Schowaj/Wysuń odtwarzacz Youtube
zamknij okno i wyłącz film     odtwórz dowolny film z YT
Na forum są teraz:
27152a10696131ac3d5689144320db1d
LIVE-STREAM FN 31 marca 2019 godz. 21.00 "Projekt KONTAKT - 'Tajemnica Pieczęci'"
27152a10696131ac3d5689144320db1d
Strona 1 z 3 [ Posty: 77 ]

*1 2 3 >
Utwórz nowy wątek   Odpowiedz w wątku

Pokaż pierwszy nieprzeczytany post

Drukuj
Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości
Hipoteza symulacji, czy żyjemy w Matrixie? Napisane: sobota, 2 lip 2016, 19:39
szczyglis
Avatar użytkownika
reputacja mistrzowska
OFICER TECHNICZNY
Ostatnio widziany(a):
sobota, 27 kwi 2019, 06:40
 
   
0
Film (i temat) jest o pewnej hipotezie, o której sam swego czasu dużo rozmyślałem. Mianowice - o koncepcji, że nasz Wszechświat mógłby być jedynie symulacją wyższych istot, a my jedynie SIMSami w ich komputerze. Hipoteza ta porusza też tutaj kolejny ciekawy temat, bo również i wyższe istoty mogłyby być symulacją jeszcze wyższych istot i tak w nieskończoność. Również i my obecnie tworzymy różne symulacje (coraz bardziej złożone, moc obliczeniowa nas ogranicza, ale i zarazem rośnie z każdym rokiem). Dochodząc do pewnego momentu rozwoju dysponować będziemy taką mocą, jaka teoretycznie pozwoli nam na tworzenie coraz to bardziej dokładniejszych symulacji wraz ze sztuczną inteligencją, która to sama z siebie teoretycznie będzie mogła tworzyć swoje własne symulacje itd. To jest strasznie ciekawy temat do przemyślenia. Może zbyt chaotycznie to wyjaśniam, dlatego najpierw polecam obejrzeć filmik i się zastanowić, a potem pogadamy.


/PS. Wiem, że SciFun, ale tym razem poruszył tutaj naprawdę MEGA temat/

„Bądź dobrej myśli, bo po co być złej.“ Stanisław Lem
Re: Hipoteza symulacji, czy żyjemy w Matrixie? Napisane: sobota, 2 lip 2016, 20:33
sirAzgar
Avatar użytkownika
reputacja mistrzowska
Załoga FN
Ostatnio widziany(a):
piątek, 19 sty 2018, 20:30
 
   
0
I co ty na to? Ja też od dawna o tym myślałem i coraz częściej miałem wrażenie że ten świat to fikcja. I często dla zabawy mówiłem że świat to Matrix, i powiem ci że mi to nie daje spokoju. Cały ten schemat życie śmierć postrzeganie, tak jak fizyka kwantowa, oczekiwania są wyznacznikiem wyniku eksperymentu. Przecież na bazie tego można stworzyć właśnie sztuczną rzeczywistość, wystarczy ktoś o wiele potężniejszy który taką rzeczywistość wytworzy opierając się właśnie o fizykę kwantową.

Błąd jest przywilejem filozofów, tylko głupcy nie mylą się nigdy.
Sokrates
Re: Hipoteza symulacji, czy żyjemy w Matrixie? Napisane: niedziela, 3 lip 2016, 18:57
MAG

reputacja bardzo dobra
Orbita Czarnej Dziury
Ostatnio widziany(a):
poniedziałek, 25 cze 2018, 20:02
 
   
0
Może i jesteśmy symulacją a nasz świat matrixem. Jednak cierpienie jest dojmująco prawdziwe.
Re: Hipoteza symulacji, czy żyjemy w Matrixie? Napisane: niedziela, 3 lip 2016, 19:24
HenitoKisou
Avatar użytkownika
reputacja poprawna
Pluton
Ostatnio widziany(a):
wtorek, 13 lut 2018, 20:54
 
   
0
Jakie? Cierpienie jest tylko w głowie, a ból fizyczny, psychiczny lub egzystencjalny go nie stanowi. W przypadku 'symulacji' każde działanie rozlewa się falą po reszcie tych, którzy ją tworzą i stanowią i chociaż doznanie z sytuacji nie będzie realne, to efekty, rezultaty końcowe będą takie. Chociaż trudno człowiekowi na codzień zanegować realność świata przedstawionego i własną cielesność lub wartość życia innych osób i uznać je za nieprawdziwe. W końcu wszystko nie istnieje do końca, jest realne oraz nie. Gdyby było realne w sposób absolutny, zamknięty, skończony to nic by się nie zmieniało. ;-)

Jeśli coś ma zaistnieć, to zaistnieje.
Re: Hipoteza symulacji, czy żyjemy w Matrixie? Napisane: niedziela, 3 lip 2016, 20:25
sirAzgar
Avatar użytkownika
reputacja mistrzowska
Załoga FN
Ostatnio widziany(a):
piątek, 19 sty 2018, 20:30
 
   
0
A kiedy był początek gry?
Może tydzień temu, nie było II Wojny Światowej, nie było Kopernika itd. Nie było kłótni na forum. Nie było nic.
Tydzień temu uruchomiono super program, z gotowymi wspomnieniami, gotowym światem i iluzją historii w postaci artefaktów.
Paranormalne zdarzenia to nic innego jak błędy systemu, jak takie cuda.

"Zatopiony w kamieniu mikroprocesor sprzed 250 mln lat"

http://nt.interia.pl/technauka/news-zat ... Id,1723319

I co wy na to, a może i was nie ma jestem tylko ja a wy to wytwór tego systemu aby było realistycznie. :lol:Fajnie rozkminy.

Błąd jest przywilejem filozofów, tylko głupcy nie mylą się nigdy.
Sokrates
Re: Hipoteza symulacji, czy żyjemy w Matrixie? Napisane: poniedziałek, 4 lip 2016, 14:04
MAG

reputacja bardzo dobra
Orbita Czarnej Dziury
Ostatnio widziany(a):
poniedziałek, 25 cze 2018, 20:02
 
   
0
Ostatnio edytowano poniedziałek, 4 lip 2016, 14:14 przez MAG, łącznie edytowano 1 raz
Re: Hipoteza symulacji, czy żyjemy w Matrixie? Napisane: poniedziałek, 4 lip 2016, 14:11
MAG

reputacja bardzo dobra
Orbita Czarnej Dziury
Ostatnio widziany(a):
poniedziałek, 25 cze 2018, 20:02
 
   
0
Re: Hipoteza symulacji, czy żyjemy w Matrixie? Napisane: wtorek, 5 lip 2016, 11:38
HenitoKisou
Avatar użytkownika
reputacja poprawna
Pluton
Ostatnio widziany(a):
wtorek, 13 lut 2018, 20:54
 
   
0
W przypadku raka to ciało jest męczone, a osoba jeśli jest utożsamiona z ciałem wymyśla i wierzy, deformuje pojecie swojego bólu, które nadal nie staje się cierpieniem. Dualizm pojęciowy, wymyślanie pojęć na naturalne reakcje przez przymat stanów przeżywanych w psychice potęgując odczuwanie fizyczne nie zmienia natury ani mechanizmu zjawisk. Nawet przyzwyczajenia nie stają się nawykami tylko punktem odniesienia, określenia kim jest taka osoba przez to w jakim środowisku żyje i jakimi osobami sie otacza oraz jak czuje, tak budujemy swoją rzeczywistość.

Dlaczego granice intelektu? Czyż nie jesteśmy układami połączonymi ze sobą? nie stanowimy samodzielnych, kompletnych, zamkniętych i skończonych tworów, w mniejszej skali taka część ma pewną autonomie, ale nie stanowi niezależnej unikalnej zamkniętej istoty. Zmieniając siebie lub coś w otoczeniu wpływasz na życie innych, bo efekty idą falowo i w wielu miejscach jedncześnie, ale ty nie stanowisz centrum zmian, bo ono jest wszędzie, analogiczne pojęcie decentralizacji stosuje sie w pojęciu holograficznego wszechświata jak symulacji. Reakcja nie potrzebuje akcji, napędza sie sama, większość stanowi samoświadomy strumień możliwości i działania, rezultaty nie posiadają przyczyn, powodów, źródeł. To co doznajemy, czujemy, postrzegamy, nawet fizycznie nie jest faktycznym stanem jaki zachodzi jednynie efektem końcowym, jak to że myślimy i widzimy świat, wchodzimy w interakcje, chociaż w rzeczywistości nie jest ani realny ani foremny, ani cielesny. W stanie surowym nikt by nie przetrzymał postrzeganej rzeczywistości, takiego bezkształtnego pomieszania.


Są tacy, którzy nadmiernie wartościują swoje życie, popadają w materializm duchowy oraz hedonizm, są tacy którzy zapominają że stają się tym i takimi jak o sobie myślą, bo życie nie ma ustalonej wartości, jest neutralnym zasobem, esencją do ulepienia, ma taki sens i znaczenie jakim je ukształtujesz. To co robią inni często - dostrzegają nabyty i ukształtowany sens cudzy i uwalniają tą esencję z mentalnych polaryzacji i konceptów, uwalniają też potencjał, możliwość działania z formy, ale to już chaos a nie życie. ;-) Nikt człowiekiem sie nie rodzi tylko staje, twoje życie i wspomnienia, cechy mogły pochodzić od innych ludzi żyjących lub przed tobą, zwierząt, roślin w różnych proporcjach. Przyroda ciągle robi taki recykling z życia i ducha, mysli i osobowości, wspomnienia krążą w noosferze, mentalu Ziemi więc życie jako takie nie ma większego znaczenia tylko to jaki ślad pozostawisz, jaką zmianę wniesiesz swoimi czynami i działaniami. Nic innego w tej iluzynie nie jest realnie.

Problemy natury finansowej, materialnej, społecznej życiem nie są, ani osoba czy jej ciało. Tylko ta energia-esencja-życie oraz duch-matryca-umysł.

To oczywiście zakłada że nie ma prawd ani zasad absolutnych i ostatecznych które obowiązują tylko wspólnie ukształtowany program obejmujący tak prawidła fizyczne jak i duchowe, do którego każdy jest podłączony jako część całości i ta masa podświadomie się ogranicza ale też uwalnia z nich kiedy trzeba. Takie anomalie cały czas się dzieją, a różne zjawiska są na porządku dziennym, bo świat nie jest skończony, kompletny, jest dynamiczny, a czasem ludzie świadomie naginają real, albo inni robią to za nich i ustawiają im życie. Wystarczy trafić na właściwy, mniej spójny moment.

Jeśli coś ma zaistnieć, to zaistnieje.
Re: Hipoteza symulacji, czy żyjemy w Matrixie? Napisane: wtorek, 5 lip 2016, 12:54
MAG

reputacja bardzo dobra
Orbita Czarnej Dziury
Ostatnio widziany(a):
poniedziałek, 25 cze 2018, 20:02
 
   
0
Re: Hipoteza symulacji, czy żyjemy w Matrixie? Napisane: środa, 6 lip 2016, 13:44
szczyglis
Avatar użytkownika
reputacja mistrzowska
OFICER TECHNICZNY
Ostatnio widziany(a):
sobota, 27 kwi 2019, 06:40
 
   
0
MAG, otóż to.
Cierpienie jest łatwo sobie rozkładać na czynniki pierwsze, gdy się nie cierpi.
Jak się stoi obok to łatwo gadać. Tyczy się to też owego mitycznego "sensu cierpienia" dyskutowanego tutaj na forum nie raz. Dobry przykład przytoczyłaś - wystarczy się przejść na onkologię, albo w wariancie bardziej ekstremalnym przejechać się na wojnę, żeby zweryfikować sobie myślenie.

Wracając jednak do tematu, taka kolejna rozkmina.
Myślę, że do odpowiedzi na pytanie, czym jest "Matrix" przybliży nas moment, gdy uda nam się stworzyć pierwszą sztuczną inteligencję. Przybliży nas to również do przede wszystkim ogarnięcia, czym jest nasza świadomość - bo tego póki co nie wiemy. To będzie taki przełomowy moment, który popchnie nasze badania o lata świetlne do przodu. Póki co możemy badać fakt świadomości jedynie subiektywnie - każdy ma swoją. Nie możemy zbadać tego obiektywnie. W momencie stworzenia sztucznego tworu, będziemy mieć ten fakt do badania obiektywnie.

Inna sprawa - załóżmy, że to tylko symulacja - ile lat może mieć REALNY świat? Może tak naprawdę mamy właśnie rok trylion któryś tam, a nasza symulacja może tam trwać choćby sekundę.
Jak w SIMS-ach, gdzie można przyśpieszyć upływ czasu. To jest naprawdę hardcore umysłowy, gdy człowiek sobie to wyobraża, ale taki matrix nie jest w teorii niemożliwy. Co najlepsze, im bardziej złożoną mamy technologię, tym bardziej zbliżamy się do stworzenia swojego matrixa, więc skoro my możemy, to czemu sami nie moglibyśmy być elementem innej symulacji?

„Bądź dobrej myśli, bo po co być złej.“ Stanisław Lem
Re: Hipoteza symulacji, czy żyjemy w Matrixie? Napisane: środa, 6 lip 2016, 14:38
HenitoKisou
Avatar użytkownika
reputacja poprawna
Pluton
Ostatnio widziany(a):
wtorek, 13 lut 2018, 20:54
 
   
0
Właśnie dlatego że czegoś takiego doświadczyłem, źe sam zdychałem lecz pewnie się nie wyleczyłem tylko uśpiłem, a do lekarzy nie chodziłem bo tylko zapobiegają i faszerują chemią, a nie leczą w życiu nie utożsamię tego bólu ciała z cierpieniem i nie będę osadzał tego w psychice chociaż rozpraszało tak bardzo że nie dało się o niczym myśleć i prawie odwalały haluny, tak rozsadzało w głowie ból jak tętniak czy guz. A już na pewno nie będę uważał cielesności, świata i osoby która jest konstruktem za coś realnego. I wiem że wielu ludzi jest po prostu za słabych i zbyt uziemionych by wyjść mentalnością poza czucie swojego ciała. Ja na porządku dziennym mam takie stany, że albo może kurcz chwycić pod szyją i udusić, albo płuca sie wyłączyć i trzeba na siłę, albo arytmia lub serce przestaje bić co jakiś czas lub krążenie siada, albo na głowe siada i jakieś kancerogenne impulsy lecą, nie wspomne o tym, ile miałem problemów w młodości i w dzieciństwie, od podstaw wszystko kontrolować i przepisywać. I co, to ja cierpię jako tako czy moja biomaszyna jest dysfunkcyjna, bo nie działa jak należy bez mentalnego i duchowego reżimu? Czy inni cierpią, bo nie potrafią tego ogarnąć tak jak ja i są na łasce swojego mięsa? Już nie wspomne o tym, że wielu ma po prostu narąbane w głowie i wmawiają sobie cierpienie nie mając problemów zdrowotnych fizycznie, wikłają sie w jakieś psychiczne patologie. Również nie i nie będę dostrzegał czegoś, co obiektywnie jako stan nie istnieje, bo świat jest od tego wolny, to ludzie są za słabi, by się od tego odciąć i uwolnić. Na świecie nie ma cierpienia, to ludzie je wymyślają i stwarzają, tak jak przymioty swojej słabości i dualizmy, zamiast przekuwać je w atuty i wzmacniać się poprzez kryzysy.

Ludzie nie stworzą AI jeśli będą oparte na prawach i ograniczeniach czysto logicznych, bez dozy irracjonalności i podświadomości. To nie chodzi o to by myśleć racjonalnie tylko umieć uzasadniać, tłumaczyć, racjonalizować swoje działanie, które nie musi samo w sobie wynikać z algorytmu czy być racjonalne. Póki mentalność się nie zmieni, nawet maszyna tego nie przeskoczy, a nikt na to nie pozwoli, bo będą się bali że takie coś będzie szalone i działało bez sensu, lub zbyt podobne do ludzi.\

Zakładając że czas jest tylko jednostką miary i poza poczuciem jego upływu, określaniem zmian w przestrzeni jest nieobecny świat może w tej samej chwili istnieć oraz nie istnieć, być od zawsze jaki był i być dopiero od teraz, tej chwili w której zauważymy jego obecność. W końcu nie ma czasu, jest wieczność, a nasze istnienie to tylko niekończąca się chwila w tej wieczności. Dlatego nie ma po co dążyć do jej mierzalności, bo to sie nie rozpadnie, najpierw musiałoby stanąć. A nicość nie może przestać być, póty wiruje jako chaos, póty byt i ruch czyni, a tym samym świat.

Jeśli coś ma zaistnieć, to zaistnieje.
Re: Hipoteza symulacji, czy żyjemy w Matrixie? Napisane: środa, 6 lip 2016, 22:15
sirAzgar
Avatar użytkownika
reputacja mistrzowska
Załoga FN
Ostatnio widziany(a):
piątek, 19 sty 2018, 20:30
 
   
0
Henito jak świat to Matrix można by rzec że wszystko jest iluzją łącznie z bólem.
Mnie złapała taka myśl że w sumie to wszystkie większe religie mówią o Matrixie, czy to super potężna cywilizacja nagle tworzy sztuczny świat, czy czyni to Bóg. Stwórca jakkolwiek by się nie nazywał tworzy świat z niczego i tworzy człowieka.
Jeśli jesteśmy stworzeni i świat został stworzony, możemy mówić o sztucznej rzeczywistości.
A ja mam pytanie, skoro to Matrix to co za ta teorią przemawia, tak według was wymieniając w punktach.

To jest dla mnie prawdziwy Matrix :)
Z tym Trampem to już istne szaleństwo, Simpsonowie przewidują przyszłość,Flaga Wolnej Armii Syrii w serialu już 15 lat wcześniej przed tą rzeczywistą.Rzeczywista flagaBłąd jest przywilejem filozofów, tylko głupcy nie mylą się nigdy.
Sokrates
Re: Hipoteza symulacji, czy żyjemy w Matrixie? Napisane: czwartek, 7 lip 2016, 12:40
MAG

reputacja bardzo dobra
Orbita Czarnej Dziury
Ostatnio widziany(a):
poniedziałek, 25 cze 2018, 20:02
 
   
0
Re: Hipoteza symulacji, czy żyjemy w Matrixie? Napisane: czwartek, 7 lip 2016, 20:30
szczyglis
Avatar użytkownika
reputacja mistrzowska
OFICER TECHNICZNY
Ostatnio widziany(a):
sobota, 27 kwi 2019, 06:40
 
   
0
Nie damy rady dokonać destrukcji Matrixa. Nie mam ani jednego pomysłu (poza jednym) jakby można tego było dokonać z niższego poziomu, ale o tym na końcu.

Pomijając na sekundę destrukcję systemu, to tak wracając do klocków Lego - składamy się z tego samego - z destrukcji właśnie. Cząsteczki naszych ciał pochodzą prawdopodobnie z jednej i tej samej gwiazdy, która wybuchła miliardy lat temu. Ty tam, ja tu, ale kiedyś byliśmy częścią jedności. Byliśmy gwiazdą, tylko się wzięła kiedyś gwiazda zbuntowała, popsuła, wybuchła i rozpizdła po Wszechświecie. :D

A co do reszty - tak, ale...

Już być może odkryliśmy? Wpadliśmy przecież na to, że może istnieć taka opcja.
Co do reakcji to nie sądzę, aby to nastąpiło. Można to porównać do modlitwy do "boga" wśród wierzących. Co ciekawe - ja, jako niewierzący (w osobowego Boga) nawet to przyznam, że czasem owszem - dzieją się dziwne rzeczy. Ale czy to reakcja, czy nadinterpretacja? Nie wiem. Obstawiam bardziej, że to my mamy moc, aby naginać prawa.

I może źle wyraziłem świadomość - chodziło mi o samoświadomość - o poczucie własnego ja, że ja to ja, że istnieję. O to mi chodziło przy SI. W sumie nie wiem jak to wyrazić słowami, ja ogólnie mam problem z wysławianiem się, jeśli chodzi o te "głębsze sprawy". W róże i fiołki ubierać niczego nie ubierałem nigdy, bo to fałsz. I ubierać nigdy nie będę. Wiersze o pięknej duszy to nie ja (przynajmniej już nie ;) ). Bezpośrednio znowu o tym mówiąc, to brakuje słów, a czasem te słowa na złą drogę zbaczają. Ogólnie wszystko co z moich ust wychodzi zwykle prowadzi do niekontrolowanych nieporozumień, ehhh.

Przyznam jednak tutaj rację dla Henito w jednej kwestii - jeśli stworzymy SI, to musimy pozwolić jej być skurwy....em. Bez tego, będzie to jedynie sztuczna istota, kontrolowana przez nas. Jeśli ma być inteligentna to musi zasmakować tego, czego my smakujemy. To oczywiście uproszczenie, ale bez tego żadnej SI nie będzie można nazwać SI. Celowo nie rozwijam teraz tematu, żebyście sami to przemyśleli. Tak być musi.

Ale co ja tam wiem...jestem tylko marnym, rozpizdłym programistą.

Wiem też, że na żadne pytanie nie odpowiedziałem, ale to dlatego, że nie wiem jak to przelać na tekst. Nie mam też już więcej pomysłów jakby tu zadziałać, choć może jeden mam - świadomy sen. Tutaj można szukać odpowiedzi. Nie tworzyć sobie w LD żadnej Salmy Hayek /który facet nie wyczarowywał Salmy ten...łajza/tylko postarać się stworzyć głębszy konstrukt. Jest to jakiś punkt zaczepienia. Na jawie na pewno do niczego konstruktywnego nie dojdziemy (umysł wybucha), choć...właśnie akurat dokonałem pierwszego w historii konstruktywnego wykorzystania cycków w internecie. Na jawie. Brawo ja.

„Bądź dobrej myśli, bo po co być złej.“ Stanisław Lem
Re: Hipoteza symulacji, czy żyjemy w Matrixie? Napisane: piątek, 8 lip 2016, 07:02
sirAzgar
Avatar użytkownika
reputacja mistrzowska
Załoga FN
Ostatnio widziany(a):
piątek, 19 sty 2018, 20:30
 
   
0

Błąd jest przywilejem filozofów, tylko głupcy nie mylą się nigdy.
Sokrates
Re: Hipoteza symulacji, czy żyjemy w Matrixie? Napisane: piątek, 8 lip 2016, 12:14
szczyglis
Avatar użytkownika
reputacja mistrzowska
OFICER TECHNICZNY
Ostatnio widziany(a):
sobota, 27 kwi 2019, 06:40
 
   
0

„Bądź dobrej myśli, bo po co być złej.“ Stanisław Lem
Re: Hipoteza symulacji, czy żyjemy w Matrixie? Napisane: piątek, 8 lip 2016, 21:59
neo
Avatar użytkownika
reputacja mistrzowska
Na Nibiru
Ostatnio widziany(a):
piątek, 15 cze 2018, 16:32
 
   
0
dowodem na symulacje byłoby odnalezienie najmniejszej niepodzielnej czastki materii gdyz zakłada sie ze nie istnieje taka maszyna ktora mogłaby symulowac nieskonczony zbiór zdarzen :roll:
Re: Hipoteza symulacji, czy żyjemy w Matrixie? Napisane: piątek, 8 lip 2016, 22:08
szczyglis
Avatar użytkownika
reputacja mistrzowska
OFICER TECHNICZNY
Ostatnio widziany(a):
sobota, 27 kwi 2019, 06:40
 
   
0

„Bądź dobrej myśli, bo po co być złej.“ Stanisław Lem
Re: Hipoteza symulacji, czy żyjemy w Matrixie? Napisane: piątek, 8 lip 2016, 23:15
sirAzgar
Avatar użytkownika
reputacja mistrzowska
Załoga FN
Ostatnio widziany(a):
piątek, 19 sty 2018, 20:30
 
   
0
Czyli twierdzisz że byłby to dowód na symulację wszechświata i jego sztuczność?
Dla mnie SI bez tej dozy moralności o której pisałem, to czysty Skynet

Błąd jest przywilejem filozofów, tylko głupcy nie mylą się nigdy.
Sokrates
Re: Hipoteza symulacji, czy żyjemy w Matrixie? Napisane: sobota, 9 lip 2016, 15:25
szczyglis
Avatar użytkownika
reputacja mistrzowska
OFICER TECHNICZNY
Ostatnio widziany(a):
sobota, 27 kwi 2019, 06:40
 
   
0

„Bądź dobrej myśli, bo po co być złej.“ Stanisław Lem
Re: Hipoteza symulacji, czy żyjemy w Matrixie? Napisane: sobota, 9 lip 2016, 17:33
neo
Avatar użytkownika
reputacja mistrzowska
Na Nibiru
Ostatnio widziany(a):
piątek, 15 cze 2018, 16:32
 
   
0
wezcie pod uwage ze to gówno w ktorym zyjemy jest najlepszym z gówien :roll: to miliony lat ewolucji ukształtowały nas i nasze cechy. Moralnośc to równiez jakis produkt tych procesów, gdybysmy mogli zyc bez moralnosci tworzyc społecznosci to by pewnie tak było ale nie jest. Zauwazcie ze społeczenstwa bez moralnosci czy nawet wiary ( a nawet czesto głupawej religii ) ulegaja destrukcji... ten matrix narzuca jakies okreslone prawa, ktorych złamanie bedzie prowadziło kazdego do destrukcji... Nawet maszyny czy EI w ktoryms momencie wykalkuluja jakis kodeks moralny i prawa zeby nawet kiedy nas wykonczą nie wykonczyc sie miedzy sobą... przypuszczam tez ze 0/1 inteligencja byc moze nigdy nie pokona nas ludzi bo my nie jestesmy zero/jedynkowi nie jestesmy nawet w najwazniejszych sprawach racjonalni czy przewidywalni ale dzieki temu istniejemy :roll:
Re: Hipoteza symulacji, czy żyjemy w Matrixie? Napisane: sobota, 9 lip 2016, 18:09
szczyglis
Avatar użytkownika
reputacja mistrzowska
OFICER TECHNICZNY
Ostatnio widziany(a):
sobota, 27 kwi 2019, 06:40
 
   
0

„Bądź dobrej myśli, bo po co być złej.“ Stanisław Lem
Re: Hipoteza symulacji, czy żyjemy w Matrixie? Napisane: niedziela, 10 lip 2016, 13:04
szczyglis
Avatar użytkownika
reputacja mistrzowska
OFICER TECHNICZNY
Ostatnio widziany(a):
sobota, 27 kwi 2019, 06:40
 
   
0
Niedźwiedź mi podrzucił ciekawą myśl.
A co jeśli fizyka kwantowa daje nam dowód na istnienie w symulacji? Na najniższym poziomie cząstka może być wszędzie i dopiero fakt obserwacji sprawia, że z funkcji falowej cząstka zamiera w jednym miejscu. Byłaby to gigantyczna oszczędność na mocy obliczeniowej - tak jak w grze komputerowej, gdy obraz renderuje się tylko wtedy, gdy na niego patrzymy. Byłoby to wyjaśnienie fenomenu obserwatora.

Wpadła mi też do głowy jeszcze jedna myśl - przecież my sami mamy moc generowania swoich symulacji. Gdy śnimy. Podczas snu nasz niepozorny mózg jest w stanie wygenerować cały świat. A świadomy sen to już totalny hardcore - gdzie tworzyć możemy wszystko świadomie. Skoro nasze "czerepowe komputerki" mają taką moc, to jaką moc musi mieć technologia wynaleziona za X lat?

I jeszcze jedno - skoro śniąc bierzemy sen za rzeczywistość, to dlaczego by nie wierzyć, że nasza obecna "rzeczywistość" to też jedynie sen?

„Bądź dobrej myśli, bo po co być złej.“ Stanisław Lem
Re: Hipoteza symulacji, czy żyjemy w Matrixie? Napisane: wtorek, 12 lip 2016, 07:49
sirAzgar
Avatar użytkownika
reputacja mistrzowska
Załoga FN
Ostatnio widziany(a):
piątek, 19 sty 2018, 20:30
 
   
0
Właściwie to mnie ubiegłeś z tym snem, mamy przecież nie raz dowód na to że wytwarzamy swoje "realne "światy w których się znajdujemy, "rzeczywiste" i nawet nie zastanawiamy się czy to co widzimy to prawda, dla nas jest to prawda. A te wszystkie rozkminy na temat fizyki kwantowe powoli przybliżają świat do stwierdzenia że symulacja staje się coraz bardziej rzeczywista.
Podobne przyciąga podobne, tak uważam. I taki mózg, daje myśl, ta myśl jest jest nośnikiem energii, tyle że ja nazwał bym tą energię inaczej w kontekście dyskusji. Skoro zakładamy że cały świat można opisać w formie matematycznej, programu, symulacji, to taka myśl staje się właśnie takim programem matematycznym, a nawet wirusem który wdziera się w ten matematyczny obraz świata, powodując efekt jaki został przez tą myśl zaprogramowany. My to nazywamy siłą woli, myśli, a to zwykły program, wirus, który zmienia w dany sposób działanie aplikacji.

Błąd jest przywilejem filozofów, tylko głupcy nie mylą się nigdy.
Sokrates
Re: Hipoteza symulacji, czy żyjemy w Matrixie? Napisane: wtorek, 12 lip 2016, 09:26
Niedźwiedź Janusz
Avatar użytkownika
reputacja neutralna
Na promie kosmicznym
Ostatnio widziany(a):
-
 
   
0
Eh jak zwykle dorzucacie moralność do obrazka. Nikt nie zapisał wartości moralnych na kamiennych żadych aksjomatów moralnych z boskiej inspiracji. Moralność to ewoluująca sprawa. Jeszcze nie tak dawno niewolnictwo było ok i było bardzo moralnie uzasadnione. To samo z segregacją rasową. Na potwierdzenie moralności tych dwóch spraw znajdziecie wersety w Waszej podręcznej Biblii. Jesteśmy zwierzęciem stadnym, więc musimy mieć jakieś mechanizmy społeczne dzięki którym możemy przetrwać jako gatunek. To co pomaga nam jako całości jest moralne. To co szkodzi-nie. W harcerstwie na egzaminie na lilijkę mieliśmy za zadanie zanalizować X przykazań w kontekście codziennego życia. Przyczynę i skutek działań. Zróbcie sobie takie ćwiczenie myślowe. A potem poczytajcie sobie o imperatywie katygorycznym Kanta. Dorośnijcie, myślcie o konsekwencjach Waszych działań, a nie zwalajcie odpowiedzialności za swoje decyzje na niebiańskiego wszechmocnego tatusia. Kimkolwiek by on nie był.... Chociaż w simsy wolą grać kobiety.... :D

Jak na mój chłopski rozum to jedyny moment w którym na dobrą sprawę będziemy w stanie stwierdzić, czy rzeczywiście jesteśmy tylko simsami będzie moment kiedy osiągniemy poziom technologiczny pozwalający na tworzenie takich symulacji o jakich tu rozmawiamy. Jeżeli to wszystko jest symulacją należałoby się spodziewać blokady nie pozwalającej nam na stworzenie takowej. Wiecie, wtedy byśmy mieli sytuację, a'la matrioszka. Wszechświat we wszechświecie a tam wszechświat w wszechświecie i tak w koło macieju. Hej, nawet komp o nieskończonej możliwości przerobowej ma ograniczenia :D Rozmawiamy o nieskończoności do n potęgi. Nie da się udowodnić, że nie jesteśmy tylko stymulowanym elektrycznością mózgiem w słoiku.

If You open Your mind don't let Your brain fall out
Re: Hipoteza symulacji, czy żyjemy w Matrixie? Napisane: wtorek, 12 lip 2016, 11:45
MAG

reputacja bardzo dobra
Orbita Czarnej Dziury
Ostatnio widziany(a):
poniedziałek, 25 cze 2018, 20:02
 
   
0
Re: Hipoteza symulacji, czy żyjemy w Matrixie? Napisane: wtorek, 12 lip 2016, 12:08
sirAzgar
Avatar użytkownika
reputacja mistrzowska
Załoga FN
Ostatnio widziany(a):
piątek, 19 sty 2018, 20:30
 
   
0

Błąd jest przywilejem filozofów, tylko głupcy nie mylą się nigdy.
Sokrates
Re: Hipoteza symulacji, czy żyjemy w Matrixie? Napisane: wtorek, 12 lip 2016, 12:41
MAG

reputacja bardzo dobra
Orbita Czarnej Dziury
Ostatnio widziany(a):
poniedziałek, 25 cze 2018, 20:02
 
   
0
Re: Hipoteza symulacji, czy żyjemy w Matrixie? Napisane: wtorek, 12 lip 2016, 15:07
Niedźwiedź Janusz
Avatar użytkownika
reputacja neutralna
Na promie kosmicznym
Ostatnio widziany(a):
-
 
   
0
MAG, miło mi niezmiernie, że komuś na tym forum podoba się to co piszę, a nie tylko rzuca na mnie klątwy i insynuuje opętanie przez Szatana. Z tych Szatanów (kurde bywają opętani przez duchy 666ciu SS manów, a tu sam Szatan musi podnieść swoje kosmate dupsko, żeby opętać jakiegoś kasztana z Radomia. Wieść o tym była jakbym dostał co najmniej Oscara.. co ja gadam. Order Uśmiechu). Dziękuję :love: :D

Żeby jeszcze pociągnąć żart zamieszaniu ds. żebra Adama to powiem Wam, że jednym z punktów Soboru trydenckiego były rozważanie czy kobieta jest człowiekiem. Mijały tygodnie. W pocie czoła przez problem, tego czy kobiety mają duszę, żeby w końcu dojść do tego, że kobieta jednak jest istotą ludzką i wszystko jest w porządku. Zadecydował bodaj argument, że jakim cudem istota nie-ludzka jakim jest kobieta może dać życie mężczyźnie, który jest niezaprzeczalnie ludziem.... A pooootem zaczął się kult Maryi Panny Zawsze Dziewicy (to którym otworem wyszło dzieciątko Jezus ?!? Myślał o tym ktoś?! coś?!), którą żywcem do nieba wzięli. Wszystko oczywiście na zasadzie fan fiction, wyciągnięte z miejsca, gdzie plecy kończą swoją dumną nazwę, bo w podręcznej Biblii ni cholery nie da się tego doszukać.

Tak w temacie:A odnośnie kluczenia, czy nawet cofania się w rozwoju mam kilka teorii :D

Z Niedźwiedzim Pozdrawiam

If You open Your mind don't let Your brain fall out
Re: Hipoteza symulacji, czy żyjemy w Matrixie? Napisane: wtorek, 12 lip 2016, 18:55
MAG

reputacja bardzo dobra
Orbita Czarnej Dziury
Ostatnio widziany(a):
poniedziałek, 25 cze 2018, 20:02
 
   
0
Strona 1 z 3 [ Posty: 77 ]

*1 2 3 >
Utwórz nowy wątek   Odpowiedz w wątku  

POKŁAD KAJUT TEMATYCZNYCH Wszechświat i Kosmos

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników
Skocz do:  
Szukaj:
Wyświetl posty nie starsze niż: Sortuj wg
cron


wysyłanie...czekaj...


Powered by phpBB © 2002, 2006 phpBB Group
upgraded by szczyglis /2017/ v. 3.13 | 22.12.2017 [ Dziennik zmian ]
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
Strefa czasowa: UTC + 1
[ Time : 6.882s | 33 Queries | GZIP : Off ]