przykładem mogą być krystaliczne dendryty (np. płatki śniegu), system naczyń krwionośnych, systemy wodne rzek, błyskawica lub kwiat kalafiora".

Konya jest mi znana, byłem tam dwa razy, widziałem te fraktale. Byłem też w wielu katedrach Zachodniej Europy i podziwiałem witraże, freski, płaskorzeźby, np. w Katedrze Notre-Dame w Reims. Tam też są fraktale. W "Księdze z Kells" też są fraktale. W całej ornamentyce celtyckiej, z tymi poplątanymi pajęczynami też są fraktale.

Cały świat daje się opisać matematycznymi wzorami, a fraktale nie wzięły się z NIEWIADOMOSKĄD, jeno są czymś naturalnym, normalnym. Bez komputerów i programów do generowania fraktali też się da fraktale zobaczyć, wizualizować, przetwarzać artystycznie.
To nie żaden cud, to po prostu cudowna Natura.

Zbiór Mandelbrota nie jest WYNALAZKIEM ale ODKRYCIEM, OPISANIEM przede wszystkim.

Czai Pani różnicę miedzy wynalazkiem a odkryciem?
Prosto mówiąc - Ameryka i Australia ISTNIAŁY, zanim je odkryto.
A silnik parowy NIE ISTNIAŁ, póki go nie wynaleziono.

Skoro płatek śniegu jest fraktalem, to czemu wrażliwy artysta nie mógł tego zauważyć już w czasach powstawania malowideł w Lascaux? I czemu ich osobliwej natury nie mógł wykorzystać twórczo, kreatywnie?

Fraktale są bardzo efektowne, a przy tym tajemnicze, pokazujące, jakież to niebywałe rzeczy Natura tworzy.
No i tyle.

Nie mam pojęcia, skąd Pani zdziwienie zdobieniami w Konya. Są piękne, wzbudzają u widza podziw dla niebywałego kunsztu ich twórców. To prawda. No ale... Daję sobie głowę urwać, że bez Photoshopa i programów generujących typu Bryce powstały.

Z szacunkiem
Wędrowiec
Ps. No, na litość boską, Mandelbrota, a nie "Mandelbroka".

Sorrow is better than joy.
Re: Fraktale Mandelbroka w meczecie z XVI w Napisane: poniedziałek, 31 paź 2011, 21:01
Archeozoolog
reputacja mistrzowska
Załoga FN
Ostatnio widziany(a):
piątek, 28 wrz 2018, 18:58

0
Ewah ile razy byłaś w Turcji? To Twoja pierwsza podróż? :)

Mój skromny blog:
Re: Fraktale Mandelbroka w meczecie z XVI w Napisane: poniedziałek, 31 paź 2011, 22:00
Wedrowiec
reputacja neutralna
Na Nibiru
Ostatnio widziany(a):
-

0
Nie dość, że pewnie pierwsza podróż, to pewnie pierwsze przypadkowe spotkanie z fraktalami jako takimi. Pytanie - "Skąd ówcześni wiedzieli jak wyglądają fraktale"? wyraźnie o tym świadczy.
Powtórzę, tak dla jasności - FRAKTALE są dziełem NATURY. Skąd "ówcześni" wiedzieli? Ano stąd, że mieli oczy i wyobraźnię taką samą, jak my, "współcześni". Stąd, że widzieli płatek śniegu, wzory wymalowane na ściętej lodem kałuży, płatki kwiatów.
Do znudzenia, jeszcze raz powtórzę - Mandelbrot OPISAŁ FRAKTALE MATEMATYCZNYMI WZORAMI, ale ich NIE WYNALAZŁ.

Czasami mam wrażenie, że walę łbem w ścianę. Żelbetonową.

Z szacunkiem
Wędrowiec
Ps. Widziała Pani kiedyś (na pewno, musiała Pani widzieć) te wzory, te "kwiaty", które mróz maluje zimą na szybach? No to powiem Pani w zaufaniu i tajemnicy, że to też są FRAKTALE.

Re: Fraktale Mandelbroka w meczecie z XVI w Napisane: poniedziałek, 31 paź 2011, 22:28
ewah

reputacja neutralna
Orbita Czarnej Dziury
Ostatnio widziany(a):

0
Byłam drugi raz w Turcji. A fraktale są wszędzie w przyrodzie i to prawda. Ale NIGDZIE nie piszą że fraktale odkryto b.dawno temu i były znane i stosowane tak jakby cywilizacja inna niż eropejska była tylko z kamienia łupanego i dopiero eropejczycy odkryli "co tam w przyrodzie" jest. To tak jak Kolumb odkrył Amerykę. Przedtem jej nie było? A tak jest w podręcznikach - Kolumb odkrył Amerykę. I to że mistycyzm i innomyślenie bez aparatury -maszyn też potrafi opisywać prawa przyrody. A wracając do tych fraktali w tym meczecie to przewodnik turecki ze zdziwieniem poptrzył na mnie gdy pokazałam mu te zdobienia mówiąc że to fraktale . Ktoś kiedyś musiał zauważyć swoimi zmysłami że świat jest fraktalny. MUSIAŁ zobaczyć te fraktale. I jak je zobaczył to je namalował. A wtedy nie było wikipedi. To jak je widział? I o to mi chodzi.
Re: Fraktale Mandelbroka w meczecie z XVI w Napisane: poniedziałek, 31 paź 2011, 22:54
Wedrowiec
reputacja neutralna
Na Nibiru
Ostatnio widziany(a):
-

0
No OCZAMI je widział. Zobaczył wzory malowane mróz, no i się zainspirował.

Mam pytanie - o co Pani tak naprawdę chodzi? O fraktalną naturę świata, czy o nazwisko tego, kto pierwszy wykorzystał fraktale w Sztuce?

Czy ja już mówiłem, że walę łbem w żelbetonową ścianę? ;)

Pozdrawiam
Wędrowiec
Ps. Równie dobrze możemy roztrząsać, kto pierwszy się zorientował, że jak pada deszcz, to wszystko dookoła robi się mokre.
Moim zdaniem wątek do skasowania, bo zaczynamy bredzić.

Re: Fraktale Mandelbroka w meczecie z XVI w Napisane: poniedziałek, 31 paź 2011, 23:54
ewah

reputacja neutralna
Orbita Czarnej Dziury
Ostatnio widziany(a):

0
Bo pierwotni fraktale łaczyli z naturą boską . I dlatego są w kościołach i meczetach. A więc zdawali sobie wpełni sprawę o fraktalnej naturze świata. Co dopiero dociera do niektórych że tak jest. A gdyby nie fraktale i ich zrozumienie nie byłoby komputera i nternetu. I naszych myśli bo to są także fraktale. I WYOBRAŻNI. Bo starożytni swoje budowle które wznosili wyobrażali je sobie i wszelkie wyliczenie odbywali w swoich umysłach a nie jak obecnie w komputerach. Ich umysły były sprawniejsze od obecnych. I oni potrafili myśleć a nie tylko jak obecnie komputer i odpowiednie linki. I o to mi chodzi. I szukam odpowiedzi DLACZEO fraktale malowali a nie np kwiatki.
Re: Fraktale Mandelbroka w meczecie z XVI w Napisane: wtorek, 1 lis 2011, 00:03
szczyglis
reputacja mistrzowska
OFICER TECHNICZNY
Ostatnio widziany(a):
sobota, 27 kwi 2019, 06:40

0

„Bądź dobrej myśli, bo po co być złej.“ Stanisław Lem
Re: Fraktale Mandelbroka w meczecie z XVI w Napisane: wtorek, 1 lis 2011, 01:52
Wedrowiec
reputacja neutralna
Na Nibiru
Ostatnio widziany(a):
-

0
Szczyglis!
Ja jestem zdecydowanym heterykiem, ale chodź, Cię przytulę i buzi dam:D Pięknie i mądrze wyjaśniłeś koleżance Ewah, gdzie błądzi, gdzie nie myśli, jeno jak papuga powtarza to, co dorwała gdzieś na YT.

Podpisuję się pod Szczyglisem. Szanowna Pani Doktor, jak Pani te studia ukończyła, jak Pani jakąś specjalizację zrobiła bez umiejętności posługiwania się językiem polskim? Bez umiejętności logicznego myślenia? Jak Pani recepty wypisuje?

Nadzieja w tym, że taki z Pani lekarz, jak ze mnie sowiecki kosmonauta, kumpel Gagarina.

Serdelki
Wędrowiec
Ps. "I szukam odpowiedzi DLACZEO fraktale malowali a nie np kwiatki".Bo im się podobały, bo trafiały w gust, bo są estetyczne? Dlaczego Degas malował tancerki, a nie portrety Napoleona i swojej sąsiadki - staruszki, której kot s**ł mu na wycieraczkę? Dlaczego Leonard Cohen został poetą i pieśniarzem, a nie słynnym himalaistą? A dlaczego Pani została (podobno) lekarzem, a nie rybakiem dalekomorskim? No dlaczego, się pytam.
No bo tak, prawda? I w tym banalnym "no bo tak" jest odpowiedź na 99,99% dręczących Panią wątpliwości.

Re: Fraktale Mandelbroka w meczecie z XVI w Napisane: wtorek, 1 lis 2011, 12:35
zaciekawiony

reputacja bardzo dobra
Galaktyka Andromedy
Ostatnio widziany(a):
niedziela, 6 sty 2019, 17:57

0
Nawiasem mówiąc kwiaty, w pewnym stopniu, też przypominają fraktale.

A może zastanówmy się skąd Arabowie znali struktury pseudokrystaliczne? Mozaiki w wielu średniowiecznych meczetach wykazują te same właściwości geometryczne co materiał za którego odkrycie przyznano w tym roku chemicznego Nobla. A odpowiedź jest prosta - szukali dobrego sposobu pokrycia ścian geometrycznymi lecz nie nużącymi wzorami i po wielu próbach z typowymi arabeskami odkryli (a ich matematyka była wówczas bardzo zaawansowana) że wystarczy kilka podstawowych szablonów, dających intrygujący i nie regularny wzór. A nie mogli ścian pomalować w obrazki bo im Koran zabraniał.

Czy Wszechświat jest fraktalny? A co to znaczy "fraktalny"? Bo albo wobec tego daje się jego strukturę geometryczną opisać jednym, prostym wzorem, albo jego części wykazują geometryczne podobieństwo do innych - nic innego by z tego nie wynikało. To, że struktura neuronów w dużym zbliżeniu przypomina jakiś tam fraktal, nie oznacza, że z tego wynikają myśli. Mikroprocesory nie są fraktalne a działają.

Bywa i tak...
Re: Fraktale Mandelbroka w meczecie z XVI w Napisane: wtorek, 1 lis 2011, 14:59
ewah

reputacja neutralna
Orbita Czarnej Dziury
Ostatnio widziany(a):

0
Przygadał dzbanek garkowi. Radzę popatrzeć w wikipedi na grafikę fraktale Mandelbrota i na to co w meczecie. Identyczne. Liczby też nie widać a tylko jej zapis graficzny a mówimy zapisz te liczby. I proszę o merytorykę a nie inwektywy. Wypisuję się z tego towarzystwa nieuków wszystkowiedzących. Pozdrowienia
Re: Fraktale Mandelbroka w meczecie z XVI w Napisane: wtorek, 1 lis 2011, 17:42
Archeozoolog
reputacja mistrzowska
Załoga FN
Ostatnio widziany(a):
piątek, 28 wrz 2018, 18:58

0
hahaha szczyglis i wedrowiec - kocham Was! :D siedzę i płaczę ze śmiechu :mrgreen: :lol: wasze teksty - mówiąc w typowym slangu młodzieżowym z liceum - rządzą! :D

Ewah, a nie przyszło Ci do głowy, że te "malunki", które widziałaś w meczecie pochodzą nie od jakiegoś Mandelbrota :P tylko od geometrii? Geometria znana była od starożytności, do Europy zawitała dzięki arabom - podobnie jak inne matematyczne obliczenia, do drodze jeszcze przecież byli myśliciele greccy (Euklides, Pitagoras etc).
Nie wpadłaś na pomysł, żeby pomyśleć, że ktoś tak namalował je w meczecie bo np mu się podobały, albo, że znał geometrię? Co Ty uważasz, że w Turcji nikt nie zna geometrii? I nagle sobie takie "cuda" wymyślił? Nie dziwie się, że przewodnik zrobił oczy jak mu to powiedziałaś. Dla turków takie malowidła są normalne, nic nowego...ciekawe co sobie ten przewodnik o Tobie pomyślał - już widzę jak siedzi w tawernie z kolegami po pracy i popijając kawę po turecku robi sobie z Ciebie jaja :D Zadałaś mu pytanie w stylu "a dlaczego słońce jest słońcem?" :D
Zresztą...jak pojeździsz do Turcji to zobaczysz, że tego jest pełno, nie tylko w formie malowanej, czy mozaikowej, ale także w architekturze. To samo jest np w Maroku, Egipcie etc - ogólnie na Bliskim Wschodzie... Poszukaj książek o sztuce arabskiej czy bliskowschodniej - zobaczysz, że takie zdobienia są w tym rejonie świata czymś, normalnym, naturalnym i stosuje się taka formę zdobień od czasów starożytnych...

Zastanawia mnie czemu Cię to zszokowało, że w Turcji w meczecie jest coś takiego? W Polskim kościele nie ma takich rzeczy? Dlaczego nie zdziwią Cię takie struktury np w maswerkach w gotyckich kościołach?

Za mało razy byłaś w Turcji, zaręczam, że jeszcze wiele przed Tobą do zobaczenia i zdziwisz się nie jeden raz :)
A następnym razem weź sobie kup jakiś przewodnik czy książkę o Turcji i przestudiuj, nie ma to jak jechać do kraju bez elementarnej wiedzy na jego temat, a potem po 1 czy 2 wizytach "wymądrzać" się i udawać, że o danym miejscu wie się dosłownie wszystko :P To bardzo polskie zachowanie -zdążyłam zaobserwować odkąd mieszkam poza Polską :D
..................................................................................................................

Edycja:

ps: a potem człowiek się dziwi, dlaczego Turcy myślą, że wszystkie polskie kobiety są głupie :D

Mój skromny blog:
Ostatnio edytowano wtorek, 1 lis 2011, 18:21 przez Archeozoolog, łącznie edytowano 1 raz
Powód: dodanie ps. i poprawienie literówek
Re: Fraktale Mandelbroka w meczecie z XVI w Napisane: środa, 2 lis 2011, 00:49
szczyglis
reputacja mistrzowska
OFICER TECHNICZNY
Ostatnio widziany(a):
sobota, 27 kwi 2019, 06:40

0

„Bądź dobrej myśli, bo po co być złej.“ Stanisław Lem
Re: Fraktale Mandelbroka w meczecie z XVI w Napisane: środa, 2 lis 2011, 20:05
Inna600
reputacja neutralna